Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Resetleme (Yeniden Başlatma)
Klima Resetleme (Yeniden Başlatma)

Klima Resetleme (Yeniden Başlatma)

Klima Resetleme (Yeniden Başlatma) Bazen, bir ev klima sistemi sezon başında veya elektrik kesintisi sonrasında devreye girmeyecektir. Bir uzmanı aramadan önce, birkaç dakika ayırın ve kendiniz yeniden başlatmak için birkaç basit adımı izleyin.

Klima Ünitesi Nasıl Sıfırlanır ?

Klima Resetleme (Yeniden Başlatma) Klima sistemleri, sıcak havalarda ev ortamımızı rahat ve serin tutmak için çalışır. Çoğu cihaz gibi, bu sistem de sorunlara eğilimlidir ve bazen beklediğiniz kadar iyi çalışmaz.

Klima Resetleme

İnsanların çoğu, ünitelerinde problemlerle karşılaştıklarında, iklimlendirme servis sağlayıcısını içgüdüsel olarak ararlar. Ancak sorunu kendi başınıza çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar var. Örneğin, Klima değişiminiz elektrik kesintisi sonrasında beklediğiniz gibi çalışmıyorsa, sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Neden Sıfırlanmalı ?

Klimayı sıfırlamanız gerekir çünkü devre kesici devreye girer ve kompresörün başlamasını sağlamaz . Güç kaynağında bir dalgalanma varsa veya ani bir kesinti veya kesinti olursa devre kesici açılır. Sistemin bu kısmı klima ünitesini korumak ve yangınlar ve patlamalar gibi sorunları önlemek için çalışır. Devre kesici, herhangi bir ünitenin önemli bir bileşenidir ve bypass edilmemelidir. Termostat arızalıysa ve soğuğa ayarlı değilse, toptan klima ünitenizi de sıfırlamanız gerekebilir.

Klima Sistemini Nasıl Sıfırlarsınız ?

Klimayı sıfırlamaya başlamadan önce, düzenli güç kaynağınız olduğundan ve akımın düzgün şekilde aktığından emin olun. Son zamanlarda bir kesinti yaşadıysanız, bir ışık açın ve tam güç aldığınızdan emin olmak için parlaklığı kontrol edin. Emin olduktan sonra, üniteye devam edebilir ve sıfırlayabilirsiniz. Yapman gerekenler:

Sıfırlama Düğmesini Bul – Birçok klima ünitesinin üzerinde bir sıfırlama düğmesi bulunur. Düğme genellikle kırmızı renkte ve boyutu oldukça küçüktür. Sıfırlama düğmesi olarak açıkça işaretlenmelidir. Klima ünitenizin bu tuşa sahip olup olmadığını ve yerini bulup bulmadığını öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. Düğmeye Basın – Düğmeyi bulduğunuzda, 3 saniye boyunca sürekli basılı tutup bırakınız. Birkaç dakika sonra, düğmeye 3 saniye boyunca tekrar basın. Klima üniteniz üç bip sesiyle cevap verecektir. Sistem hemen sıfırlanmalıdır.

Klima Sıfırlama Düğmesi Nerede

Klimanızın sıfırlama düğmesi yoksa, manuel olarak sıfırlamanız gerekir. Bu fazla zaman ya da çaba gerektirmez. Manuel sıfırlama karmaşık değildir ve yapmanız gereken tek şey aşağıda belirtilen adımları takip etmektir:

Güç Kaynağını Kapatın – Açık kompresörünüzün yanında bir kapatma paneli olmalıdır.birimi. Ana AC kablosu bu üniteye takılacak ve normal koşullarda her zaman açık olacaktır. Evinizdeki ana elektrik panelindeki 240 volt devresini bulmak için düğmeyi kapatın ve hareket ettirin. Bunu da kapatmalısın. Bu, tüm güç kaynağını klima ünitesine tamamen kesecektir.

Elektrik Bağlantısını Kapat – AC ünitesinin şebeke dışında olduğundan emin olmak için ek önlem olarak, güç kaynağı kartından çıkarın ve sistemin bağlantısını kesin. 30 Dakika Bekle – Sistemi yeniden bağlamak için çok uzun süre beklemek zorunda değilsiniz, ancak çok hızlı bir şekilde tekrar bağlamamanız iyi bir fikir. Klimayı tekrar elektrik şebekesine tekrar bağlamadan önce sistemdeki tüm şarj yükünün dağıldığından emin olmanız gerekir. Dahili sistemlerin tamamen sıfırlanması için 30 dakika yeterlidir.

Elektrigi Aç – Birkaç dakika geçtikten sonra sistemi takın. Bu noktada klimayı hemen tekrar açmanıza gerek yoktur. Güç Kaynağını Açın – Klima bağlandıktan sonra, ana 240 volt anahtar panosuna geri dönün ve açın. Ardından harici ünitenin yanındaki fiş noktasına geri gelin ve açın. Gücü tamamen açmadan önce termostatınızın “soğumaya” ayarlandığından emin olun.

Bu adımları takip ederseniz, klimanız beklediğiniz gibi çalışacaktır. Klimanız hala etkin bir şekilde soğumadığında termostatı kontrol etmeye ve filtreyi temizlemeye çalışın. Kirli filtreler hava akışını engelleyebilir ve makinenin soğutma verimliliğini tehlikeye atabilir. Termostat sağ ayardayken ve filtre temizlendikten sonra, etkin bir şekilde soğumasını test etmek için klimayı bir kez daha çalıştırın.

Profesyonel Servis Ne Zaman Gerekir?

Klima ünitenizin devre kesicisinin tetikte kalması ve soğuması yavaş ise bir profesyonel aramanız gerekir. Bu, hızlı bir şekilde ele alınması gereken daha ciddi bir sorunun bir göstergesidir. Kesici panelinin koruyucu kaplaması yoksa ve dış kompresör ünitesine giden kablolar açıksa bir profesyonel de aramalısınız .

Klimayı bu gibi durumlarda sıfırlarsanız, güvenliğinizi riske atacaksınız. Açıkta kalan teller kıvılcım oluşturabilir ve yangınlara neden olabilir. Sistemin içinde gevşek bir bağlantı veya açıkta kalan bir tel de güçte dalgalanmalara neden olabilir ve devre kesiciyi sık sık açar. Bu dalgalanmalar klima ünitesine kalıcı olarak zarar verebilir ve sizi bir AC değişimine götürmeye zorlar.

Klimanızı sistemde sorun çıkarmadan tekrar tekrar sıfırlayamazsınız. Bir profesyonel, klimanızı dikkatlice inceleyecek ve neden sık sık sıfırlanması gerektiğini belirleyecektir. Soğutucu seviyelerini de kontrol edecekler , kompresörü inceleyecekler ve tüm fanları ve filtreleri temizleyecekler.

Düzenli Bakım Önemli

Ayrıca, kesintisiz çalışmasını sağlamak için klima ünitesini düzenli olarak korumalısınız. Kötü bakımı yapılmış bir klima daha sık problemler doğuracaktır. Uzmanlar, ünitemizi yılda en az bir kez almanızı tavsiye eder.

Servis teknisyeni yıpranmış ve hasar görmüş herhangi bir kabloyu tespit eder ve değiştirir. Bu, klimanın devre kesici devreye girme olasılığını azaltacak veya ünite verimli şekilde soğutulmayacaktır. Filtreyi düzenli olarak temizleyerek de evde bakım yapabilirsiniz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri

Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri

Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri İklimlendirme ünitelerinin diğer karakteristik özelliklerine göre özel karakteristikleri dolayı , hem iç …

soru sor

9 Yorumlar

 1. Eray

  Merhaba,
  Vestel airplus 24 marka klimam var kumandadan reset düğmesine bastım klima birden kendini kapadı ve bir daha açılmadı ekran ledinde ışıklar bile yanmıyor ne yapmam gerekiyor?

  • Adept

   Kumandanız orijinal mi ? ayarlarını yaptıktan sonra açması gerekiyor, elektrik bağlantısını kapatıp açın, kumanda pillerini değiştirin.

  • ENES

   Mrb Demirdöküm klima sıcak ayarında neden 5 dk çalıyor 15 dk dinleniyor
   Dinlenme falan var mı ve neden öyle yapar bakım yapılmış hiç bir sorunu yok soğuk hava da sorun yok ama sıcakta 5 dk çalıyor 15 dk dinleniyor yapabilecek bir şey var mı bunun için.

   • gaz eksikliği bu sorunu yapabilir, gaz kontrolü yaptırınız.

 2. Kurtuluş

  Fj therma klima sürekli fan modunda çalışıyor normal sıcak moda nasıl alabilirim?

  • Ferhat

   Samsung inverter klima kumandasında reset tuşu yok yalnız pil kapağını kaldırdığımda 4lü ince pim şeklinde soket giriş bölümü var, bu durumda evde resetleme nasıl olacak?

 3. Metin

  benim carrier klimam var.EC hata kodu veriyor neden?

  • Gaz eksikligi ve kacagı veya Soğutucuyu algılayan sensör bozulursa EC hatası verir. Gevşek bir bağlantı da aynı sonucu verebilir.

 4. erhan

  sıemens kılamam ekranı E9 TERSDEN OKUNCA 63 GÖRÜNÜYOR yanı çalışmıyorçözümü neolabilir sayın uzman arkdaslarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687