Anasayfa / Klima İpuçları / Klimada BTU Nedir BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır ?
Klimada BTU Nedir BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır  

Klimada BTU Nedir BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Klimada BTU Nedir BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır ? Evinizi verimli bir şekilde soğutmak istiyorsanız, doğru kapasitede bir klima sistemi seçmeniz gerekir. Yanlış seçim yaparsanız, enerji faturalarında daha fazla para harcayabilirsiniz.

Klimada BTU Nedir ?

Klimada BTU Nedir BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır ? Daha düşük kapasiteye sahip bir klima seçerseniz, odanız yeterince serin veya konforlu olmayacaktır. Çoğu insan, ısıtma ve soğutma sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamıyor. Kullanım kılavuzunda veya ürün açıklamasında sunulan teknik bilgilere bakarlar, ancak bu teknik terimlerin ne anlama geldiğini gerçekten düşünmezler. Bu teknik terimlerden biri BTU.

BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

BTU, İngiliz Termal Ünitesini temsil eder ve bir cihazın ne kadar termal enerjinin üretebileceğini değerlendirmek için kullanılır. Bir BTU ünitesi, bir deniz suyu seviyesinde 1 libre su sıcaklığını yükseltmek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarına eşittir.

Klimaların oda sıcaklığını düşürmek yerine azaltmak için kullanıldığı için bunun klimayla nasıl bir ilişki olduğunu merak edebilirsiniz. Klimalarda, bu ölçüm birimi, cihazın her saat kullanımda odadaki havanın ne kadar ısınabileceğini belirlemek için kullanılır. BTU, cihazınızın soğutma gücü ile doğru orantılıdır. Çoğu müşteri uygun klima aradıklarında bu ölçüm birimini geçerek hata yapar. Bir AC değişiminden önce BTU’yu dikkatle düşünmelisiniz.

Yüksek BTU, Daha İyi Olur mu?

Gereksinimleriniz için doğru miktarda BTU bulmak önemlidir. Çok fazla veya çok az BTU uzun vadede sorunlara neden olabilir ve klimanıza zarar verebilir. Eğer BTU çok yüksekse, odanız çok çabuk soğur ve klimanın daha sık dönmesine neden olabilir. Bu, kompresöre önemli miktarda yük getirir ve klima ünitesinin ömrünü kısaltabilir.

Yüksek BTU’lu klimalar daha fazla enerji tüketebilir ve bu da aylık masraflarınızı etkileyebilir. Klimanızın ömrünü uzatmak ve enerji faturalarında fazla harcama yapmamak için, doğru miktarda BTU’yu tercih ettiğinizden emin olun. Gereksinim duyabileceğiniz BTU’ları belirlemek için montajcılar veya mağaza sahipleri gibi uzmanlara danışabilirsiniz.

Yetersiz BTU’lu bir Sistem Satın Alırsanız Ne Olur?

Klimanızın BTU’ları daha düşükse, odanızı yeterince soğutmaz ve ihtiyacınız olan konfor seviyesine asla erişemezsiniz. Ancak bu, yetersiz BTU’ların tek sonucu değil. İstenilen sıcaklığa ulaşma mücadelesi, klima ünitesine aşırı yük getirecek ve uzun vadede sorunlara yol açacaktır. Sonunda, kompresör üretilen ısıdan kaynaklanan basınç altında kalacaktır ve üniteyi tamamen değiştirmek zorundasınız. Klimanız ayarlanan sıcaklığa ulaşmak için yeterince soğumadığında, hiç devir yapmaz. Bu, fazla enerjiyi tüketeceği ve her ay daha yüksek elektrik faturalarıyla uğraşmak zorunda kalacağınız anlamına gelir.

Ne Kadar BTU ihtiyacınız Var?

Evinizi ölçmek veya gereksinimlerinizi değerlendirmek ve önerilerde bulunmak için bir uzmana danışmak iyi bir fikirdir. İhtiyaçlarınız için doğru birimi aldığınızdan emin olurlar. Doğru boyutu belirlemek için çevrimiçi hesaplayıcıları da kullanabilirsiniz. Çoğu toptan klima satıcısı, web sitelerinde listelenen hesaplayıcılara veya tavsiyelere sahip olacaktır. Ancak, burada size ne kadar BTU’yu, odalarınızı veya ofislerinizi büyüklüğüne göre, ayaklarını feet kare bazında soğutmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak genel bir öneri.

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Göz önünde bulundurulması gereken diğer birkaç faktör vardır; Sadece oda büyüklüğüne gitmek sizi en verimli sisteme yönlendirmeyecektir. Oda, pencere ve diğer faktörleri de dikkate almalısınız. Örneğin, bol güneş ışığı alan çok fazla pencereniz varsa, klimanız istenen sonucu almak için daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda, daha yüksek BTU ölçümüne sahip bir üniteden faydalanabilirsiniz.

Klimaları büyük pencereli sıcak odalarda veya mutfak gibi çok fazla ısı üreten cihazlarda kurmak istiyorsanız, tahmininize yaklaşık% 10 daha fazla BTU ekleyebilirsiniz. Serinlemek istediğiniz alan zaten bodrum gibi nispeten serin ve karanlıksa, BTU’ların miktarını da azaltabilirsiniz.

Diğer Faktörler

Mülkünüz için ne tür bir ünite istediğinizi düşünmelisiniz. Taşınabilir ve pencere üniteleri merkezi klima sistemlerinden farklıdır, bu yüzden BTU’ları sisteme göre hesaplamanız gerekir. Merkezi klima, çoğu durumda sıcak ve soğuk noktaları içeren geniş bir alanı kapladığından, mülkünüzü rahatça soğutmak için daha fazla BTU gerektirecektir.

BTU’lara Göre Doğru Klima Nasıl Seçilir

Bir satış temsilcisi sizin için en iyi seçeneği belirlemenize yardımcı olabilir, ancak gereksinimleriniz için en iyi klimayı seçmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

• Dikkatlice soğutmak ısıtmak istediğiniz alanı düşünün. Odayı ölçün, pencerelerin ve kapıların sayısını sayın, ek ısı kaynaklarına bakın, vb.

• İklimlendirme üniteleri için bütçenizi belirleyin ve gerektiğinde fazla yer kalmasını sağlayın.

• Teknik referans tablolarına dikkatlice bakın ve BTU’ları ve farklı markalardaki klima fiyatlarını karşılaştırın.

• Kısa listenizdeki tüm klima ünitelerinin performans incelemelerine bakın ve değerlendirmeleri fiyat ve BTU’larla karşılaştırın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !