Anasayfa / Klima İpuçları / Klima Nem Alma Modu Kullanma
Klima Nem Alma Modu Kullanma

Klima Nem Alma Modu Kullanma

Klima Nem Alma Modu Kullanma Klimalar, özellikle sıcaklıklar yüksek derecede yüksek olduğunda çok uygun cihazlardır. Soğuk olduğu zaman, onunla ilgili bir şeyler yapabilirsin, olabildiğince çok sıcak kıyafet giy. Ancak, sıcaklıklar dayanılmaz derecede yüksek olduğunda, bu konuda yapabileceğiniz çok şey var.

Klimayı Nem Alma Modunda Çalıştırma

Nem Alma mod nedir

●  Yağışlı günlerde  nem  seviyesi çok yüksek olduğu için yağmurlu günlerde kullanılan fonksiyondur  ve bu mod havayı kurutarak oda atmosferini serin ve kuru tutar.

● Nem alma modundaki  klima, iç ortam havasındaki nemi alarak nem giderici görevi görür  .

● Kuru hava modu, nemli  iklimde havayı tazeler  .

●  Kuru çalışma sırasında nem alma kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için  klima , ayarlanan sıcaklıktan düşük veya yüksek sıcaklıklarda çalışabilir.

Nem Alma mod nasıl ayarlanır

● Çalışma  modunu  ayarlamak için  Mod düğmesine  basın.

● Eğer her  basın mod  düğmesi, mod sırasına göre değişecektir  Otomatik, serin, kuru ve fan .

Soğutma ve Kurutma modu farkı

 • Soğutma modunda sıcaklık 16 C ile 30 C arasında, Kuru modda sıcaklık 18 C ile 30 C arasında ayarlanabilir
 • Fan Hızı yalnızca Soğutma Modunda ayarlanabilir.

Pek çok kişinin klimalarının tüm özelliklerinden haberdar olmaması anlaşılabilir. Ne de olsa zaman değerli bir metadır ve kimin bir kılavuzu okumaya vakti vardır? Öte yandan, elektrik faturanız üzerindeki etkisini düşündüğünüzde, klimalar bir yatırım ve aylık bir masraftır. Tam özelliklerini anlamak, süreçlerini daha iyi anlamanıza ve klima kullanımınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Yılın zamanına bağlı olarak sıcaklık ve nem seviyeleri değişir ve klimanızın çalıştığı modu değiştirerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Her ayarın basit bir şekilde anlaşılmasıyla, her rahatsız olduğunuzda klimayı tam olarak çalıştırmak yerine, maliyeti minimumda tutarken klimanızdan en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.

Ancak, biraz bunaltıcı olabilir. Klimalar birden fazla seçeneğe sahiptir. Serin, kuru ve fan seçenekleri vardır. Bazı birimlerde de “ekonomik soğutma” ve “güçlü soğutma” vardır. Zaman ayarları ve modları ve dikkate alınması gereken bir sürü başka şey var. Ama endişelenme! Bu makaleyi, klimanızın en kullanışlı ve önemli modlarından biri olan klima kurutma modu hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak için yazdık.

Nem Fonksiyon Modu nedir?

Kuru mod genellikle soğutma moduyla karşılaştırılır veya karıştırılır. Dürüst olmak gerekirse, özellikle farklı hissetmiyorlar. Bununla birlikte, uzaktan kumanda size ipucu vereceğinden, işlev açısından ayırt edicidirler: kurutma modu genellikle bir su damlası ile temsil edilirken, soğutma modu genellikle bir kar tanesi ile temsil edilir.

Klima kurutma modu çok yaygın bir özellik değildir, ancak bazı merkezi klima ünitelerinde bulunur. Kuru modun ana noktası odadaki nemi azaltmaktır. Bildiğiniz gibi, yaşamak, nem her zaman sıcaklıkta bir artışa dönüşür. Düşük sıcaklıklarda bile nem rahatsız edici olma eğilimindedir.

Kurutma işlevi nemi düşürür ve örneğin yağmur mevsimi gibi yılın çok nemli olduğu zamanlarda en uygunudur. Bu mevsimde, sıcaklık, klimanızı tam olarak çalıştırmanızı gerektirecek kadar sıcak olmayabilir, ancak nem rahatsız edici ve rahatsız edici hissedecektir. Kuru modu kullanmak için mükemmel bir zaman. Kuru mod, odadaki TÜM nemi ortadan kaldırmasa da, içeride bulunanlar için kesinlikle daha katlanılabilir hale getirecektir.

Kuru Mod Nasıl Çalışır?

Bir AC ünitesinin kuru modu, büyük ölçekli bir nem alma cihazı gibi çalışır. Klima, klima kurutma modunda çalışırken, fan ve ünitenin diğer iç bileşenleri çalışır ancak soğuk hava üflemeyecektir. Bunun yerine, odadaki hava sadece klimadan geçecek ve su buharı evaporatörde yoğunlaşarak havadaki nemi uzaklaştıracaktır. Artık kurumuş olan hava daha sonra üniteden çıkacak ve odaya geri akacaktır.

Nem Modun Önemi

Nem alma modu, özellikle enerji verimliliği açısından önemlidir, çünkü kuru mod bilgisi, onu uygun hava koşullarında kullanmanıza olanak tanır. Enerji açısından verimli olmadığı için her zaman standart “soğuk modu” kullanmamalısınız. “Soğutma modu”, sıcak ve kuru mevsimlerde, klima “kuru modu” ise, sıcak ve ılık olması gerekmeyen nemli mevsimler için daha uygundur.

Kuru modun daha sık kullanılması çevre için de daha iyidir. Uygun olduğunda kuru modu kullanarak, enerji verimliliği yoluyla enerji maliyetlerini de düşürür ve genel olarak karbon ayak izinizi azaltırsınız.

Nem Alma Modu ve Soğutma Modu Arasındaki Fark

Daha önce belirtildiği gibi, kurutma modu odadaki nem seviyelerini önemser ve genellikle ayarlarda su damlası sembolü ile ayırt edilir. Öte yandan, soğutma modu, klimaların standart modudur ve odayı havadan nemi değil ısıyı uzaklaştırarak soğutur. Bu mod genellikle klima ayarlarınızda bir kar tanesi ile işaretlenir.

Klima kurutma modunda, klima gerçekten soğuk hava salmıyor ve odayı aktif olarak soğutmuyor. Klimanızın serin modundan farklı hissetmese de, Kuru modda yaşadığınız soğuk hava sadece nemi alınmış havadır. Bu etki, nem seviyelerinin %90 veya daha fazla olduğu bir odada daha iyi hissedilir, yani sıcak bir yaz günü!

Dahili olarak, soğuk mod ve kuru mod da benzer şekilde çalışır. Tek fark, klima kurutma modunda, tüm dahili bileşenlerin çalışıyor olması ancak havayı soğutmak için sirküle eden soğutma sıvısı olmamasıdır. Klima kurutma modunda, odanızdaki hava, ısıyı ve nemi gidermek için AC ünitenizden geçer.

Şimdi, klima kurutma modu hava nemini düşürürken, odadaki nemi %100 ortadan kaldırmaz. Fazla kuru hava, aşırı nemli bir oda kadar rahatsız edici olduğundan, nemi yalnızca insan konforu için en iyi seviyede tutar. Klima uzmanları, yalnızca klima kurutma modunu en fazla 1-2 saat kullanmanızı önerir.

“Kuru Modu” hava nemini düşürmede iyi bir iş çıkarsa da, odanın nemini tamamen gidermek için kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Sadece nemi insan konforu için ideal bir seviyede tutmak için kullanılmalıdır. Sonuçta, aşırı düzeydeki kuru hava, aşırı nemli bir oda kadar rahatsız edicidir. Bu nedenle çoğu uzman, klimanın en fazla 1-2 saat “Kuru Mod”da çalışmasını önermektedir.

Kısacası: kuru mod odayı gerçekten soğutmaz ve “soğutma etkisi” havadaki fazla nemin uzaklaştırılmasından gelir. Soğutma modu çoğu klimanın normal modudur ve havadaki nemi değil, odanın sıcaklığını düşürür. Klima kurutma modunun bazı faydaları şunlardır:

 • Odanın büyük ölçüde neminin alınması
 • Enerji tasarrufu
 • Uygun maliyetli

Klima Kuru Modunu Ne Zaman Kullanmalısınız?

Ne Zaman Kuru Modu Kullanın:

 • Sıcaklık soğuk, ancak nem yüksek (belki nemli yağmurlu bir gün gibi)
 • Elektrik tasarrufu yapmanız gerekir
 • Odanın havasının çok soğuk olmasını istemiyorsan
 • Aralık veya Ocak gibi yılın daha soğuk ayları

Soğutma Modunu Şu Durumlarda Kullanın:

 • Hem sıcaklık hem de nem seviyeleri aşırı yüksek
 • Odanın sürekli olarak soğuk bir sıcaklıkta kalmasını istiyorsunuz

Nem Alma Modu odayı gerçekten soğutmaz. Soğutma etkisi, ünitenin gerçekte odayı soğutması değil, aşırı nemin çıkarılmasından kaynaklanır. Klima ünitemizin kuru fonksiyonunu kullanarak enerji faturalarına daha az para harcayacaksınız. Sıcaklığı rahat tutmanın gerçekten etkili bir yoludur.

Bu İşine Yarar Belki ?

İyonizer Nedir Neden İyonlaştırıcı Klima Seçmeliyim ?

İyonizer Nedir Neden İyonlaştırıcı Klima Seçmeliyim ?

İyonizer Nedir Neden İyonlaştırıcı Klima Seçmeliyim ? Herhangi bir iklimlendirme ünitesinde havayı toz, koku, mikroorganizma …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687