Anasayfa / Klima / Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti Güneş enerjisi ile klima çalıştırmak için ciddi bir bütçe ayırmak gerekir. Çünkü klimalar çok fazla elektrik tüketir. Haberimizde inverter klima için güneş enerjisi sistemini hesaplamasını ve hangi cihazların kullanılabileceği bilgisini bulabilesiniz

gunespili

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyetleri nedir?

Güneş enerjisi ile klima çalıştırmak için gerekli cihazlar nelerdir, maliyeti ne kadar? Biz sizin için sistemi hesaplayıp , neler kullanmanız gerektiğini söyleyeceğiz. Öncelikle tasarlayacağımız güneş enerjisi sistemi offgrid’dir. Yani şebekeden bağımsız bir sistemdir. Bu sistem akü destekli olup, bütün sistemin yükünü akülerden elde edeceğiz. İlk önce klimamızın tüketim gücünü ve günlük kullanım süresini tespit edeceğiz. Ardından tüketim miktarı ve gücüne göre sistem bileşenlerini belirleyeceğiz. Burada uzun uzun formüller yazmayacağız. Çünkü güneş enerjisi ile elektrik

üretmek için sistem hesaplamalarını birçok yerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

İnverter Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir?

İnverter klimalar , normal klimalar’a göre %11 daha fazla enerji tasarrufu imkanı sağlar. Güneş enerjisi sisteminde kullanılacak klima olarak 9000btu tercih ettik. Bu klima saatte 800 watt enerji tüketiyor. Haftanın 7 günü,günlük kullanım süresi ise 6 saat olarak alıyoruz. Amaç elektrikler kesilse dahi çalışsın. Şimdi bu güç ve kullanım miktarına göre sistem bileşenlerini belirleyelim.

1- Akü Kapasitesi Belirleme:

Toplam 6 saat klima kullanımı için günlük akü kapasitemiz 571 Ah ‘dir. Ama bu değer sınır değerdir. Hiçbir zaman bu değeri dikkate almayız. Bu yüzden ihtiyacımız olan akü kapasitesini %50 arttırıyoruz. Bunu yapmamızın amacı, aküleri daha uzun ömürlü ve daha verimli kullanmaktır. Aksi halde aküler 2 ay içinde kullanılmaz hale gelecektir. Kısaca kullanılacak akü kapasitesi = 856 Ah’dir. Burada sistem voltajını 24 Volt yapacağız. Çünkü klimamız daha verimli çalışmalı, aksi halde klima çalışır ama hiç tat vermez.

Buna bir örnek vermek gerekirse, sistem voltajı 12Volt olan bir su pompası saatte 2 metreküp su çıkartırsa, sistem voltajı 24Volt olan su pompası saatte 4 metreküp su çıkartabilir. Basit mantık. Ayrıca 48Volt’luk sistem de tasarlayabilirsiniz. Eğer akü bankamız 24Volt olacak ise, akü sayımız 2 şer 2 şer konulmak zorunda. Örneğin 5 akü veya 11 akü koyamazsınız. 6 akü veya 12 akü koyabilirsiniz. Eğer 230 Ah akü kullanılırsa, toplam 4 tane işimizi görür. Ve akü kapasitemiz de 920 Ah olur. Kullanılacak akü tipi ise kuru tip akü olmalı.

2- Güneş Paneli Sayısı Belirleme:

Kullanılacak güneş panelleri ile akülerimizi şarj edeceğiz. Burada monokristal veya polikristal güneş paneli tercih edebilirsiniz. Çok aşırı bir şey farketmez. Biz polikristal güneş paneli tercih edeceğiz. Güneş panelinin gücünü ise 150 watt olarak seçeceğiz. 1 tane 150watt güneş paneli saatte 8,20 ah akım üretebilir. Sistemimizin günlük tüketimi 571 ah’dir. Güneş panelini tüketeceğimiz akü kapasitesine göre belirleyeceğiz. Sistem her gün kullanılacağı için , aküler her gün doldur-boşalt olacaktır. Toplam güneş paneli sayısı 9 adet 150 watt ‘tır. Bu miktar ile 8 saat güneşlenme süresince 576 ah ‘den daha fazla akım üretebiliriz. Bu da bize fazlasıyla yetecektir.

3- Şarj Kontrol Cihazı/MPPT Belirleme:

Bu sistem için MPPT dediğimiz yüksek kapasiteli şarj cihazlarından kullanacağız. Eğer 24 Volt 60 Ah MPPT kullanırsak, bizim için yeterlidir. Zaten 60 Ah’lik MPPT cihazlarına 24 Voltluk sistemlerde maksimum 9 adet güneş paneli bağlanabiliyor.

4- İnverter Kapasitesi ve Tipi Belirleme:

Kesinlikle modifiye sinüs inverter kullanmayın. Çünkü böyle yüklü bir sistemde , çok çabuk bozulabilir. Kullanılacak inverter tipi tam sinüs dalga verendir. 1000 ve üstünde tam sinüs inverter kullanabilirsiniz. İnverter’i alırken de 24Volt olmasına dikkat edin. Eğer güneş enerjisi ile klima çalıştırmak istiyorsanız, güneş enerjisi sistemi için kullanacağınız ekipmanlar bunlardır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi

Taşınabilir Klima Ünitesi Düşünüyorsanız

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız İhtiyacınız olan işi yapmak için …

6 yorumlar

 1. Teşekkürler harika bir yazı. Antalya’lı biri olarak uygulamayı düşündüğüm bir yöntem. Keşke yaklaşık maliyet de çıkarsaydınız. Hiç bilmeyen biri için de gerekli ürünleri tam olarak yemek tarifi gibi listeleseydiniz.

  • biz teşekkür ederiz. güncel tutmak zor olacagından fiyat yazma admin olarak net olmayacaktır, bir bayi firma bu sayfayı güncel tutması daha iyi olacaktır.

 2. Mustafa öz

  Peki dizel bir aracta 24 voltluk 135 amperlik (sanirim) 2 adet aku ile 2kw lik tam sinus invertor ile 9000 btu luk bir klima sorunsuz calisirmi…teorik olarak herkes calisir deniyor ama pratikte uygulamasi sorun olurmu…teaekkurler

 3. muammer

  Böyle bir sitemin peşinden yıllardır koşuyorum. Bu günkü fiyatlarla yaklaşık 16000-20000 tl arası bir yatırımla 9000 lik bir klimayı çaılştırmak mümkün. Ancak hiç karlı değil. 5 yıl sonra 7000 tl Lik akü değişimi gerektiğini düşünürseniz. 16.000.-/5= yıllık3000 TL civarı amortisman seviyesi var. Hangimiz yıllık 3000 TL elektirik parası veriyoruz. Karlı bir iş değil. Ancak hobi olsun diye ben 2500 tl ye evin sadece lambalarını yakacak sistem kurdum. Senede bir elektirik kesilirse. Balkon dahil tüm ışıkları açıyorum. elektirk gelene kadar hava basıyorum komşulara. Tek keyifli tarafı bu.

 4. Mustafa Altunbey

  merhabalar bilgiler oldukca guzel.. ben 8 x250 wat gunes paneli– 4 adet 225 ah Calsiyum aku ve 5 kw inverter var adana bolgesinde .. 2 adet 9000 btu inverter klima calistirabilirmiyim ? 1 hp su motoru var onu istedigim saatlerde calistiriyorum buzdolabi camasir makinasi bulasik makinasi ve 8 adet lamba mevcut sorunsuz calistiriyorum su an

 5. Mehmet Parlatır

  Merhaba. 9000 ve 12000 BTU lük iki klima televizyon ve evde normal kullanım(çamaşır ve bulaşık makinesi hariç), kullanılabilecek akü ve dönüştürücü ne olmalı? ayrıca bu aküler normal şebeke ile doldurulabilir mi? Saat 18-23 arası yüksek ücretli elektrik kullanmayıp aküden yararlanıp, daha sonra ucuz olduğu saatte dolumu sağlamak istiyorum. Veya Adana gibi bir yerde paneli de işin içine dahil edersem maliyetim ne olur. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi