Anasayfa / İnternet / Kullanıcılar İnternette Güvende Değil Mi ?

Kullanıcılar İnternette Güvende Değil Mi ?

Kullanıcılar İnternette Güvende Değil Mi ?

Kullanıcılar İnternette Güvende Değil Mi ? Kaspersky Lab ve B2B International tarafından. Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelerde gerçekleştirilen ankete göre. Dünya genelindeki İnternet kullanıcılarının %49′u, Türkiye’de ise yüzde 61’i çevrimiçi alışveriş yaparken. Ya da para transferi gerçekleştirirken kendilerini güvende hissetmediklerini söyledi.

internet güvenligi

İnternette Kendimizi Güvende Hissetmiyoruz !

Türkiye’de kullanıcıların %56′sı ise siber dolandırıcılığa karşı korunduklarını bilseler çevrimiçi ödeme sistemlerini daha sık kullanacaklarını belirtti. Kullanıcıların bu tutumları göz önüne alındığında, tüketicilerin çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcılarının güvenlik uygulamalarına güvenmedikleri ortaya çıkıyor.

Anket sonuçları, Türkiye’de kullanıcıların %58′inin İnternet’te karşılaşabilecekleri finansal dolandırıcılıktan korktuklarını gösteriyor, Avrupa genelinde bu oran yüzde 62. Sonuçlar ayrıca müşterilerin bu konudaki başka birçok çekincesini de ortaya çıkarttı. Örneğin, Avrupa’da çevrimiçi ödeme yapan kullanıcıların %34′ü finans şirketleri tarafından sunulan resmi mobil uygulamaların dahi güvenliği sağlamak için daha fazla koruma gerektirdiğine inanıyor, Türkiye’de bu oran ise daha yüksek, %54. Ayrıca, Türkiye’de kullanıcıların %49′u finansal bir işlemi güvenlik tedbirlerinden emin olmadıkları için tamamlanmadan sonlandırdıklarını belirtiyor.

internet güvenlik

Siber dolandırıcılığa karşı koruma seviyesi, kullanıcıların e-mağaza veya finansal hizmet operatörü tercihini etkileyen önemli bir faktör: Türkiye’de ankete katılanların %60′ı finansal verileri korumak için ilave önlemler alan şirketleri tercih edeceklerini söyledi. Bununla birlikte, ankete katılanların %68′i bankaların, çevrimiçi ödeme sistemlerinin ve çevrimiçi mağazaların bilgisayarlarını ve mobil cihazlarını finansal dolandırıcılığa karşı korumalarını bekliyor.

Aynı zamanda birçok kullanıcı, ödeme sağlayıcıları tarafından sunulan korumaların yanı sıra kendi güvenlik önlemlerini uygulamaları gerektiğinin de farkında. Türkiye’de kullanıcıların %27′si finansal işlemlerin güvenliği konusundaki sorumluluğu tamamen bankalara verirken %24′ü yalnızca kendilerinin sorumlu olduklarına inanıyor. Ankete katılanların yarısına yakını ise (%45) finansal bilgilerin korunmasında hem kullanıcıların hem de bankaların sorumluluk taşımaları gerektiğini düşünüyor. Bu da kullanıcıların çevrimiçi dolandırıcılığı önleme konusundaki ortak sorumluluklarını yönetmeye yardımcı olmak üzere finansal kuruluşlar tarafından sunulacak yeni araçlar konusunda istekli olacaklarını gösteriyor

Hakkında admin

Bir Göz Atın

XBOX ONE X Hakkında

XBOX ONE X Hakkında daha önce Microsoft tarafından Project Scorpio kod adıyla tanıtılan ürünün gerçek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi