Anasayfa / Klima / Klima Çalışırken Ses Yapıyor ?

Klima Çalışırken Ses Yapıyor ?

Klima Çalışırken Ses Yapıyor ? Klima kullanıcılarının yaşadığı sorunlar arasında yer alan klima çalışırken ses yapıyor sorununa bu makalemizde sizler için değineceğiz.

Klima Çalışırken Ses Yapıyor ?

Klima çalışma esnasında iç ünite sesi normalden daha fazla olması durumunda iç ünite filtre ve serpantinin temizliğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Filtrenin ve serpantinin aşırı kirli olması halinde bu ses meydana çıkar.Fan pervanesi ve fan motorundaki mekanik arızalar da başka bir ses kaynağı olabilir.

Klima Neden Ses Yapar?

Dış üniteden kaynaklanan sesler ise yine serpantin kirliliğinden, pervane ve motordan kaynaklandığı gibi kompresör çalışmasından da kaynaklanabilir. Çözüm olarak klima temizliği ve klima dış ünite bağlantı noktalarına titreşim takozları takarak sesin azaltılması mümkün olabilir; çok özel durumlarda ise kompresör özel ses izolasyon malzemesi ile izole edilerek sesin azalması sağlanabilir.

Klimanın ses çıkarmasına neden olan durumlar nelerdir?

 • Klima montajının doğru bir şekilde yapılması oldukça önemli bir durumdur. Klimayı oluşturan iç ve dış ünitelerin doğru montajlanmadığı zaman iç ya da dış ünite dengede olmaz. Bunun sonucu olarak da klima sesli bir şekilde çalışmasını gerçekleştirir.
 • Klima montajı yapılırken iç ya da dış ünitenin kapakları uygun olarak yerleştirilmediyse kolay bir şekilde zarar görüp deforme olabilmektedirlar. Klima montajı içerisinde bu kapakların doğru bir şekilde takıldığından emin olunması gerekmektedri. Aksi takdirde bu durum klimanın sesli çalışmasına yol açan nedenlerden bir tanesidir.
 • Klimadaki dış ünitenin takoz lastiği sesli çalışmayı engelleyen bir faktördür. Eğer klima sesli çalışıyor ise dış ünitede takoz lastiği olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • İç ve dış ünite içerisinde yer alan fan balası bölgesinde meydana gelen aksaklıklar klimanın sesli çalışmasına yol açmaktadır. Bunun kontrolü yapılmalıdır.
 • Klima sistemi içerisinde yer alan fan kanatçıkları birbirine çarpıyor ya da sürtüyor ise klima sesli çalışmaktadır. Fan kanatçıklarının birbirlerine temas etmemelerinin sağlanması klimanın sesli çalışmasını engelleyecektir.
 • Dış ünite motorunun yağ kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Eğer yağ özelliklerinde problemler meydana gelirse klima sesli bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Eğer klimanın gaz şarzı gereğinden fazla miktarda dolum yaparsa klima sesli çalışmaktadır.
 • Klimaların düzenli olarak yıllık kontrolleri yapılmalıdır. Bu bakımlar düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılırsa klima daha uzun ömürlü olur ve problemler çıkma olasılığı azalır. Aksi takdirde klimanın ses çıkarması ya da başka problemlerin gözlenmesi oldukça olası bir durumdur.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi

Taşınabilir Klima Ünitesi Düşünüyorsanız

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız İhtiyacınız olan işi yapmak için …

2 yorumlar

 1. Esin

  Yahu biz servisi çağıracaksak niye buraya bakalım!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi