Klima Uzaktan Kumanda Sembolleri

Klima Uzaktan Kumanda Sembolleri soğutmadan ısıtmaya veya ısıtmaya kadar soğumasını mı istiyorsunuz? Farklı çalışma modları için uzaktan kumanda sembolleri  Piyasada , menşe ülkeye (Japon, Kore, Çin, Amerikan, Avrupalı, vb.), Her markada kullanıma göre çeşitlere (split makineler, multisplit, borular) göre çok sayıda klima markası bulunmaktadır .

Klima Kumanda Sembol Anlamları

Kaset, zemin vb.), ancak daha sonra her tür birimde (Pro Serisi, FTX-K Serisi, AGY-UI-LV Serisi, H6500, Gümüş Deco, Akebono PXB vb.) dizi veya “nitelikler” vardır. Kısacası her markanın yüzlerce ve yüzlerce versiyonu, her türde… çok fazla. Bu yazıda , iklimlendirme sembollerinin , uzaktan kumandalarının ve termostatlarının her birini tanımlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Tipik olarak kurulum uzmanı size bilmeniz gereken her şeyin bir özetini verecektir, ancak yoksa, kendinizi yalnızca sınırlı kapasiteyle çalışan maliyetli bir ünite ile bulabilirsiniz. Bu nedenle, AC ünitenizi daha iyi anlamak için, uzaktan kumandanızda tipik olarak bulacağınız semboller, işlevleri ve bunları ev yaşamınızı iyileştirmek için nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilmeniz gerekenler burada.

En Yaygın Klima Sembolleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güç Düğmesi

Klimanızı açıp kapatmak için kullanacağınız şey budur. Diğer elektrikli cihazların çoğunda bulunan güç düğmesine çok benziyor ve daire veya yarım daire içinde dikey bir çubukla temsil ediliyor.

Soğuk Mod

Kar tanesi sembolü, soğuk hava modunun evrensel işaretidir. Bazen bu soğutma modu, termostata girdiğiniz sıcaklık ayarlarına rağmen klimayı açık bırakacaktır.

Sıcak modu

Sahnede nispeten yeni bir sembol ve her tür AC ünitesinde her zaman bulunmaz. Bu sembol biraz güneşe benziyor ve ısıtma modunu temsil ediyor. Bu ayar, tipik olarak arkadan üflenen sıcak havayı tersine çevirecek ve termostatta istenen sıcaklık varlığına ulaşmak için odaya gönderecektir.

Kuru nem alma mod

Kuru modun simgesi ironik bir şekilde bir yağmur damlası veya bazen bir üçgen veya dairesel formda bir dizi damla olarak görünür. Bunu bir kar tanesinin havalı sembolü ile karıştırmak kolaydır. Bu ayar, hala soğuk hava sirkülasyonu yaparken odanın nem seviyelerini azaltmak için kullanılır.

Fan Modu

Fan modu çeşitli nedenlerle önemlidir ve tipik olarak bir fan simgesiyle gösterilir. Odanın olduğundan daha fazla soğutulmasını istemiyorsanız, bu fonksiyon odanın havasını soğutma özelliği olmadan sirküle etmeye yardımcı olarak enerji giderlerinden tasarruf sağlar. AC ünitesinde buz oluşmasını önlemek için sık sık kullanmak da iyi bir seçenektir.

Pervane hızı

Mobil cihazınızdaki sinyal çubuklarına çok benziyor ve fan kanatlarınızın havayı dolaştıracağı oranı seçmenize olanak tanıyor. Çubuk sayısı aynı zamanda en kısa çubuk en düşük ayar ve en uzun çubuk en yüksek rüzgar hızı olacak şekilde çeşitli güç ayarlarını gösterecektir.

Otomatik İşlev

Otomatik işlev çubuğu, tipik olarak, farklı oklarla çevrelenen büyük “A” harfiyle gösterilir. İşlev, ne olursa olsun mevcut sıcaklık ayarını korumak için tasarlanmıştır. Sıcaklığı istenen sabit bir sıcaklıkta elde etmek ve korumak için hem soğutma hem de ısıtma işlevleri kullanılacaktır.

Sessiz mod

Bu sembol, evrensel sessizlik işaretini, dudakların üzerinde tek bir parmak kullanan bir kişiye benziyor. Çoğu klima ünitesi zaten oldukça sessiz olsa da, “sessiz” veya “sessiz mod” ayarı bunu tamamen yeni bir düzeye taşır. AC ünitenizin müzik dinlemek, film izlemek veya daha iyi bir gece uyku sıcaklığı elde etmek için sessizce çalışmasına izin vermek için bunu kullanın .

Dikey Hava Salınımı

Bu sembol, dahili mini split üniteden farklı yönleri gösteren bir dizi ok gibi görünür. Bu işlev, AC hava akışının dikey kanatlarının önceden belirlenmiş otomatik ayarlara göre salınmasına, sabit kalmasına veya aralarında geçiş yapmasına neden olur.

Yatay Hava Salınımı

Okların yatay bir yönelime sahip olması dışında, bu sembol dikey hava salınımı simgesiyle neredeyse aynı görünecektir. Herhangi bir yatay ayarda veya salınımlı bir yönde hava akışını daha fazla ayarlamak için bu işlevi seçebilirsiniz.

Turbo Soğutma

Eve yeni geldiyseniz ve odanın HIZLI soğutulmasına ihtiyacınız varsa, turbo desteğine ihtiyacınız vardır. Bu sembol, pazılarını esneten güçlü bir kişiye benziyor. Bazen göğüslerinde de bir yıldırım bulunur. Tipik olarak bu ayar odayı 15 veya 20 dakikalık bir boşluk içinde soğutur.

AC Uzaktan Kumandada Bulabileceğiniz Çeşitli Sembollerle İlgili Son Notlar

Bir AC uzaktan kumandada bulmayı bekleyebileceğiniz en yaygın sembollerden bazılarına göz attık. Bazen bu sembollerin ve fonksiyonların varyasyonları, uyku modu gibi üniteden üniteye farklılık gösterebilir . Ayrıca birçok yeni AC modeli üretilmekte ve birçoğu markaya özel fonksiyonlara sahiptir. AC uzaktan kumandanızdaki belirsiz bir sembol hakkında başka şüpheleriniz varsa, yanıtları aramak için en iyi yer kullanım kılavuzunda olacaktır.

Klimalar insan konforunu korumak için tasarlanmış vazgeçilmez cihazlardan biri haline geldi. Ancak bazen çok sayıda farklı düğme nedeniyle, özellikle yeni başlayanlar için, uygun klima modunu seçmek ve bulmak zordur,

Bu cihazı kullanmak, başlangıçta göründüğü kadar zor değildir. Kural olarak, düğmeler ve atamaları tüm konsollarda aynıdır ve bunları öğrenir ve hatırlarsanız gelecekte farklı modelleri kolayca kullanabilirsiniz.

Uzaktan kumanda, kontrol düğmelerine sahip bir monoblok ve seçilen modun görüntülendiği bir ekrandır. En sonunda kızılötesi ışınlara sahip özel bir LED var. Bu diyot sayesinde, klima cihazındaki cihazın yönü ile, ev aletlerini uzaktan kontrol edebilirsiniz. Düğmeye sürekli olarak bir parmak bastığınızda – sinyal her zaman klimayı gider ve pil boşa harcanır. Ancak uzaktan kumanda sessiz bir durumda, pil aktif değildir ve bu da elektrik enerjisinin ekonomik olarak tüketilmesine yardımcı olur.

 

Klasik düğme seti ile uzaktan kumanda

Klima Uzaktan Kumandasındaki İşaretler

Kontrol cihazındaki temel gösterimi dikkate alın:

 1. Klimada bulunan kuru fonksiyon, dairede hava tahliyesi gerçekleştirir. Bu düğme, odadaki nem oranı yüksek olduğunda, ısıtmayı açmadan önce yağmur, sonbahar veya ilkbahar dönemlerinde çok faydalıdır.
 2. TRV düğmesi termostatik valfın çalışması anlamına gelir. Başka bir deyişle, bu işlevi kullanarak, soğutma işlemini ayarlayabilirsiniz.
 3. Fan simgesi , fan hızını veya akış hızını ayarlama anlamına gelir . Bu düğmeye tekrar bastığınızda, işlem hızını istediğiniz hıza değiştirebilirsiniz.
 4. Herhangi bir klimadaki ısı işlevi tam anlamıyla ısı olarak tercüme edilir. Sıcak hava akımı nedeniyle odanın ısınmasını açabilirsiniz. Isıtma modu sıcaklığı, klima üzerindeki güneşin şematik bir şekli ile gösterilir.
 5. Nem alma modu klimadaki aynı kuru moddur, sadece farklı olarak adlandırılır ve atama şeklinde düşer.
 6. Soğuk düğmenin ters ısıtma işlevi vardır. Bu düğme sayesinde odanın soğutma modunu açabilirsiniz. Bu, özellikle sıcak yaz günlerinde, ısının dayanılmaz bir şehir dairesinde kalmasını sağlar. Bu düğme bir kar tanesi ile belirtilir.
 7. TURBO işlevi, gelişmiş temizleme anlamına gelir. Açıldığında, fanı yüksek hızda gelişmiş hava akışı sağlamaya zorlayabilirsiniz. Böylece, pencerenin açılmadan odanın yapay havalandırılması gerçekleştirilir. Evet ve zaman daha az zaman harcıyor.

 

Klima TURBO Düğmesi

 1. Dönüş fonksiyonu havanın daireye eşit şekilde dağılmasını sağlar. Bu, kanatların özel hareketlerinden kaynaklanmaktadır.
 2. Ifeel modu, bireysel konfor sıcaklığını belirlemek için tasarlanmıştır. Kullanıcıların genellikle iç ortam sıcaklığının en rahat olacağını ne bilmemeleri nedeniyle, düşüncesiz bir elektrik israfı vardır. Ve bu durumda, kazma hissi kurtarmaya gelir. Teknoloji son derece hassastır: eğer bir nedenden dolayı dairedeki sıcaklık gerekli derecenin altındaysa, bu moda ayarlanan ev cihazı, otomatik olarak ısıtma modu dahil olmak üzere havayı ısıtmaya başlar. Ve aksine, sıcaklık arttığında, cihaz hemen hava soğutmaya geçer. Bu özellik sayesinde, oda sıcaklığı konaklama için en rahat tutulacaktır.
 3. H1 – bu karakterlerin tanımı arızalar sırasında ekranda bir hata olarak görünür. Ekranda bu kombinasyonlar göründüğünde, cihazın nedense buz çözme modunda olduğunu bilmelisiniz. Hatayı gidermek için uzaktan kumandayı kapatın, bir süre bekleyin ve tekrar açın. Bundan sonra istediğiniz modu ayarlayabilirsiniz.
 4. Pere def ayrıca klimaların çalışmasında sıkça karşılaşılan bir hata kodudur. Bu, sıcaklık sensörüyle temasın geçici olarak kaybolduğu anlamına gelir. Bu, elektronik sistemdeki çeşitli arızalardan veya elektrikle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Cihazın çalışmasını eski haline getirmek için, sadece sıcaklık sensörüyle temasa geçmek için beklemeniz gerekir.
 5. Açık Zamanlayıcı / Kapalı Zamanlayıcı – kurulum, cihazın otomatik çalışmasına yardımcı olacaktır. İstenen modu belirli bir zamanda devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için yapılandırılabilir. Bu özellik geceleri veya daire sahiplerinin yokluğunda çok kullanışlıdır.

Açık / Kapalı Zamanlayıcı Düğmesi

 1. Gerektiğinde ekipmanı açmak veya kapatmak için ev aletini açmak ve kapatmak için düğmeler gerekir.
 2. İptal düğmesi veya İPTAL, kullanıcının bir hata modunu iptal etmesine yardımcı olur.
 3. CLOCK düğmesini kullanarak otomatik modun, zamanlayıcının açılıp kapanması için çok uygun olan zamanı ayarlayabilir ve bu cihazı sadece bir saat olarak kullanabilirsiniz.
 4. LOCK işlevi, uzaktan kumandadaki tüm düğmeleri kilitlemenize yardımcı olur. Bu işlev, ailede çocuklar veya evcil hayvanlar olduğunda yardımcı olur ve yanlışlıkla basıp tüm ayarları azaltabilirler.
 5. Uzaktan kumandada arka aydınlatma işlevi varsa, LED düğmesi kullanışlı olabilir. Otomatik arka ışık uzaktan kumandası için gereklidir. Peki karanlıkta yardımcı olur.

Klima uzaktan kumanda komutlarını yerine getirmezse

Konsola yanıt veren bir cihazın olmaması durumunda, şunları yapmalısınız:

 • güç kaynağı sisteminin çalıştığından emin olun;
 • Gövde, ekran, düğmelerin bütünlüğünü kontrol edin;
 • uzaktan kumandanın fotoğraf çekerek kızılötesi ışın yaydığından emin olun, aksi takdirde yeni bir uzaktan kumanda satın almanız gerekir;
 • güç dalgalanmalarının nedenini ortadan kaldırmak için odadaki elektrik şebekesini kontrol edin;
 • Bataryaları performans açısından kontrol edin.

Konsolun kaybolmaması ve mekanik gerilime, darbeye, basınca maruz kalmaması için özel bir montaj almanız gerekir. Kullanılabilir, el altında ve uygun bir yere kurmanız gerekir.

Klimanın uzaktan kumandası, bu ev cihazının önemli bir bileşenidir. Onsuz, klima sadece otomatik modda başlatılabilir. Ancak herhangi bir nedenle konsol kaybolur veya kırılır ve geri yüklenemezse, tüm modeller ve üreticiler için uygun bir evrensel satın alabilirsiniz.

Klima Üniversal Uzaktan Kumanda

İnvertör koşullandırıcı, kompresörü bağımsız olarak düzenleyen cihazdır. Maksimum sıcaklığa ulaşıldığında, böyle bir klima kapanmaz, ancak konforlu bir sıcaklığı sabit bir seviyede tutmak için dereceleri düşürür.

Biraz zaman alır ve klimanın uzaktan kumandasındaki düğmelerin gösterimini anlarsanız, bu cihazın kullanılmasının çok zor olmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca, sadece birkaç ana düğme tahsis edilmiştir, gerisi oldukça nadir kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi