Anasayfa / Klima / Klima Isıtmıyor ? Arıza Sebepleri

Klima Isıtmıyor ? Arıza Sebepleri

Klima Isıtmıyor ? Arıza Sebepleri, klima Isıtmıyor ise Klima kullanıcılarının rastladığı problemler arasında yer alan ısıtma problemlerinin çeşitli sebepleri vardır. Klimanızı ısıtma modunda açar açmaz ilk 2-3 dakika içerisinde klimanız devereye girmiyorsa, bu olağan bir durumdur.

Klima Isıtmıyor

Klimaların ısıtmama problemlerinin bir kaç nedeni vardır. Klima kullanıcıları ilk olarak dikkat etmesi gereken bir takım ön kontrolleri yapması gerekir. İlk olarak klimanızın kumandasını kontrol ederek ısıtma modunda olduğuna dikkat ediniz. Klima kumandasının üzerindeki sembollerde güneş sembolünü veya heat sembolünü seçmeniz gerekmektedir, buna ilave olarak kumanda üzerindeki sıcaklık ayarı ortam sıcaklığından daha yüksek seçilmelidir.

Klima Isıtmıyor ? Arıza Sebepleri Aksi halde ihtiyaç olmayacağından klima çalışmayacaktır.  Klima ısıtmıyor ise arızasının diğer bir nedeni ise dış ünitenin devreye girmemesinden kaynaklanabilir. Klima cihazınızın dış ünitesinin devreye girip girmediğini kontrol ediniz, dış ünite devreye girmiyor ise farklı sebeplerden klima elektronik olarak bloke olmuş olabilir.

Yeniden başlamasını sağlamak için klimanın resetlenmesi gerekir.Bunun en kolay yöntemi ise cihaza giden enerjinin 10 dakika süreyle kesilmesidir. Bu denemelerden sonra yine de cihaz devreye girmiyor ise  servise müracaat etmeniz gereklidir.

klimam-ısıtmıyor-büyük

Klima ısıtma yapmamasının başlıca sebepleri

Klima Isıtmıyor ? Arıza Sebepleri, Klima komprosöründe sorun varsa klima ısıtma görevini gerçekleştirmez, Klimanın gazı gereğinden az ya da gereğinden fazla ise yine ısıtma yapmaz, Klimanın iç ve dış ünitesindeki kartta sorun varsa yine ısıtma sağlamaz, Klima fanında veya fan kondanstöründe sorun varsa klima ısıtmayı yapmaz, Klimanın kumandası arızalı ise ya da kumandadan yapılan ayarlar yanlış ise klima yine ısıtmaz, Klimanın sinyal kablosunda problem varsa yine aynı sorun yaşanabilir, Klimanın iç ve dış ünitesinin peteği ya da filtresi kirlenmiş ise yine aynı problem yaşanır, Boru hattında kırılma veya ezilme oluştuysa aynı sorunu yaşamanız mümkündür, Dış ortamdaki sıcaklık klimanın çalıştığı değerden soğuk olursa klima yine ısıtmayı sağlamaz.

Klima Çalışmıyor

Klimaya enerji gelmiyor olabilir, klimanın şebekeye bağlandığı prizde veya bu hatta gerilim kontrolü yapılır. Çalıştırma anahtarı arızalı olabilir, anahtar kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Fan motoru ve ekovat arızalı olabilir. Fan motoru ve ekovat ayrı ayrı kontrol  edilerek arıza bulunur. Arızalı olan değiştirilir. Uzaktan kumandalı ise kumanda alıcısı ve vericisi arızalı olabilir.Uzaktan kumanda alıcısı ve vericisi kontrol edilerek arıza giderilir.

Klimanın Fan Motoru Çalışıyor Ne Soğutuyor Ne De Isıtıyor

Termost arızalı veya bağlantısı yanlış olabilir termostat kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Yanlış bağlantı varsa düzeltilir. Ekovat termiği arızalı olabilir, Ekovat termiği kontrol edilir. Akım geçmiyorsa termik yenisi ile değiştirilir. Ekovat rölesi arızalı olabilir, röle kontrol edilir. Kontaklar yapışmış veya akım geçirmiyorsa röle değiştirilir. Ekovat daimi veya ilk kalkınma kondansatörü arızalı olabilir, daimi ve kalkınma kondansatörü kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Ekovat arızalı olabilir, ekovat sargı uçları kontrol edilir. Ekovat arızalı ise değiştirilir. Sisteme gaz verilir.

Klima Ekovatı  Kalkış Yapmıyor Termik Attırıyor

Daimi veya ilk kalkınma kondansatörleri arızalı olabilir, kondansatörler kontrol edilir. Arızalı olan varsa değiştirilir. Röle arızalı olabilir, röle kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Şebeke gerilimi 180 volttan düşük olabilir, şebeke gerilimi kontrol edilir. 180 volttan düşükse gerilimin yükselmesi beklenir veya gerilim regülatörü kullanılır. Sisteme fazla gaz verilmiş olabilir, sistemde fazla gaz varsa fazlalık boşaltılır.

Gaz dengeleme zamanı dolmamış olabilir, gaz dengeleme zamanı dolana kadar ekovatın enerjisi kesilir. Sonra enerji verilerek ekovatın çalışıp çalışmadığına bakılır. Ekovat arızalı olabilir, ekovatın sargı uçları kontrol edilir. Arızalı ise ekovat değiştirilir. Sisteme gaz verilir.

Klima Sigorta Attırıyor

Besleme kablosunda kısa devre olabilir, besleme kablosu kontrol edilir. Kısa devre varsa kablo değiştirilir.Akım taşıyan kablolar bağlantı yerlerinden çıkmış veya arızalı olabilir, akım taşıyan kablolar kontrol edilir. Çıkmış uç yerine takılır. Kısa devre olan kablolar değiştirilir.

Fan motoru sargılarında kısa devre olabilir, fan motoru kontrol edilir. Arızalı veya gövdeye kaçak varsa fan motoru değiştirilir. Ekovat sargılarında kısa devre olabilir, ekovat kontrol edilir, ekovatta kısa devre varsa ekovat değiştirilir. Sisteme gaz verilir.

 Klima Çalışıyor Fakat Isıtma ve Soğutma Yapmıyor

Klima Isıtmıyor ? Arıza Sebepleri, Sistemde gaz kaçağı olabilir, sistem kontrol edilir. Kondenserde ısınma ve soğutucuda hiç karianma yoksa gaz sızıntısı olabilir. Gaz kaçağının yeri bulunarak kaynak yapılır. Sisteme gaz verilir. Sistemde tıkanıklık olabilir, sistemde nem veya pislik tıkanıklığı varsa drayer değiştirilir. Sisteme ara gaz verilir. İyi bir şekilde vakum yapılarak sisteme gaz verilir. Ekovat gaz basmıyor olabilir, ekovat basıncı düşükse ekovat değiştirilir.

Klima Sesli Çalışıyor

Fan motorunun burç veya rulmanları arızalı olabilir, fan motoru kontrol edilir. Sesli çalışıyorsa ses giderilir. Gerekirse değiştirilir. Ekovat sesli çalışıyor olabilir, ekovat kontrol edilir. Bağlantı vidaları sıkılır. Ses ekovat içerisinden geliyorsa ekovat değiştirilir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi

Taşınabilir Klima Ünitesi Düşünüyorsanız

Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız Taşınabilir Seyyar Klima Ünitesi Düşünüyorsanız İhtiyacınız olan işi yapmak için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi