Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ?
Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ?

Klima Kompresör çeşitleri

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ? İmalat, teknoloji veya operasyona göre, klima ve soğutma üniteleri için kullanılan birkaç tip kompresör vardır, burada kısa bir özeti.

Klima kompresörlerinin tiplerine göre imalatı

Hermetik kompresör

hermetik kompresör genellikle, çoğunlukla küçük, düşük kullanılan – enerjisi tesisleri de daha düşük bir maliyete sahiptir ve birim içinde daha az yer için, kompresör bu tür doğrudan doğruya soğutucunun kendisi ile soğutulur ve motor arasında iletilmesini gerektiren değildir kompresörün kendisi. Diğer yandan, hermetik kompresör bozulduğunda, onarımı daha pahalıdır çünkü içeriye kolayca erişilemez , genellikle bu tip kompresörler değiştirilir ve onarılmaz.

Yarı hermetik kompresör

Yarı – hermetik kompresör olup genellikle tesisatlarında ortalama gücünü kullanmış onlar motoru ve basınçlı bir kabın içerisinde kurulup arıza durumunda onarım için erişilebilir kompresör var. Bunlar, genellikle düşük güç ve aspirasyon ile soğutulan hava ile soğutulanlar olmak üzere iki sınıfa ayrılabilir.

Açık kompresör

klima kompresör Bu tip daha çok yönlü olarak ve erişilebilir genellikle orta ve büyük güçler kullanılan , açık kompresörler olan onarım için tamamen erişilebilir ve iletim böylece bu nedenle şeritle yurtdışında gerçekleştirilir Genellikle daha fazla titreşim problemi sunarlar ve aynı olanların doğru bir şekilde hizalanması ve gerilmesi gerekir.

Kompresörlerinin çalışmalarına göre çeşitleri / Teknolojileri

Pistonlu kompresör

Bu dayanır Bir başka alternatif olarak dönme hareketinin dönüşüm ters bir araç motoruna benzer, bir silindir içine bir kompresyon odası ve söz konusu silindir tarafından içeri doğru hareket eden bir piston ile oluşturulmaktadır. Piston bağlı

Alternatif bir pistonlu kompresörün çalışması.

Pistonlu pistonlu kompresör.

bir transmisyon çubuğu aracılığıyla bir aktüatör motoruna. motor dönerek, bağlantı çubuğu, bir ileri-geri hareketini tarif eden çıkış valfi aracılığıyla gaz gazın sıkıştırılması piston gelişmeler ve kovma, piston geri giderken, giriş valfı yoluyla gaz girişine çeker Piston hareketinin sonuna ulaşır.

Pistona yerleştirilen segmentler, silindir ile aralarındaki sızdırmazlığı sağlayarak, yüksek basıncı (silindirin içinde) düşük basınçtan (karter) ayırır.

Segmentler yerine küçük kompresörlerde, içinden geçerken gazın maruz kaldığı önemli yük kayıplarına ve yağlama yağı tarafından oluşturulan filme bağlı sızdırmazlığı sağlayan delikli pistonlar kullanılır.

Döner pistonlu kompresör

Genel olarak, döner klima kompresörleri , motorun doğrudan bağlanmasına sahiptir ve giriş valfleri yoktur , gaz daima aynı yönde döner. Aynı oranda yağın yağlanmasına yardımcı olduğu ve aynı zamanda kompresörün kendisinin ürettiği ısının ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu için yüksek sıkıştırma oranlarını kabul ederler . Bunlar, pistonlu kompresörlerden çok daha az mekanik titreşime maruz kalmaktadır .

Olarak piston haddeleme kompresör rotor şaftı, eksantrik iken, motor mili ve stator, ortak merkezlidir. Rotorun stator üzerine kaydırılması sırasında, statorda her bir genratrisinin her biri boyunca yer alan bir kontak oluşturulmaktadır, rotorda sadece bir tanesi, maksimum mesafeye tekabül eden motor miline.

Döner pistonlu kompresör.

Döner pistonlu kompresör.

Buhar, giriş portu yoluyla kabul edilir ve egzoz valfinden dışarı atılır. Kompresöre emilen buhar, rotor ve stator arasındaki boşluğu doldurur, dönerken, fiziksel alanı, o anda egzoz valfindeki basınca ulaşana kadar giderek azalır. açılır, daha sonra buharın dışarı atılması veya boşaltılması gerçekleşir.

Döner vidalı kompresör

vidalı kompresör (erkek ve dişi) bir çift rotor grubunu kullanır . Erkek rotor genellikle dişi rotorun 6 alveollerine (düzenleme 4 + 6) giren 4 lob içerir, bu rotor birinci tarafından sürülür ve ters dönüş yönleridir. Diğer özel varyantlar örneğin 5 + 7’dir.

Döndürme nedeniyle gaz, rotorların boşlukları arasında, bir uçtan, giriş ve egzozun olduğu dişliden diğerine nakledilir.

Çalışma odaları her silindir olduğu gibi davranır pistonlu kompresör , böylece her bir rotor diş sürücü piston, birinci kapanır olarak hareket eder ve daha sonra ilk olarak hapsolmuş hacmi sıkıştırır bir spiral kompresör ama bir pistonlu kompresör altı sarmal silindir krank mili kaldırılmış olan, bakiye alan ve emme ve egzoz vanaları.

Gaz, loblar tamamen kavrayana kadar rotorlar tarafından sürekli olarak sıkıştırılır. Pistonlu kompresörlerde mevcut olan istenmeyen durumu ortadan kaldırır , burada piston ile silindir arasındaki üst boşluktaki gaz silindirin içinde yeniden genleşir ve hacimsel verimde bir azalmaya ve tüketimde bir artışa neden olur. güç

içinde temel bir özelliği kompresörler vida klima olan herhangi vana hem indirme emme yokluğu . Aksine, toleranslarda yüksek üretim kalitesi gerektirir, bu da yüksek üretim maliyetleri anlamına gelir. Dahili sıkıştırma oranı, emme ve boşaltma portlarının şekli ile belirlenir.

Kompresör kaydırma veya döner spiral

spiral kompresör kullanan iki spiral parça , sabit bir (en üst) ve motor mili tarafından tahrik edilen (alt) diğer mobil. Hareketli spiralin dönme merkezi , aspirasyonlu buharların hacimce sıkıştırılmasına izin veren “orbital yarıçap” olarak adlandırılan “e” eksantrikliği ile sabit ve üst ilmekinkine göre dengelenmiştir .

Kaydırma kompresörü çalışması.

Kaydırma kompresörü çalışması.

Alt spiral bir döner hareketi tarif etmez, aksine çevirinin döner bir hareketidir . Her iki parça arasında (sabit ve hareketli sarmal) giriş ağzından ve sürekli olarak azalan hacimdeki bir sıkıştırma odasından yaratılır, böylece basınç artar. Gaz darbesinin sonunda ve sıkıştırma odasının hacmi minimum olduğunda, fırlatma çıkışından dışarı atılır. Deşarjda, makine durduğunda yüksek basınç gazının düşük basınç kısmına geri dönmesini engelleyen bir çek valf vardır.

Halihazırda, kompresörün ( invertör ) hızını etkileyecek şekilde, regülasyon kapasitesi için scrollvaryantları içine kaydırma klima kompresörleri dahil edilmektedir .

Santrifüj kompresör veya turbo

santrifüj kompresör sıvısı rotor kanatlarını çıktığı yüksek çevresel hız nedeniyle santrifüj kuvveti, hız olarak daha sonra artan basınç muadili olarak elde sonucu bırakma hızı olan bir difüzör geçirilir kullanır. Pistonlu, scroll ve vidalı kompresörlerde kullanılan motorun normal hızları yaklaşık 3000 rpm’dir. Bazı tek kademeli santrifüj kompresörler için , şanzıman ile, 30.000 rpm hızları kullanılır . Bu nedenle, düşük sıkıştırma oranlarına sahip çok büyük miktarlarda soğutucu gazla çalışabilen yüksek hızlı makinelerdir .. Vites kutusu iki vitese sahiptir: daha büyük motor dişlisi ve daha hızlı hareket eden tahrikli vites.

Boşaltma basıncı çok fazla artarsa ​​veya buharlaşma basıncı çok düşük olursa, kompresör basınç farkına dayanamaz ve pompalamayı durdurur. Motor ve kompresör dönmeye devam eder, ancak soğutma sıvısı düşük basınç tarafından sistemin yüksek basınç tarafına doğru hareket etmeyi durdurur. Bu aşırı basınç durumunda bırakılmadıkça kompresör ve motor hasar görmeyecektir.

Yağ ve kimyasal şirketleri, çok sık kullanılmış olmasına rağmen, kullanılan soğutucu akışkanların, hemen hemen her zaman halojen türü olan santrifüj kompresörler , metan, propan, etilen ve propilen.

yelpazesini gücü 350 kW soğutma 12,000 kW uzanan + 10 ° C ila -160 ° C su soğutucuları olarak klima için kullanılan farklı olabilir ve buharlaşma sıcaklıkları.

İlginizi Çekebilir

Klima Gaz Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Klima Gaz Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

Sayfa İçindekiler Klima Gaz Eksikliği Nasıl Tespit Edilirklima gaz kaçağı nasıl anlaşılırKlimamızın gaz kısa olup …

2 Yorumlar

  1. Bayram Ercan

    Slm. Bende 24000 btu duvar Tipi Inverter klima var. Acildiginda sürekli sarterleri attiriyordu . Tamirci arkadaslar kompresörün bozuk oldugunu söylediler.
    BU komprosörü bulmamiz mümkün mü.yoksa Yeni klima mi ankam gerek. Tsk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi