Anasayfa / Kombi Arızaları / Kombi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları
Kombi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları

Kombi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları

Kombi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları Kombi çalışmıyorsa, bunun nedeni çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir (modern bir Kombi olsa bile!). Elektrik, gaz, sıhhi tesisat veya mekanik problemlere doğru olabilir. Potansiyel nedenler arasında kırık diyaframlar ve hava yastıkları, motorlu vanaların arızalanması, termostat veya düşük su seviyesi sorunları bulunur.

Kombi Çalışmıyor

Başlamak için iyi bir nokta, kombi basıncı veya termostatınız ile ilgili bir sorun nedeniyle çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Sorunun kök nedenini bulmak profesyonel bir mühendis kadar, ama onlar gelmeden önce size yardımcı olmak için aşağıdaki adımları atabilirsiniz.

Açık Düğme

 Elektriği Kontrol Et

Basit gelse de, aslında takılı değilken bir şeylerin kırıldığını düşünerek yakalandık. Kombi çalışmıyorsa, öncelikle güç kaynağının açık olduğunu kontrol edin. Ayrıca, elektriğiniz kredili çalışıyorsa, kombiyi kullanmak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun.

Kazan saati

Kombi Zaman Ayarı Kontrol Et

Elektrik son zamanlarda devreye girdiyse veya elektrik kesintisi yaşıyorsanız, Kombi saati sıfırlanmış olabilir. Bu, kazanın yanlış çalışmasına neden olarak, kazanın düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu, gerçek zamanda yanlış zamanda çalıştığınızda Kombi çalışmadığı gibi görünmesine neden olabilir. Kazan dairenizi kontrol ettiğinizden emin olun ve profesyonel yardım çağırmadan önce doğru zamanda değiştirin.

Oda Termostatı

Oda Termostatı Ayarlandığından Emin Olun

Sonraki adım, termostatınızı doğru ayarlanmış olup olmadığını kontrol etmektir. Kazanın çalışmadığını düşünüyorsanız, bunun nedeni termostatınızı ısı için doğru sıcaklıkta olmaması olabilir. Termostatlar, aksi takdirde ısıdan yararlanamayacağı için 21 santigrat dereceye ayarlanmalıdır. Doğru sıcaklığa ayarladıktan sonra, zamanlayıcıyı kontrol ettiğinizden emin olun ve ısıtmanın hemen sağlandığından emin olun.

Basınç kadranı

Su Basıncı Kontrol Edin

Basınç azalıyorsa, kombi çalışmayabilir. Bu özellikle kombi gazlı kazanlarla ilgili bir problemdir. Genellikle, bir basınç göstergesi veya 1-4 çubuk görüntülenen kadran vardır. Soğuk olduğunda, basınç 1 bar olmalıdır. Basınç 1 bardan daha düşük olursa, kombi çalışmasına neden olabilir. Bu sorunun olabileceğini düşünüyorsanız, bu kazan sorununu çözmeye çalışmadan önce profesyonel yardım çağırmanız tavsiye edilir.

Kazan Sıfırlama

Kombiyi Sıfırla (reset)

Yukarıdakilerin hepsi kontrol dışı gözüküyorsa, kazanı sıfırlamak sorununuzu çözebilir. Bunu yapmak için, kazan kılavuzundaki talimatları izleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. kombi sıfırlanmasını bulursanız, işe yaramazsa, en kısa zamanda profesyonel yardım çağırın.

Kombi Su Basınç Düşmesi

Kazanın basıncı, 0,4 bar veya daha düşük – tatmin edici olmayan bir seviyeye düşebilir, bu da ünitenin çalışmayacağı anlamına gelir. Bir hata kodu görüntülenmesi muhtemeldir. Bunu düzeltmek için, doldurma döngüsünü (muhtemelen kazanın altında) bulun ve ardından musluğu saat yönünün tersine çevirin. Basınç yaklaşık 1,5 bara ulaştığında musluğu saat yönünde çevirin.

Kazanınızdaki düşük basınç aşağıda listelenen sorunlara bağlı olabilir.

Kombi Radyatör kaçakları

Isıtma sisteminizden su sızdığını tespit ettiniz mi? Önce radyatör vanalarını, musluk kafalarının altına bakarak kontrol edin. Sıkıştırma fittinglerinin sıkı olduğundan ve su çıkmadığından emin olun. Sızıntı olup olmadığını iyice kontrol etmek için ellerinizi kullanın.

Kombi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları

Yerdeki koyu kahverengi lekelere dikkat edin – bu, başka bir yerde bir sızıntı olduğunu gösterebilir.

Hala bir sızıntı olabileceğini düşünüyorsanız, masraflı, rahatsız edici ve zaman alıcı bir görev olan döşeme tahtalarının kaldırılması gerekebilir.

Kombi Pompa hızı

Pompa hızınız çok yüksek olarak ayarlanırsa ve su ısıtma sisteminden yeterince hızlı hareket etmezse, ‘kavitasyon’ adı verilen bir fenomen meydana gelir. Pompa çarkları suyu ve havayı bölerek hidrojen oluşturur. Bu, tüm sisteminizin etrafında yeterli bir pompa hızını korurken, pompa hızını düşürerek çözülür. Bir kez daha, herhangi bir hidrojen hava deliği tarafından serbest bırakılacak ve sisteminizin basınç seviyeleri düşecektir.

Kombi Genleşme tankı problemleri

Genleşme kabı, ısıtma sistemini güvenli sınırın üzerinde basınçlandırmadan genleşecek bir yere su verir. Kauçuk diyafram patlarsa, su girecek ve otomatik hava deliği tarafından çıkarılacak olan ısıtma sistemine hava sızacaktır. Diyaframın arızalanması genişleme olmayan bir alana neden olacaktır. İlk başta bu sistem basıncının yükselmesine ve basınç tahliye vanasının açılmasına neden olur.

Kombi üzerinde bisiklet tipi bir valf bularak ve üzerine basarak genleşme kabınızla ilgili bir sorununuz olup olmadığını öğrenin. Bu içerideki tüm havayı boşaltmalıdır. Su da kaçarsa, yeni bir genleşme kabına ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Su yoksa, düz vanada şarj kaybı olabilir. Yeniden basınçlandırmak için bir bisiklet pompası kullanın ve 1 – 1,5 bara kadar pompalandığından emin olmak için bir basınç göstergesi kullanın.

Birçok kombide sadece kazanın kendisi için yeterli genleşme kabı bulunur, ancak radyatörlerden herhangi bir genleşme kabı bulunmaz. Yeni bir kazan takılıysa, tesisatçıdan büyük olasılıkla havalandırma dolabına bir uzak genleşme kabı takmasını isteyin. Bu, genleşme kabınızla veya basınç boşaltma valfinizle ilgili bir sorun olma olasılığını yarıya indirmelidir.

Kombi Basınç tahliye valfi

Basınç tahliye valfi, ayar yayı olan bir lastik valftır. Su basıncı o yayı belirli bir noktaya ittiğinde, vana sistemden suyu atar. Su, dışarıya çıkan bir boru ile mülkten uzaklaştırılacaktır.

Zamanla, vanadaki yay yıpranacaktır; 10 yıldan fazla bir sürede yarısından fazlası hatalı oluyor.

Sisteminizin bu şekilde basınç kaybedip kaybetmediğini görmenin en basit yolu, harici 15mm boruyu kontrol etmek ve ıslak olup olmadığını kontrol etmektir. Burada su bulunması, muhtemelen basınç tahliye vanasını değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !