Ev / Klima / Klima için Doğru Boyutu (Kapasite) Seçme
Klima için Doğru Boyutu (Kapasite) Seçme

Klima için Doğru Boyutu (Kapasite) Seçme

Uygun Kapasite Klima Hesaplama

Klima için Doğru Boyutu (Kapasite) Seçme Klimanız için Doğru Boyutu (Kapasite) Seçme İnsanlar hava koşullarına göre boyuttan söz ettiğinde, cihazın fiziksel boyutlarını değil, BTU’larda (British Thermal Units) ölçülen soğutma kapasitesini ifade eder. Bir split klima veya merkezi bir hava ünitesi seçiyor olun, en iyi verimi elde edeceksiniz ve bu nedenle ünitenin soğuması gereken alanın büyüklüğüne göre seçerseniz daha düşük işletme maliyetleri elde edeceksiniz.

Klima Kapasite Hesaplama

Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz. 22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h buda demektirki 12000 btu/h yeterlidir. Biraz daha teknik olan pratik klima hesabına görede (keşif ekipleri bunu kullanır) Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir.

Bölge katsayıları

Akdeniz : 444
Doğu Anadolu : 309
Ege : 424
Güneydoğu Anadolu: 463
İç Anadolu : 347
Karadeniz : 386
Marmara : 386

Klima Hesabı Nasıl Yapılır ?

Ege’de oturduğunuz varsayarsak klima hesabı; 22,46 x 423 = 9500 Btu/h 4 kişi için = 4 x 600 = 2400 Btu/h Aydınlatma 500W üzerinde olduğunu düşünmüyorum bunun için ilave yapmıyoruz. 9500 + 2400 = 11900 Btu/h buda demektirki 12000 Btu/h yeterlidir.

Klima Doğru Kapasite Bulma

Boyutu hesaplamak için, uzunluğunu, soğutulacak oda veya alanın genişliğini çarpın. Daha sonra, pratik bir sayı olarak, toplam süreyi 25 BTU ile çarpın. Bu, yağmurlu, nemli bir gün veya sıcak, güneşli, nemli bir gün olsun, bol soğutma sağlar. Diyelim ki oda 12 metre genişliğinde ve 15 feet uzunluğunda. Bu 12×15 = 180 feet kare anlamına geliyor. Metrekare başına 180 feet kare 25 BTU alın ve satın almanız gereken minimum BTU klimasını alırsınız. Bunun anlamı 180×25 = 4500 BTU soğutma kapasitesine ihtiyaç duymaktadır.

 

Açıktır ki, bir evin ısıtılması veya soğutulması için gereken BTU’ların miktarını belirlerken, ev veya odanın boyutu ve alanı, tavan yüksekliği ve yalıtım koşulları çok önemlidir, ancak akılda tutulması gereken başka faktörler de vardır:

  • Yaşam alanlarının içinde yaşayan sakinlerin sayısı. Bir kişinin vücudu, atmosfere atmosfere yayılarak daha fazla BTU’nun soğumasını ve daha az BTU’nun odayı ısıtmasını gerektirir.
  • Klimanın kondenserini genellikle evin kuzeyi veya doğusundaki en cılız tarafına yerleştirmeye çalışın. Kondenser doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında, daha fazla BTU tüketen daha yüksek hava sıcaklığı nedeniyle çalışılması daha zor olacaktır. Sadece gölgeli bir alana yerleştirmek değil, aynı zamanda daha fazla verim ile sonuçlanacak, ama ekipman ömrünü uzatacaktır. Gölgeli ağaçların kondenser etrafına yerleştirilmesi ve yerleştirilmesi mümkündür, ancak kondenserlerin en iyi verim için iyi bir hava akışı gerektirdiğine dikkat edin. Komşu bitki örtüsünün kondensere müdahale etmediğinden, üniteye hava akışını engelleyip boğulmadığından emin olun.
  • Klima kondansatörünün boyutu. Birimler çok büyük serin evleri çok hızlı. Bu nedenle, fabrika dışına bilinçli olarak tasarlanmış olan tasarlanan döngülerden geçmezler. Bu, klimanın ömrünü kısaltabilir. Öte yandan, eğer ünite çok küçükse, gün boyunca çok sık çalışır, aynı zamanda tükenmek üzere aşırı çalışacaktır çünkü amaçlandığı gibi verimli kullanılmamaktadır.
  • Tavan fanları, hava sirkülasyonunu iyileştirerek BTU kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Herhangi bir ev ya da oda, ölü noktaların kurbanı ya da belirli bir yanlış hava akışı alanı olabilir. Bu, kanepenin arkasındaki oturma odasının arka köşesi, havalandırmasız banyo ve büyük bir pencere veya çamaşır odası olabilir. Ölü noktalara yerleştirilen termostatlar, evlerin sıcaklıklarını yanlış yönetebilir. Koşu tutkunları, tüm oda veya ev boyunca sıcaklıkları eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olabilir.
  • Çatıların rengi BTU kullanımını etkileyebilir. Daha koyu yüzey, daha hafif olandan daha fazla radyan enerjiyi emer. Daha yeni, daha temiz yüzeylere kıyasla kirli beyaz çatılar bile (fark edilir derecede koyu tonları ile) fark edilebilir farklılıklar ortaya çıkardı.
  • Isıtıcının veya klimanın zamanla azalması. Çoğu cihazda olduğu gibi, ısıtıcı veya klimanın verimi kullanımla birlikte azalır. Yetersiz sıvı soğutucu ile çalışırken bir klimanın verimliliğinin% 50 veya daha fazlasını kaybetmesi nadir değildir.
  • Evin şekli. Uzun dar bir evin, aynı kare görüntüleri olan bir kare evden daha fazla duvarı vardır, bu da ısı kaybı anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir

Merkezi Klima Sistemleri Bakım Arıza Montaj Servis

Merkezi Klima Sistemleri Bakım Arıza Montaj Servis

Merkezi Klima Sistemleri Bakım Arıza Montaj Servis Bölgesel Soğutma, ticari kompleksler, ofisler, oteller, yeni kentsel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi