EN SON MAKALELER
Anasayfa / Klima / Klima İç Ünite Çalışmaya Başlıyor Dış Ünite Çalışmıyor ? 4.5/5 (16)

Klima İç Ünite Çalışmaya Başlıyor Dış Ünite Çalışmıyor ?

Klima İç Ünite Çalışmaya Başlıyor Dış Ünite Çalışmıyor ?

Cihaz çalıştırıldığında iç ünite normal bir şekilde çalışmaya başlıyor fakat dış ünite çalışmaya başlamıyor. Problem kontrol sinyali ile ilgilidir. Ya iç ünite dış üniteye sinyal göndermiyor dur veya dış ünite kartının beslemesinde bir problem vardır veya arızalı olduğu için sinyali alamıyordur.

Girişte belirtilen kontrol sinyal değerlerini kontrol edin. Cihazı soğutma modunda çalıştırın. Dış üniteyi açın ve kontrol sinyal fişini bulun. Kırmızı/beyaz (veya siyah) ve kahverengi/beyaz (veya siyah) kabloları arsındaki voltajı ölçün.

dış ünite çalışmıyor

Her iki ölçümde de 15 VDC okumalısınız. Eğer değerler 15 VDC değilse problem iç ünite veya sinyal kabloların dadır. İç ünite üzerindeki sinyal kablo fişini kontrol edin. Eğer bağlantılar doğru olduğu halde herhangi bir sinyal alamıyorsanız iç ünite kartını değiştirin. Eğer dış ünitedeki sinyal kablo fişinde sinyal voltaj değerleri doğru ise elektrik bağlantı terminalini kontrol ederek 220±10 VAC gelip gelmediğini kontrol edin.

Eğer voltaj doğru ise beslemeyi iptal edin ve dış ünite kartını sökün. Kart sigortasını kontrol edin. Varistörü kontrol edin. Transformatörün primer ve sekonder devre sargılarının topraklamasını ve uygun dirençte olup olmadıklarını kontrol edin. Gerekiyorsa değiştirin. Eğer yukarıdaki elemanların hiç birinde problem yoksa dış ünitenin kartını değiştirin.

Özetle Yukarıda anlatılan problemin muhtemel 4 sebebi vardır İç ünite kartı arızalıdır. Sinyal kablolarının bağlantıları iç veya dış ünitede iyi yapılmamıştır veya kopukluk vardır. Dış ünite kartındaki sigorta veya varistör arızalı olabilir. Dış ünite kartı arızalıdır. Arızayı gidermek için Dış üniteye gelen sinyal kablolarında doğru voltaj değerleri olup olmadığın kontrol edin. Dış ünite besleme terminalinde 220±10% VAC olup olmadığını kontrol edin. Dış ünite kartındaki sigorta, varistör ve transformatörü çalışma sırasına göre kontrol edin.

Gerekiyorsa değiştirin. Eğer bütün elemanlar sağlamsa dış ünite kartını değiştirin. Eğer dış ünitedeki sinyal kablolarında gerekli voltajlar yok ise iç ünitedeki sinyal kablo fişlerini kontrol edin. Eğer sinyal kablo fişindeki voltajlar doğru ise sinyal kablolarını veya fişlerini değiştirin. İç ünite sinyal kablo bağlantı fişlerinde istenen gerilim yoksa o zaman iç ünite kartını değiştirin.

Lütfen Oylayın

Hakkında admin

beyaz eşya klima kombi ev aletleri uzmanı

Bir Göz Atın

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti

Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma Güneş enerjisi ile inverter klima çalıştırma maliyeti Güneş enerjisi …

6 yorumlar

 1. Okan

  Vestel dx12 bio 12 btu luk klima dış ünite fanı çalımıyor, ancak kopresörün devreye girdiği gelen seslerden anlaşılıyor, kapasitörü sökerek ölçerek sağlam olduğunu gördüm, size göre sorun başka ne olabilirki..?

 2. mert

  iyi günler. lg beko 7780d model klimam var. soğuk modda hatasız çok iyi çalışıyor fakat sıcak moda aldığım zaman iç ünite soğuk üflüyor dış ünite fan dönmüyor. 15-30 dakika beklememe rağmen dış ünite fanı dönmüyor ve iç ünitede fan döndüğü halde soğuk üflüyor. sorun ne olabilir. çözüm için nasıl bir yol izlemeliyim?

  • gaz eksikliği olduğunda ısıtma istenilen dereceye ulaşamadığında sıcak başlamaz. soğuk düşükte olsa çalışır. gaz eksikliği muhtemel arızamız

 3. emre

  slm klimam sogukta calısıyor ama sıcaga aldıgımda dıs ünite devreye hiç girmiyor normalde sıcakta ic ünite fanı kısık calısırdı kendini asagı egerek dıs unıte sıcagı gönderdikten sonra hızlanır karsıya vururdu sıcaklıgı bu sene tam aksine fan direk calısıyo karsıya vuruyo dıs unite hiç devreye girmiyor neden olabilir

  • kış modunu almadınız gibi görünüyor , kumanda üzerinden mode bölümünden kış heat konumuna getiriniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir