Anasayfa / Klima / Klima Hangi Ayarda Kullanılmalı

Klima Hangi Ayarda Kullanılmalı

Klima Hangi Ayarda Kullanılmalı

Klima Hangi Ayarda Kullanılmalı klimaların son yıllarda insanların vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini ifade ederek, “Kış için konfor sıcaklığını 20-22 derece olarak, yaz için ise dış hava sıcaklığından 10 derece daha düşük sıcaklık değerine ayarlamak yeterli olacaktır. Klima cihazlarının sıcaklık iç ünite ayarları, insan sağlığı ve konfor açısından 24 derecenin altına düşürülmemelidir” dedi. Klima alımı ve kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Turna, klimaların son yıllarda insanların vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini kaydetti.

Sıcakların başlaması ile birlikte ev, iş yeri ve arabalarda klimaların kullanılmaya başlandığını vurgulayan uzman, “Klima mesleğimizin önde gelen uzmanlık alanlarından biri olan ısıtma ve soğutma sistemlerinin önemli cihazların dandır. Isıtma veya soğutma amacıyla yanlış sıcaklık değerlerinde çalıştırılan, iç ünite bakımları, temizlikleri düzenli yapılmayan,

ortam içerisinde uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları sağlık açısından ciddi riskler yaratmaktadır. Hava sıcaklıklarının çok daha artacağı ilerleyen günlerde, konfor arayışınızın sağlığınıza zarar vermemesi için klima kullanıcılarını ve yeni klima satın alacak vatandaşlarımızı, önerilerimize kulak vermeye davet ediyoruz,

KLİMA SATIN ALIRKEN VE KULLANIRKEN DİKKAT 

Klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları ifade eden Turna, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Klima seçilirken, klimanın takılacağı mekanın özellikleri, hacmi, güneş ışınlarından etkilenme ve yalıtım durumu göz önüne alınmalıdır. Klima etiketinde yer alan BTU/h değeri, klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

Gereğinden fazla kapasitede BTU/h değerinde seçilmiş klima cihazı, dur-kalklardan dolayı daha fazla elektrik tüketimine ve ilk kurulum esnasında daha fazla para ödenmesine neden olacaktır. Enerji verimliliği yüksek ‘A tipi’ cihazların tercih edilmesi ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da enerji tasarrufu yaparak uzun vadede tüketici lehine sürekli kazanç sağlayacaktır. Split klima satın alırken dikkat edilecek en önemli husus COP ve EER diye tabir edilen enerji performans değerleridir. COP değeri verimliliğini gösterir,

bu değerin 3.0 ve yukarı olması gerekir. Split klimalar iç ortamdan aldıkları enerjiyi dış havaya verdikleri için, cihazın performansı dış ortam sıcaklığına göre değişmektedir. Bu nedenle özellikle kışın soğuk havalarda ‘heat pump’ tipi cihazların performansları düşmektedir. Cihaz satın alırken dış hava sıcaklığına göre performans değerlerinin cihaz kataloğundan kontrol edilmesi, klima cihazlarının çalıştırılması sırasında ve sonrasında bir sorun yaşanmaması açısından önemlidir.

Kış için konfor sıcaklığını 20-22 derece olarak, yaz için ise dış hava sıcaklığından 10 derece daha düşük sıcaklık değerine ayarlamak yeterli olacaktır. Klima cihazlarının sıcaklık iç ünite ayarları, insan sağlığı ve konfor açısından 24 derecenin altına düşürülmemelidir. Cihazın dış ve iç ünitesinin sürekli temiz ve bakımlı olması cihaz kapasitesinden her zaman tam olarak faydalanmanızı sağlar. Klima cihazlarında yılda iki sefer periyodik bakım yapılması gerekmektedir.”

Tasarruflu Klima Kullanımı

24 saat ınverter klima bir çok deneyimli kullanıcı arkadaş tarafında vede Birol bey tarafında test edilmiş rende ise 10 larca yıldır kullanılmakta ben dahil. Eğer aman az elektrik faturası gelsin diyorsak, çok soğuk havalarda hiç kapamamak en tasarruflu sudur. Evimizi (yaşam alanımızı) istediğimiz dereceye getirip sabah evden çıkarken kapatırsak 8 saat kar edeceğiz diye akşam eve gelince açtığımız klima 2-3 saatse evi ısıtana kadar 8 saatse çekeceği elektrikten daha fazlasını harcayacak.

Evden çıkarken 2 derece aşağı çekerek veya eco tuşuna basarak, düşük fan hızına alarak klimamız tam ınverter ise 200 watta (saatde çekeceği) kadar inerek çalışmasını sağlayabiliriz buda kapa açtan çok çok fazlası ile tasarrufludur. Çok soguk havalarda evden bir kaç gün ayrı kaldık diye kapadık diyelim (ben kapamam) eve geldik dışarı zemheri soğugu, rüzgar fırtına yani çok soğuk, klimanızı 30 dereceye almak bizi daha çabuk ısıtmaz, klimanızı daha çabuk defrosa sokar buda atı gereksiz gider demek.

Eve girdik klimayı açıyoruz 20 dereceye ayarlıyoruz baktık oda 8 dereceden 12-15 dereceye geldi 22 derece yapıyoruz yüksek fan hızında ama, çünkü yüksek fan hızı daha çabuk havayı sirkile edeceği için çabuk ısınacağız dışarısında geldiğimiz için içerisi kaç derece olursa olsun bize zaten sıcak gelecek klimada yavaş yavaş 20-22-24 derece ayarlarında evi ısıtacak baktık 24 dereceye yaklaştı (tam ınverter ise) yüksek fan hızın dada olsa fan hızını kendi düşürecek btu yu düşürecek tasarrufa geçecek.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi

Taşınabilir Klima Ünitesi Düşünüyorsanız

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız İhtiyacınız olan işi yapmak için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi