Anasayfa / Klima İpuçları / Klima Soğutucu Gazları Nelerdir ?
Klima Soğutucu Gazları Nelerdir

Klima Soğutucu Gazları Nelerdir ?

Klima Soğutucu Gazları Nelerdir ? Çoğu üretici, AC ünitenizin hangi soğutucu akışkanı kullandığını kompresöründe veya evaporatöründe bulunan büyük bir etiket veya plaka üzerinde tanımlar. Soğutma maddesine bağlı olarak “R-410A,” “R22”, Puron, Freon veya benzer harf ve rakam kombinasyonlarını okuyabilir. 1987 Montreal Protokolü nedeniyle, hidrokloroflorokarbonlar (HCFC’ler) olarak bilinen soğutma ajanları, hidroflorokarbonlar (HFC’ler) adı verilen yeni tipler lehine aşamalı olarak kaldırılmaktadır. HCFC’ler klor içerir ve her molekül ozon için HFC’lerden çok daha yıkıcıdır.

Klima Soğutucu Gazları

Klima Soğutucu Gazları Nelerdir ? Soğutucu gazlar , ısı enerjisini düşük sıcaklıktaki (evaporatör) seviyeden yüksek sıcaklık seviyesine (kondenser) ileten ve böylece ısısını bırakabilecekleri taşıma sıvılarıdır .

Bu soğutma gazı görev için bir soğutma sistemi ihtiva eden soğutucu fnoise olan aktarmak için düşük basınç ve sıcaklıkta bir soğuk kaynağından ısıyı absorbe bu yüksek basınç ve sıcaklıkta sıcak kaynağakarşılık gelen durum bir değişiklik olmaksızın, sıvı buhar ve sıvıdan sıvıya.

Soğutucu gazların temel özellikleri

Soğutucu gazlar, düşük bir kaynama noktasına , düşük bir çiğlenme noktasına ve ayrıca buharlaştırma işleminin daha verimli hale getirilmesi için mümkün olan en yüksek kritik noktaya sahip olacak şekilde ayırt edilir .

Soğutucu tanımlayan özellikler

 • Düşük kaynama sıcaklığı : Atmosfer basıncında oda sıcaklığının altında bir kaynama noktası.
 • Sıvı halde kolayca yönetilebilir : Kaynama noktası kolayca kontrol edilebilmeli, böylece ısıyı emme özelliği de kontrol edilebilir.
 • Buharlaşmanın yüksek gizli ısısı : Buharlaşmanın gizli ısısı ne kadar büyük olursa, dolaşımdaki kilogram soğutucu başına emilen ısı o kadar büyük olur.
 • Yanıcı olmayan, patlayıcı olmayan, toksik olmayan .
 • Kimyasal olarak kararlı : Devletin tekrar eden değişikliklerinin yıllarca tolere edilmesi için.
 • Aşındırıcı olmayan : Genel malzemelerin ve tüm bileşenlerin uzun ömürlü olmasının sistemin inşasında kullanılmasını sağlamak.
 • Ilımlı çalışma basınçları : Yüksek yoğuşma basınçları (daha 30 kg / cm den 2 ) ekstra ağır ekipman gerektirir. (0kg / cm altında Yük işletme 2 ) sisteme hava nüfuz ihtimalini getirmektedir.
 • Kolay algılama ve sızıntıların yeri : Gaz sızıntıları ve kayıpları, soğutucunun azalmasına ve sistemin ve çevrenin kirlenmesine neden olur.
 • Yağlama veya soğutma yağları için zararsız : Soğutucu yağların yağlama yağlarındaki etkisi yağlama işlemini değiştirmemelidir.
 • Düşük donma noktası : Donma sıcaklığı, evaporatörün çalışabileceği herhangi bir sıcaklığın çok altında olmalıdır.
 • Yüksek kritik sıcaklık : Basıncın ne kadar yüksek olduğuna bakılmaksızın, kritik değerinden daha yüksek bir sıcaklıkta yoğunlaşmayan bir buhardır. Çoğu soğutucu akışkanın 93 ° üzerinde kritik sıcaklıkları vardır.
 • Belirli bir buhar hacmi ortalayın : Kompresörün boyutunu en aza indirmek için.
 • Düşük maliyet : Ekipmanın fiyatını makul bir şekilde tutmak ve gerektiğinde yeterli hizmeti sağlamak için.

Soğutucu gazlar nasıl sınıflandırılır?

soğutucu gazlar göre, çeşitli şekillerde sınıflandırılır için güvenlikleri, yanıcılık ve moleküler yapı, daha detaylı bir şekilde tüm sınıflandırmaları bkz.

Güvenliğinize göre sınıflandırma (RD 138/2011)

 • Grup yüksek güvenlik (L1) : Bu sınıflandırmada R11 soğutucu, R113, R114, R12, R502 R22, R500, R410A, R407C R424 …, bunlar soğutucu olarak karakterize edilir soğutucu yanıcı ve hafif toksik etki ya da hayır .
 • Grup orta güvenlik (L2) : Bu grupta biz Amonyak etil klorür, metil klorür, kükürt dioksit bulmak özellikleri olan , yanıcı Aşındırıcı, toksik ve patlayıcı yeteneği eşit hacimde bir yüzdede için ya da daha fazla Hava karışımında% 3,5 oranında.
 • Düşük güvenlik grubu (L3) : Bu soğutucu akışkanlar yüksek oranda yanıcıdır ve % 3,5 oranında daha düşük hacimde hava ile karıştırılarak patlayıcıdır . düşük maliyet bir neden tehlikesi her zaman mevcut olduğu yerlerde kullanılırlar ve kullanımı, petrokimyasal bitki ve petrol rafinerileri gibi bir tehlike eklemez, ana özelliklerinden biridir basıncından daha yüksek bir basınçta çalışmak gerekir Devreye girememesinden dolayı patlama tehlikesini önlemek için atmosferik . Bu grup, bütan, propan, izobütan, etan, etilen, propilen ve metan içerebilir.

 

Güvenliğinize göre sınıflandırma grupları florlu gazlar

Yanıcılığına göre sınıflandırma (RD 138/2011)

Soğutucu akışkanlar atmosfer basıncında ve oda sıcaklığında yanıcılık alt sınırına bağlı olarak 1, 2 veya 3 olmak üzere üç gruptan birine dahil edilmelidir, özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Grup 1 : Havadaki herhangi bir konsantrasyonda buhar halinde yanmaz soğutucu akışkanlar.
 • Grup 2 : Hava ile karışım oluşturduklarında alt yanıcılık limitleri, hacimce% 3,5 veya daha fazladır (V / V).
 • Grup 3 : Hava ile karışım oluşturduklarında alt yanıcılık sınırı, hacimce% 3,5’den azdır (V / V).

Moleküler yapısına göre sınıflandırma

Moleküler yapısına göre, soğutucu gazlar 3 büyük grup , CFC, HCFC ve HFC olarak sınıflandırılır .

CFC soğutucuları (kloroflorokarbonlar)
 • R-12 (2 klor atomu) ve R-11 (3 klor atomu) gibi moleküllerinde klor, flor ve karbon içerensoğutuculardır .
 • olarak bilinen kloroflorokarbonlarla ikisi de satışı yasaklandı ve Ekim 2000’de 1 kullanmak edildi Avrupa Yönetmeliği AK No 2037/2000 olduğu için, tüketen veya ozon tabakasını tahrip maddeleri (CFC 12 ve CFC – , Tüketim Potansiyeli 11) Ozon tabakasının (PAO veya ODP) 1’e eşittir (CFC11).
HCFC soğutucuları (Hidrokloroflorokarbonlar)
 • Bunlar hidrojen, klor (tek bir atom), florin ve karbon R-22 gibi karbon içeren soğutuculardır.
 • Bunlar 1 Ocak 2004 tarihinde yasaklandı imalat teçhizatı soğuk ve ısı pompası hem olarak kullanım için ve Yönetmelik kapsamında 1’den bakım Ocak 2015 de dahil olmak üzere her durumda kullanımını yasakladı olduğu için Avrupa EC No 2037/2000, yok etmek ve ozon tabakasını incelten maddeler .
Soğutucu akışkanlar HFC (Hidroflorokarbonlar)
 • Bunlar, klor içermeyen , ancak moleküler yapısında hidrojen, flor ve karbon içeren soğutuculardır.
 • Onun ODS (ozon madde ozon tabakasına zarar veren) 0 olduğu
 • Bu soğutucuda R404A, R407A, R407C, R410A vb.
 • HFC’ler aracı gazları “karışım” olarak çeşitli gazlar ya da saf maddelerin karışımından oluşur , bu da, bu 2 grup ve bir alt (ayrılabilir zeotropik karışımları ya da olmayan – azeotropik, azeotropik karışımların ve  hemen hemen azeotropik karışımlar ) yakın bir önceki giriş olmayan azeotropik karışımlar ve de görüldüğü gibi – azeotropik da sıvı halde yüklenmesi gerekir .

Neden sıvı halde gaz dolumu yapalım? Zeotropik ve azeotropik karışımların özellikleri.

Soğutucu akışkanların evrimi

soğutucu mevcut durumu, önce CFC ve HCFC’lerle yasaklanmasından , aileler soğutucu HFC saf maddeler ya da bunların karışımları, uzun akım alternatif – klor içeren, bu soğutucu süreli olarak değiştirilmesi, ancak kabul ediliyor gibi alternatif doğal soğutucu , örneğin amonyak, doğrusal ya da siklik hidrokarbonlar ve bunların karışımları, su ve CO2 gibi (bunlardan bazıları şimdiden için kullanılmaktadır bir endüstriyel tesisler veya büyük kapasitede uzun bir süre)

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !