Anasayfa / Klima İpuçları / Klima Filtresi Nasıl Temizlenir ?
Klima Filtresi Nasıl Temizlenir

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir ?

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir ? Genellikle göz ardı edilmesine rağmen, klima filtreleri çok önemli bir işten sorumludur: toz, kir ve diğer kalıntıları iç mekanda soluduğumuz havadan dışarıda tutmak. Onlar gibi senin hava kalitesini artırmak , aynı zamanda sağlığınız-ve cüzdan uğruna yıl boyunca hayati onları temizlik yapar olanı yukarıda belirtilen silahların hepsiyle, tıkanmış olsun.

Klima Filtresi Temizleme

Bir filtre kirlendiğinde, tıkanmış fiberler boyunca havayı itmek için daha fazla enerji kullanmak ve böylece ömrünü kısaltmak için klimayı daha fazla çalışmaya zorlar. Klima filtresini temiz tutarak yoldaki yüksek faturaları ve mekanik sorunları önlemek. Ayda bir kez (veya yüksek kullanım mevsimlerinde iki kez) çıkarılması ve temizliği ya da değiştirilmesi için değerlendirilmesi, kalite ve enerji kullanımını kontrol altında tutmalıdır.

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir ?

Klimanız, hava filtrelerine ve kullanıcı tarafından bakımı yapılan diğer parçalara nasıl erişileceğini ve temizlendiğini anlatan bir kullanım kılavuzuna sahip olmalıdır. Kitabınız artık yoksa, üreticinin web sitesinden bir kopyasını indirebilirsiniz.

Üzerinde herhangi bir bakım yapmadan önce ünitenin duvarda olduğundan emin olun.

İç ünite hava filtreleri

İç ünite ünitesi, düzenli temizlik gerektiren hava filtrelerine sahiptir. Genellikle plastik kapağın açılması ve filtrenin çıkarılması ile ilgili basit bir konu (birden fazla olabilir).

Filtreyi ne kadar tıkarsa, klimanın havayı itmek için çalışması daha zor olur. Bu, daha yüksek işletme maliyetleri anlamına gelebilir.

Klima Filtresi Temizliği

Üreticiler genellikle filtreleri birkaç haftada bir kez temizlemenizi önerir, ancak klimayı ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Basitçe, ne kadar çok kullanırsanız, filtreleri daha sık temizlemelisiniz. En azından yılda birkaç kez onları temizlemeyi hedefleyin. Örneğin, özellikle yaz aylarında üniteyi kullanıyorsanız, filtreleri ilkbaharda temizleyin, böylece en yoğun sezon için hazırdır ve sıcak mevsim bittiğinde tekrar.

Klima Filtre Temizliği

İç ünitede genellikle bir veya iki ana filtre vardır. Ayrıca çıkarılıp temizlenebilen bir hava arıtma filtresi (HEPA veya karbon filtresi gibi) de olabilir; Bu filtre tipinin, muhtemelen her yıl ya da iki kez değiştirilmesi gerekecektir.

Filtreleri iyi bir fırça için dışarı çıkarın veya sallayın. Filtreler, ayrıca kapsamlı bir temizlik için de vakumlanabilirler ; Varsa, elektrikli süpürgenin toz fırça kafasını kullanın, çubuklu süpürgeler dahil olmak üzere bir dizi elektrikli süpürgeyi test eder ve  inceler .

Filtreler çok kirli ve kirliyse, hafif bir deterjanla ılık suda yıkayabilir ve temizleyebilirsiniz. Üniteye geri koymadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun.

İç ünite panjurları

İç ünitenin panjurlarını da (hava akışını yönlendiren salınımlı kanatlar) çıkartabilirsiniz. Onları ve ünitenin arkasındaki alanı, kuru bir bezle veya elektrikli süpürge ile tamamen temizleyin.

Dış ünite

Açık kompresör ünitesi de temiz tutulmalıdır. Çevredeki çim ve bitkilerden uzak tutun ve düzenli olarak toz, yaprak ve örümcek ağlarını fırçalayın. Hava girişinin üzerinde bir elektrikli süpürge çalıştırmak, içerideki tozun temizlenmesine yardımcı olabilir.

Gelişmiş genel temizlik

Bir klimaya kapsamlı bir temizlik vermek için atabileceğiniz daha fazla adım vardır. Mesela, zaman zaman temizlikten faydalanan kondenser serpantinlerine erişmek için iç ve dış ünitelerden mahfaza çıkarılabilir. Bu işi bir uzmana bırakmanızı tavsiye ederiz, çünkü kendiniz yaparsanız garantinizi geçersiz kılabilir ya da daha kötüsü, bileşenlere kazara zarar verebilir ve soğutucu gazını serbest bırakabilirsiniz. Ayrıca potansiyel elektrik güvenliği tehlikeleri vardır.

Düzenli hizmet

Klima sisteminizin, soğutucu gaz seviyelerini kontrol etmek, termostatı test etmek ve tüm iç kısımların iyi durumda olduğundan emin olmak için düzenli olarak düzenli olarak servis yapılmalıdır. Bu, üniteyi yıllarca devam ettirecektir.

Bazı üreticiler, klimanın yılda bir kez bakım yapılmasını tavsiye etmektedir. Diğerleri, talimatları takip ettiğiniz ve filtreleri ve üniteleri düzenli olarak temizledikleri sürece, bir arıza meydana geldiğinde klimanın yalnızca servise gitmesi gerektiğini söyler. Servisimiz üyelerine klima temizlik alışkanlıklarını sorduk.

Çoğu, filtreleri yılda birkaç kez temizlediklerini, ancak yalnızca birkaç yılda bir veya bir arıza oluştuğunda bir servisi aradıklarını söyledi. Şüpheniz varsa, modelinize ait kılavuzu kontrol edin veya tavsiyeleri için üreticiyi arayın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !