Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Kumandası Çalışmıyor ?
Klima Kumandası Çalışmıyor

Klima Kumandası Çalışmıyor ?

Klima Kumandası Çalışmıyor ise Her türden klimada uzaktan kumandalar bulunabilir. Klimanızın ömrü boyunca, uzaktan kumandanın çalışmamasıyla ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Uzaktan kumandayı klima ünitesine doğrultup yanıt vermeyen bir düğmeye basarsanız, üniteye yeterince yakın olmayabilir.

Kumanda Klimayı Çalıştırmıyor ?

Bazı birimlerde en az 20 feet uzaktan sensör mesafesi gerekir. Üniteye yaklaşın ve komutu tekrar deneyin. Ünitenin önünde veya ünite arayüzünün önünde bir mobilya varsa, mobilyaları dışarıya doğru kaydırın. Uzaktan kumandanın ucunda bulunan uzaktan kumandanın sensörü, ünite arayüzündeki sensöre açık bir şekilde sahip olmalıdır. Uzaktan kumandadaki ve klimadaki sensörleri inceleyin. Sensörler üzerlerinde kir veya kir varsa, uzaktan kumanda sinyalinin alınmasını engelleyebilir. Sensörleri nemli bir bezle temizleyin.

Klima Kumandası Neden Çalışmaz

Klima Kumandası Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları  Her türden klimalar uzaktan kumandalar içerebilir. Klimanızın ömrü boyunca, uzaktan kumandanın çalışmadığı bir sorunla karşılaşabilirsiniz. 10’dan dokuz kez, klimanızın uzaktan kumanda sorunlarını temizlik, temel bakım, pil ayarı veya mobilya karıştırma ile düzeltebilirsiniz.

Kullanım Mesafesi

Uzaktan kumandayı klima ünitesine yöneltir ve cevapsız bir düğmeye basarsanız, üniteye yeterince yakın olmayabilirsiniz. Bazı üniteler en az 20 feet uzaktan kumanda mesafesi gerektirir. Birime daha yakın yürüyün ve komutu tekrar deneyin. Ünitenin önünde veya ünite arayüzünün önünde herhangi bir mobilya varsa, mobilyalarınızı yoldan çıkarın.

Kumanda Klimayı Açmıyor ?

Uzaktan kumandanın ucunda bulunan uzaktan kumandanın sensörü, ünitenin arabirimindeki sensöre açık bir yol olmalıdır. Sensörleri hem uzaktan kumandada hem de klimayı inceleyin. Sensörler üzerinde kir veya kir varsa, kir uzaktan kumandanın sinyalinin alınmasını engelleyebilir. Sensörleri nemli bir bezle temizleyin.

Kumanda Pillerini Değiştirin

Uzaktan kumanda üniteye yeteri kadar yaklaşmış ve işaretliyse ancak hala çalışmıyorsa, uzaktan kumanda içindeki piller, bir düğmeye basıldığında uzaktan yanmaya başlasa bile, cihaza servis yapmak için çok zayıf olabilir. Uzaktan kumandayı ters çevirin ve arka kapağı kaydırın. Pilleri uzaktan kumandadan çıkarın ve ya bir akü test cihazı ile test edin ya da yeni piller takın. Kullanım kılavuzunda doğru tipte ve büyüklükte pil kullandığınızı onaylayın.

Kumanda Pillerini Doğru Takılmalı

Yeni piller uzaktan kumanda işlevini yerine getiremezse, yanlış takılmış olabilirler. Uzaktan kumandanın arkasındaki batarya haznesinin içinde “+” ve “-” sembollerinin basılması veya kabartması ve muhtemelen bataryanın bir taslağı bulunmaktadır. Bu talimatlar pillerin nasıl takılacağını gösterir. Pilleri belirtilenin dışında bir şekilde takarsanız, uzaktan kumanda çalışmaz.

Pilleri çıkarın ve pil bölmesinin içindeki kutup yönlerine göre yeniden takın. Piller doğru şekilde takılırsa ancak klima hala uzaktan kumandanın komutlarını kabul etmezse, uzaktan kumandanın düzgün çalışmasını engelleyen kir veya tıkanıklıklar olabilir. Pilleri haznenin içinden çıkartın ve pil yuvasının metal kontaklarını kontrol edin. Kontaklarda kir görürseniz, izopropil alkole batırılmış pamuklu çubukla temizleyin. Pillerin kir birikmesini de kaldırın.

Uzakdan Kumanda Algılayıcı Gözü

Uzaktan kumandanın ucundaki arızalı bir LED ışığı, uzaktan kumanda arızasının nedeni olabilir. LED ışığı, klima ünitesinin arayüzündeki sensöre komut sinyalleri gönderir. Uzaktan kumanda yere düşerse veya köpeğiniz doğru yerde ısırırsa, LED uzaktan kumandanın içindeki diğer dahili bileşenlerden ayrılabilir. Uzaktan kumandanın LED’den düzgün bir sinyal gönderip iletmeyeceğini belirlemek için kızılötesi sensör kartı kullanabilirsiniz. Kart uzaktan kumanda komutlarına cevap vermezse, LED bozulur ve uzaktan kumandayı değiştirmeli veya sabitlemelisiniz.

Klima Kumandası Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları

İlk önce, pilleri uzaktan kumandada değiştirmeyi deneyin. Yeni piller takmak sorunu çözmezse ve klimayı manuel olarak çalıştırabilirsiniz, uzaktan kumanda arızalı olabilir. Uzaktan kumandanın bozuk olduğunu düşünüyorsanız, değiştirin.

Kumanda Klimayı Görmüyor ?

Öneriler:

 • Uzaktan kumandanın yeni çalışan pilleri olduğunu doğrulayın. Uzaktan kumanda yanıt vermiyorsa, muhtemelen uzaktan kumandanın pilleri ölmüş demektir. Pilleri yeni pillerle değiştirin.
  Pillerin çalıştığından emin olun. İnsanların pilleri değiştireceklerini düşündükleri, ancak eski kullanılmış pilleri olan “yeni” pillerle değiştirdikleri durumlar olmuştur.
 • Ünitenin ön sağ tarafında “kapak” altında bir tuşa bakın. Modellerimizin çoğunda, sıfırlama düğmesine benzeyen, ancak aslında çok fonksiyonlu bir düğme olan girintili bir düğme vardır. Bu düğmeye bir kez basın ve uzaktan kumanda üzerindeki ON / OFF düğmesine basın (düğme basıldıktan sonra bip sesi duyulabilir veya olmayabilir). Uzaktan kumandadaki düğmeye bastıktan sonra en az dört (4) kez veya üniteden bir bip sesi duyana kadar yapın.
 • Güç sisteme sıfırlandıktan sonra sistem bip sesini doğrulayın. Güç, sisteme sıfırlandığında, iç ünitenin ikaz gücünün sisteme geri döndüğünü gösteren bip sesi çıkarması gerekir. Bir bip sesi duymuyorsanız, sistemde güç almayan ve uzaktan kumanda sorunu olmayan bir sorun var demektir.
 • Alıcıyı engelleyen hiçbir şey olmadığını doğrulayın. Üniteye gelen sinyali engelleyen bir şey varsa, düzgün tepki vermez.
 • Uzaktan kumandanın düzgün çalıştığını doğrulayın. Uzaktan kumanda, insan gözüyle görülemeyen bir kızılötesi sinyal iletir. Bu sinyal, akıllı telefon kameraları dahil olmak üzere bir dijital kamera ile tespit edilebilir. Vericiyi (uzak conrtolün önündeki küçük bir “göz” gibi görünmelidir) kameranın merceğine doğrultun. Bir düğmeye bastığınızda, uzaktan kumanda, dijital kamera tarafından flaş olarak görülebilen bir sinyal göndermeye çalışacaktır. Bunun bir resmini çekmenize gerek yok; Fotoğrafın önizlemesini görüntüleyebilir ve flaşı arayabilirsiniz.
 • Ekran kartının veya iç panelin düzgün çalıştığını doğrulayın. Önceki tüm öğeler kontrol edildiğinde sorun alıcıyla birlikte ya da alıcıdan iç kontrol panosuna bilgi almaktır. Alıcının düzgün bağlandığından emin olun. Alıcı genellikle ekran kartında, ünitenin ön tarafında küçük bir devre kartı bulunur. Uzaktan kumanda çalışıyor ancak alınmıyorsa sorun ekran kartı veya iç kontrol panosu ile ilgilidir. Hatanın kaynağını kesin olarak belirlemenin bir yolu olmadığından, her iki karttan birinin değiştirilmesi gerekir ve sorunun düzeltilip giderilmediğini belirlemek için ünitenin test edilmesi gerekir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ?

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ? İmalat, teknoloji veya operasyona göre, klima ve soğutma üniteleri için …

soru sor

3 Yorumlar

 1. Abdulsıtar şenateş

  Size çok teşekkür ederim cok yardımcı oldunuz

 2. Aylin

  Klima hiç bir şekilde kapanmıyor. Kapama tuşuna basıyorum klima çalışıyor kumanda ekranı kapalı olduğu halde çalışmaya devam ediyor. Sorunu nasıl giderebilirim

 3. ali erdogan

  iyi gunler

  ben de diamand eectric kullanıcısıyım, yeni ofise yerlestikten sonra kumanda klimaya hukmetmiyor. fakat kumanda calısıyor.yardımlarınız için tesekkureer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687