Anasayfa / Klima İpuçları / Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti
Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti

Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti

Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti Ortalama olarak, 2000 watt gücünde bir klima 2 kW gücündedir. 1 kWh elektrik 0,46 TL olduğuna göre, 2 kW gücündeki klimanın 1 saatteki elektrik tüketimi 2 kW X 0,46 TL = 0,92 TL‘dir. Yani klimanın saatlik tüketimi 0,92 TL’dir. Eğer siz bu klimayı 10 saat kullanırsanız 10 X 0,92 TL = 9,2 TL yakarsınız.

Klima Elektrik Tüketim Maliyeti

Klimanın güç tüketimi için örnek hesaplama

Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti Günlük 10 saat kullanım ile 9,2 TL tüketen bir klima için aylık ne kadar fatura ödersiniz? Bunun bulmak için günlük tüketimimizi 30 gün ile çarpacağız. Yani klimanız aylık 9,2 TL X 30 Gün = 276 TL yakar.

Klimalarda Elektrik Tüketimi Hesaplama

Elektrikli ufo ısıtıcıların gücüde yaklaşık 2000 watt. Yukarıdaki elektrik tüketimi hesaplama işlemleri ile yine aynı sonucu bulabilirsiniz. 1 kW kaç TL ise saatlik gücünüzü çarpmanız yeterlidir.

Bu değer ortalamadır, dolayısıyla önemli ölçüde artabilir veya azaltılabilir. Bununla birlikte, diğer elektrikli cihazlarla karşılaştırıldığında, klima kullanımı her zaman çok pahalıdır.

Klimanın elektrik maliyeti nasıl hesaplanır

Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti İstediğiniz modelin güç tüketimini bile hesaplayabilirsiniz. Modelin watt’ına, tahmini kullanım ömrüne ve elektrik tedarikçiniz tarafından kilovat saat (kWh) maliyetine ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle, klimanızın kaç saat kullanılacağını hesaplayın.

Klima Elektrik Tüketimi Sarfiyat Maliyeti

Burada maksimum maliyetleri hesaplamak için maksimum güçten başlayabilirsiniz. Yıllık vat miktarı sonunda kWh’ye dönüştürülür. Sadece virgül üç yeri sola hareket ettirin. Daha sonra, hesaplanan kWh değerini sağlayıcınızın kWh başına maliyeti ile çarpın.

İpuçları: Klima sisteminizin güç tüketimini nasıl azaltabilirsiniz?

Buzdolapları ve diğer elektrikli cihazlarda olduğu gibi, ilgili enerji verimliliği hakkında bilgi veren enerji etiketli ticari klimalarda da bulabilirsiniz. Bu, en iyi A değerinden en kötü değer G’ye kadar değişen enerji verimliliği sınıfları aracılığıyla yapılır. Sadece koyu yeşil etiketli A sınıfı modelleri öneririz. Aynı zamanda, diğer sistemlere göre önemli ölçüde daha düşük güç tüketimine sahip olduğu için, iç mekanda kurulum için çok verimli ve çok etkili olmayan bir mobil klima yerine sabit bir ünite monte ederek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Günlük hayatta, maliyeti düşürmek için klimanın yoğunluğunu ve ömrünü mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. Çoğu zaman maksimum gücü kullanmak yerine oda sıcaklığını birkaç derece düşürmek yeterlidir. Isının tekrar girmesini önlemek için pencereleri ve kapıları sıcak günlerde kapalı tutun. Bu arada, elektrik karşılaştırmaları da büyük tasarruf potansiyeli sunuyor. Bunlar ücretsiz olarak çevrimiçi yapılabilir ve bölgenizdeki en ucuz elektrik sağlayıcısını bulmanıza yardımcı olabilir.

Klima Enerji Kullanımını Etkileyen Faktörler

Merkezi AC üniteleri, 3500 Watt’lık bir enerjiden fazlasını kullanabilir, ancak aynı zamanda çok daha azını kullanabilirler. Her şey, sistemi ne kadar verimli bir şekilde yöneteceğinize bağlıdır. Tüm klimaların enerji kullanımını etkileyen, belirli tahminleri engelleyen faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Ne sıklıkla çalıştırıyorsunuz – Evde değilken AC’nizi çalıştırmazsanız, çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz . Uykuya daldıktan sonra sıcaklıkları bir derece veya 2 daha yüksek olarak ayarlamak da büyük bir fark yaratabilir.
  • Enerji verimli modeller – Beklediğiniz gibi, enerji verimli modeller geleneksel modellerden daha az enerji tüketir. Teknoloji, özellikle HVAC endüstrisinde onlarca yıldır geliştirilmiş ve geliştirilmiştir. Enerji faturalarınızı yarıya indirebilen, sizi rahat ettiren birimler vardır.
  • Yükleme yöntemleri – Deneyimli bir AC yükleyici, belirli odalar veya evin tamamı için tam olarak hangi boyutta AC birimine ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Başlayan ve durduran bir klima sürekli çalışan birinden daha fazla enerji kullanır. Merkezi AC ünitenizin çok büyük veya çok küçük olmadığından emin olun.
  • Akıllı termostatlar – AC’nin belirli zamanlarda açılıp kapanması ve hatta günün belirli saatlerinde sıcaklıkların ayarlanması için yüzlerce tasarruf edebilirsiniz.

Klima gücü maliyetlerinden nasıl tasarruf edilir

Bir klimanın yüksek bir güç tüketimine sahip olması yadsınamaz. Ekonomik kullanıcı davranışında bile, yıllık elektrik faturasında kullanım göze çarpacaktır. Bununla birlikte, maliyetleri olabildiğince düşük tutmak için kullanmanız gereken tasarruf potansiyeli vardır .

Pencerelerin ve kapıların kapatılması: Klima sisteminin enerji tüketimi, açık kapılar ve pencereler ile büyük ölçüde artar, çünkü soğutulacak hava daha sonra tek bir odayla sınırlı değildir. Mobil cihazlar için, egzoz hortumunun pencere yuvaları da mühürlenmelidir.

Doğrudan güneş ışığından kaçının: Bu, odanın gereksiz yere ısınmasını sağlamaz.

Yer: Bir mobil klima sistemi, mümkün olduğunca serbest bir şekilde konumlandırılmalı, böylece soğuk hava, oda içinden serbestçe dolaştırılabilir.

Çok soğuk değil: Klimalı odanın sıcaklığı, dış sıcaklığın 6 ° C altında olmamalıdır. Bu, sadece klima sisteminin hava tüketimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı sıcaklık farklılıklarıyla tetiklenebilecek soğuk algılamayı da önler.

Isıtma fonksiyonundan kaçının: split üniteler sıklıkla bir ısıtma fonksiyonuna da sahiptir. Bununla birlikte, bunları mümkün olduğunca kullanmamalısınız, ancak kendinizi normal ısıtma sistemine göre sınırlandırmalısınız. Klimada ısıtma için enerji tüketimi çok daha yüksektir.

Bekleme yok: Kullanmıyorsanız, klimayı şebekeden tamamen ayırın. Bekleme fonksiyonu gereksiz yere güç tüketir.

Temizlik ve bakım: Klimanızı düzenli olarak temizleyin ve bir uzman tarafından servis sağlayın. Bu sayede sisteminiz bakteri ve küf ile havadaki kirlenmeyi engelleyecek ve çalışmasını engelleyecektir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !