Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Gaz Kaçağı Nasıl Bulunur ?
Klima Gaz Kaçağı Nasıl Bulunur

Klima Gaz Kaçağı Nasıl Bulunur ?

Klima Gaz Kaçağı Nasıl Bulunur ? gaz sızıntısı, meydana gelir gelmez halledilmesi gereken bir sorundur. Bir soğutucu akışkan kaçağı olması durumunda, klimanız odayı havalandırırken yeterli soğuk hava üretmeyi durduracaktır. Daha hassas bir cihaz Klima üzerindeki gaz kaçaklarını hızlı bir şekilde tanımlamak için yararlı olsa da, arızayı bulmak için eşit derecede yararlı olan alternatif yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Klima Gaz Kaçağı Tespiti

Örneğin, görsel inceleme yapabilirsiniz. Bu yöntemle, soğutucu akışkan boruları, soğutma bobinleri, evaporatör, bağlantı parçaları ve yoğuşma bobinlerinde renk değişikliği veya lekeler aramak zorunda kalacaksınız. Ayrıca, endüstrideki bazı teknisyenler de soğutucu akışkan şarjına bir miktar sızıntı tespit yağı ekler, çünkü bu klima ünitesinde sızıntıların nerede olduğuna dair görsel kanıt sağlar. Klima gaz sızıntısını tespit etmenizi kolaylaştıran ek akıllı yollar okumaya devam edin.

Klima Gaz Kaçakları Yaygın Nedenleri

– Titreşim, soğutucu akışkan hatlarını birbirine sürtme eğilimindedir ve bu, gaz sızıntılarının en önemli nedenlerinden biridir.

– Deneyimsiz bir teknisyen soğutma yağındaki fazla buzu gidermeye çalışırken bobine zarar verebilir.

– Korozyon da bir başka önemli nedendir. Buharlaşan yağ veya yoğuşma bobini aşındığında gaz sızıntısına neden olabilir.

Bir Klima Ünitesinde Kaçakların Sık Olduğu Bazı Yerler

– Taşıma ünitesinde aşınmış soğutma yağı. Bu, genellikle bobinin değiştirilmesini gerektiren pahalı bir onarımdır.

– Kondenser içine takılan yoğuşma serpantininde de korozyon meydana gelebilir. Bu aynı zamanda bobinin değiştirilmesini gerektiren pahalı bir onarımdır.

– Mekanik hasara uğramış soğutucu akışkan hatları da gaz kaçaklarına neden olur. Bu sert yüzeylerin titreşimi nedeniyle olur.

– Kötü lehimlenmiş kontroller veya bağlantı parçaları

– Örneğin kontrol vanaları ve kontrolleri etrafındaki sızdıran bağlantılar.

Gaz Kaçaklarını Tanımlamak İçin Pratik Yönergeler

Kaçak tespit cihazı talimatlarının açıkça tanımlanmadığı şey, hava kaçaklarının gaz kaçaklarını bulmak için incelenmesi için pratik prosedürlerdir.

İşleme başlamak için, soğutucu akışkanın soğutulması, yoğuşması ve boru sargılarının düzgün şekilde açıldığından emin olmanız gerekir, çünkü bu daha kolay erişim sağlar. Ayrıca, kompresör kafasının basıncı zirveye ulaştığında, güvenlik mekanizması dahili kompresör motorunu devreye alacak ve kapatacaktır.

Bununla birlikte, prosedürleri anlamanız için biraz karmaşık olduğunu düşünüyorsanız, bir teknisyeni sizin adınıza sorunu tanımlaması için de arayabilirsiniz. Öte yandan, alt bölümde görünen bir sızıntı iyi bir haber değildir, çünkü bu genellikle tüm sistemin nem, hava ve kirle kirlendiğinin bir göstergesidir.

– Bir kaçak dedektörünüz veya benzeri bir cihazınız varsa, cihazı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

– Sızıntı tespit cihazı ile, cihazın ucunu soğutma ve borulama bobini yüzeylerine yakın tutulurken kullanabilirsiniz. Sızıntıların uygun bir şekilde kontrol edilmesi için, işlemi uygun bir noktadan başlatmak ve boru ve boru yapılarının tüm uzunluğunu takip etmek isteyebilirsiniz.

– Kontroller de dahil olmak üzere soğutucu akışkan borularında görünen lekeleri aramak iyi bir fikirdir. Lekeler, boyama yerlerinde sürekli gaz sızıntılarının bir göstergesidir.

– Ayrıca, termostatik genleşme valfinden gelen ıslık seslerini dikkatlice dinleyebilirsiniz. Bu bileşende herhangi bir ıslık sesi fark ederseniz, soğutucu muhtemelen çok düşük olabilir.

Klima Sistemindeki Soğutucu Kaçaklarını Teşhis Etmenin Farklı Yolları

Gaz kaçaklarının veya gaz kaybının bazı etkileri kendilerini farklı şekillerde gösterebilir, ancak bu büyük ölçüde kaçağın konumuna bağlıdır. Üst kısımdaki sızıntılar kolayca ve neredeyse zahmetsizce tespit edilebilir. Diğer taraftan alt taraftaki sızıntıları veya klima sistemini tespit etmek ve keşfetmek daha zordur. Ancak, soğutucu akışkanın boru sisteminde yeterli hava kaçağı olması durumunda görev daha kolay hale getirilebilir.

Klima Gaz Kaçaklarının Etkileri

Soğutucu akışkanın ölçüm cihazında meydana gelen nem donmaları, ünitenin uygun şekilde soğutulmasına daha fazla müdahale edebilir. Ayrıca, kir partikülleri TEV’yi sıkıştırabilir ve hatta kılcal tüpü tıkayabilir. Termostatik genleşme vanasında bir nem donması meydana geldiğinde, klima sisteminin çalışmayı durdurması muhtemeldir. Bununla birlikte, bazı sistemler buzdan kurtulmak için ısınmaya başlayabilir. Çoğunlukla, Klima sistemi belirli bir süre boyunca düzgün çalışır ve Klima sisteminden su damlacıkları geçip TEV’ye ulaştıktan sonra tekrar donar.

Klima sisteminde kir birikmesine izin verilirse, Termostatik Genleşme valfinde kolayca tıkanmaya neden olabilir. Sonuç olarak, çalışmayı kalıcı olarak durduracaktır. Nem genleşmesinin yanı sıra kapak borusu sorunlarını teşhis etmek istiyorsanız, bileşene biraz ısı ekleyin ve çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Klimada Gaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir ?

en kötü senaryolarda, soğutucu akışkanın boru sisteminde toplanan nem de gazla karışabilir ve bu asit birikmesine neden olabilir. Bu kimyasal reaksiyon, teller üzerinde mevcut olan lakeyi çözdüğü için kompresör motorunun sargılarını kısaltabilir. Soğutucu gaz nemle birleştiğinde siyah ve kokmuş bir sıvı oluşur. Yani, bu bir gaz sızıntısını tespit etmek için kullanabileceğiniz başka bir iyi yöntemdir.

Bir klima sisteminin yaşının soğutucu gaz sızıntısı yapmadığını belirtmek önemlidir. Genellikle Klima sistem karmaşıklıklarını bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bazı insanlar, özellikle gaz kaçaklarını ararken boru ve boru tesisatını takip etmekte zorlanıyorlarsa daha fazla soğutucu eklemeyi tercih edebilirler. Bu tavsiye edilmez.

Sadece daha fazla soğutucu gaz eklenmesi önerilmez. Ayrıca, eski freon bazlı Klima sistemleri özellikle yasaklanmış Freon gazları atmosfere salındığında çevreye zarar verir. Ancak, Klima gaz sızıntısını tespit etmek ve gerekli onarım prosedürlerini uygulamak için türkiye,de profesyonel bir teknisyeni arayabilirsiniz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Sigorta Attırıyor

Klima Sigorta Attırıyor ?

Klima Sigorta Attırıyor ? soğutma sisteminizin karşılaşabileceği sayısız sorundan, elektrikle ilgili olanlar genellikle en streslidir. …

soru sor

2 Yorumlar

  1. EROL

    48binlik salon tipi klima dan muhtemelen iç ünite de kaçak var yapılabilirmi yapılırsa maliyeti kaç paraya çıkar yer ist Güngören şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !