Anasayfa / İnternet / Siber Güvenlik Yasası Ne Zaman Çıkacak

Siber Güvenlik Yasası Ne Zaman Çıkacak

Siber Güvenlik Yasası yakın zamanda çıkıyor

Siber Güvenlik Yasası Ne Zaman Çıkacak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Siber Güvenlik Yasasının yakın zamanda TBMM gündemine gelerek yasalaşmasını beklediklerini belirterek. “Şu an yürüttüğümüz mücadeleyi, daha net bir şekilde yasaya bağlı olarak yürütmüş olacağız. Yakın zamanda da çıkacaktır. Hükümetimizin iradesi bu yönde.” dedi. Bakan Arslan, Siber Güvenlik İşbirliği Protokolü imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Arslan, Siber Güvenlik Yasa Tasarısına ilişkin soruya cevap verirken, tasarının 2016 yılı kasım ayında gönderildiği Başbakanlıkta tarafların katılımıyla nihai hale getirilerek TBMM’ye sevk edileceğini ve yasalaşacağını söyledi.

siber-guvenlik-yasasi-ne-zaman-cikacak

Etkin denetim, sır saklama yükümlülüğü, siber olaylara müdahale ekiplerinin görevleri, operasyon merkezleri ile Kamu-Net uygulamalarına ilişkin usul ve esasları içeren tasarının ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunulduğunu ifade eden Arslan, “Biz, yasal zeminde bütün eksikliklerimizi tamamlamış, şu an yürüttüğümüz mücadeleyi, daha net bir şekilde yasaya bağlı olarak yürütmüş olacağız. Yakın zamanda da çıkacaktır. Hükumetimizin iradesi bu yönde.” diye konuştu. Hayatın her alanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin olduğuna işaret eden Arslan, bunların başka amaçlarla kullanılmaması adına tüm düzenlemelerin yapılması gerektiğini bildirdi.

Siber Güvenlik İşbirliği Protokolü

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Siber güvenlik alanı adeta milli güvenlik alanı haline gelmeye başladı. Eşyalar akıllandı, şebekeler akıllandı, silahlar akıllandı. Her şeyin akıllandığı bir dünyada, bu akıllı cihazın, silahın, şebekenin, materyalin güvenliği de artık birincil derecede önem kazanmaya başladı.” dedi. Milli Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında siber güvenlik alanında iş birliğini öngören protokol imzalandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında düzenlenen imza töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Işık, dijital devrimden sonra aslında çok önemli fırsatlara sahip olunduğunu, dünyanın dönüş hızının adeta daha da arttığını belirtti. Bireyler, kurumlar ve devlet açısından da büyük fırsatlar oluştuğunu dile getiren Işık, “Bu fırsatlardan maksimum derece istifade etmek hepimizin görevi. Bu fırsatların yanında önemli tehditler de oluşmaya başladı. Bu tehditlerin başında da güvenlik geliyor.

Siber Güvenlik Yasası Ne Zaman Çıkacak 

Şu anda siber güvenlik alanı adeta milli güvenlik alanı haline gelmeye başladı. Eşyalar akıllandı, şebekeler akıllandı, silahlar akıllandı. Her şeyin akıllandığı bir dünyada, bu akıllı cihazın, silahın, şebekenin, materyalin güvenliği de artık birincil derecede önem kazanmaya başladı.” şeklinde konuştu. Bu noktada devletin, kamuyu ilgilendiren boyutta siber güvenliğin koordinasyon ve sorumluluğunu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bıraktığına işaret eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “O gün bugündür Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız gerçekten çok yoğun bir çalışma yapıyor. Yapılan bütün çalışmalar için Sayın Bakanımıza ve değerli çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum.

Bu alan bizim açımızdan milli güvenlik konusu haline geldiği için bütün kurumlarımızın, bütün bakanlıklarımızın en temel görevi, öncelikle kendi üzerine düşeni en iyi şekilde yapmak ve koordinasyon kurumu olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza gerekli her türlü desteği vermektir. Biz Milli Savunma Bakanlığı olarak bu konuda elimizdeki bütün imkanları kullanarak, ülkemizin siber güvenliğini sağlamak için gayret gösteriyoruz.”

Siber güvenlik alanında iş birliği

Gereksiz enerji israfına mahal vermeden, herkesin kendi alanını doldurduğu, kesişen alanlarda da iş birliğinin güçlendirildiği bir anlayışı hayata geçirmek için yoğun gayret gösterdiklerini vurgulayan Işık, şunları ifade etti: “İşte bu gayretin bugün bir sonucunu aslında ortaya koyuyoruz. Haberleşme Genel Müdürlüğümüz ve Havelsan arasında bir protokol imzalayacağız. Bu protokol, siber güvenlik alanını, e-devlet hizmetlerini, bulut bilişimi, elektronik haberleşme alt ve üst yapısını, kamu güvenliği ve acil yardım haberleşmesi konularını kapsayacak.

Havelsan Türkiye’de bu konudaki çalışmaları yapan en önemli kurumlarımızdan bir tanesi. Havelsan’ın ve STM şirketimizin siber güvenlik alanında yaptığı çalışmalar son derece önemli. Burada iş bölümünü özellikle çok dikkatle takip etmek durumundayız. TÜBİTAK ile Havelsan, Havelsan ile STM arasında, Haberleşme Genel Müdürlüğünün bütün bu koordinasyonunda herkesin kendi alanında çok yoğun çalışması gerekiyor.”Havelsan Siber Savunma Teknolojileri Merkezi’ni kurduklarını hatırlatan Işık, özellikle şu anda güvenlik duvarı, veri sızıntısı önleme ürünü ve siber tatbikat sistemleri gibi milli ürünlerin geliştirildiğini bildirdi.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

XBOX ONE X Hakkında

XBOX ONE X Hakkında daha önce Microsoft tarafından Project Scorpio kod adıyla tanıtılan ürünün gerçek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi