Anasayfa / Klima / Klima “Turbo” veya “Otomatik” Ayarını Kullanma

Klima “Turbo” veya “Otomatik” Ayarını Kullanma

Klima Çalışırken “Turbo” veya “Otomatik” Ayarını Kullanmalı ? Birçok ev sahibi yaz mevsiminde konforlu sıcaklık ve hava akışını sağlamak için termostatlarına güvenir. Termostata baktığınızda, sıcaklığı ve fanı ayarlama yeteneğini fark etmiş olabilirsiniz.

Klima “Turbo” veya “Otomatik” Ayarı

Bu iki AC bileşeni, evi soğutmak için birlikte çalışır. Her birinin nasıl kullanılacağını bilmek konfor seviyelerini ve enerji verimliliğini artırabilir.

Klima Fan Amacı

Termostatınızın fanını “açık” veya “otomatik” olarak ayarladığınızda, HVAC’ın ev içindeki havayı dağıtma şeklini değiştiriyorsunuz. AC ünitesi çalıştığında, fan, evinizin her yerine yerleştirilen her havanın soğutulmuş havasına ulaşmasına yardımcı olur. “Açık” ve “otomatik” ayarları ünitenin soğutma kapasitesini etkilemese de, biri diğerinden çok daha fazla enerji verimlidir.

“Açık” konumda, fan, sıcaklık ayarlarına bakılmaksızın sürekli olarak hava dolaştırır. Çoğu fan birkaç yüz watt enerji kullanır, ancak evdeki genel konfor seviyesini sadece minimum düzeyde etkiler. Aslında, soğutma sistemi kapatıldığında fanı çalıştırmak daha yüksek nem seviyelerine katkıda bulunabilir ve klimanın daha fazla çalışmasını zorlar.

“Otomatik” konumunda, AC ünitesi devreye girdiğinde fan otomatik olarak açılır. Daha sonra ev en uygun sıcaklığa ulaştığında kapanır. Fan kapandığında, kondansatörün eve yeniden girmesini önler ve muhtemelen her ay ev sahiplerinin enerji harcamalarına birkaç dolar tasarruf etmesini sağlar.

AC Ünitenizi Optimum Konfor ve Verimlilik için Ayarlama

Geliştirilmiş enerji verimliliği için, bu en iyi ayar uygulamalarını akılda tutun: Yaz aylarında her termostat derecesi daha sıcak ve kışın daha serin bir şekilde paradan tasarruf etmenizi sağlar. Konfor düzeyinizi korumak için mümkün olan en yüksek veya en düşük sıcaklığı seçin. Evden zaman ayırmayı planlıyorsanız, daha fazla tasarruf sağlamak için ayarları birkaç derece yukarı veya aşağı çarptırarak düşünün.

Mümkün olduğunda fanı “otomatik” olarak bırakın. Eklenen hava kalitesi filtrelemesine ve diğer belirli durumlarda yalnızca “açık” konumunu kullanın. Evi terketmeyi planlıyorsanız, fanı “açık” dan bırakmaktan kaçının. Normal kullanım süreleri sırasında, sistem verimliliğini ve tasarrufunu iyileştirmek için “otomatik” ayarına geçin. “Otomatik” ayar, yedek hava filtrelerinin ömrünü de uzatabilir.

AC ünitenizi tamamlamak için tavan ve bağımsız fanlar kullanın. Evin bazı alanlarında ek bir sirkülasyona ihtiyacınız varsa, bir tavan veya eklenti fanı kullanın. Ek bir fan sürekli olarak çalışacak kadar maliyetli değildir.

“Akıllı” bir termostata almayı yapmayı düşünün . Bazı yeni termostatlar, kullanıcıların AC sıcaklık ayarlarına bakılmaksızın ayarları uzaktan kontrol etmesine veya fanı belirli zamanlarda otomatik olarak çalışmasına izin verir. Bu çözüm, her iki dünyanın en iyileri için maksimum konfor ve verimlilik sağlayabilir.

Termostat ayarları, evinizdeki AC verimliliğini ve konfor seviyelerini geliştirmenize izin verir. Her ayarın ne zaman kullanılacağını anlamak, sıcak ve soğuk aylarda herhangi bir HVAC ünitesindeki deneyiminizi en üst düzeye çıkaracaktır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Beko Klima Problemleri için Çözüm Önerileri

Beko Klima Problemleri için Çözüm Önerileri

Beko Klima Problemleri için Çözüm Önerileri hakkında derlediğimiz makalemizi inceleyebilir, problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Beko Klima …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi