Anasayfa / Kombi İpuçları / Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları
Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları

Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları

Kombi Sesli, Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları Kombinizden gelen garip sesler konusunda endişeli misiniz? Hepimiz biliyoruz ki bazı ev aletleri çalışırken biraz gürültü yapıyor ve genellikle arka plana yerleştirmek için yeterince kolay. Bununla birlikte, ikinci bir şey doğru gelmiyor, biz buna odaklanıyoruz ve bir şeyin kesinlikle yanlış olduğundan endişelenmeye başlıyoruz.

Kombi Sesli Çalışıyor ?

Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları Sık sık endişeli müşterilerden garip kazan sesleri hakkında çağrı alıyorum ve genellikle her zaman basit bir açıklama ve düzeltme var , bu yüzden bu sorun giderme merkezi ısıtma blog yazısı için gerçek bir çağrı olduğunu karar verdim.

Kombi Gürültülü Çalışması

Aşağıda, kombi ilgili bir sorun olduğunu ve bunları nasıl düzelteceğinizi gösteren bazı garip seslerden bahsedeceğim

Tehlikeli olabilir mi?

Merkezi ısıtmanın giderilmesi söz konusu olduğunda, güvenliğiniz kesinlikle ilk önceliğimizdir, bu yüzden aklınızı rahat bırakmama izin verin: Çoğu kazanlarda termostatlar, aşırı ısınma istatistikleri, basınç tahliye vanaları ve halihazırda yerleştirilmiş oksijen tükenme sensörleri gibi güvenlik önlemleri bulunur .

Yani, kazanınız ile ciddi bir sorun varsa, büyük olasılıkla kesecek ve işe reddedecektir. Şansınız, eğer kazanınız hala garip sesler çıkarırken normal şekilde çalışıyorsa, muhtemelen tehlikeli olmayacaktır .

Şimdi, kazanınızın olası en yaygın seslerinden bazılarına daha yakından bakalım:

Kombiler içinde motorlu ,pervaneli parçalar bulundurduğu için ve bu parçalar sürekli çalışmadan dolayı yıprandıkları için sesli çalışabilirler. Bazende kireçlenmeden dolayı sesli çalışabilirler. Bu tarz arızaları şöyle açıklayabiliriz:

Kombi Fan Motoru

Hermetik kombilerde baca fanı sürekli çalışmada olduğu için balansi bozulabilir ve rulmanları yıpranabilir, Hermetik kombi mantığında iç içe geçmiş iki farklı görevde baca ve fan motoru bulunur.Dış baca yanma odasında alev oluşması için gereken-

oksijeni dışardan alır , iç baca ise yanma odasında oluşan atık gazı baca fanı aracılığı ile dışarı atar. Baca fan motoru dışarıdan oksijen aldığında herzaman temiz olmuyor. Havanın içinde tozlar gibi kirli maddeler de hava ile birlikte baca fanının kanatlarına yapışıp kalıyor ve bu da baca fan motorunun balansının bozulmasına ve fan motorunun zamanla sesli çalışmasına ve ömrünü tamamlamasına sebeb olur.

Kombi Sirkülasyon Pompası

Kombi petekleri ısıtmada kullanılan , alev oluşumundan sonra sıcak suyu peteklerde dolaşmasını sağlayan devirdaim pompası zamanla tesisatta ve peteklerde oluşan çamurlanmadan dolayı burçları çamurla kaplanır ve pompa rotorunun zamanla balansına ve bir süre sonra ömrünü bitirmesine sebep olur. Bu balans durumunda da
kombiler sesli çalışır.

Kombi Ana Esanjör ve Plaka Esanjör

Sirkülasyon pompasının dolaştırdığı su sadece tesisatta ve petekerde dolaşmaz. Hali ile kombinin içinden de geçer. Pompaya takılan çamurlar pislikler ana ve plaka esanjörden de geçerek esanjörlerin kanatçıkları arasında tıkanmalar meydana getirir. Bu durumda da esanjörlerde ıslık sesine benzer bir ses meydana gelmeye başlar. Bu ses çok sinir bozucu bir sestir ve çözümü ana veya plaka esanjörü kireç çözücü ile temizlemektir. Temizlikle bu sesten kurtulamıyorsanız bu esanjörlerin değiştirilmesi anlamına gelir. Çünkü esanjörler tıkanıklıktan ömrünü doldurmuş demektir.

Kombi Genleşme Tankı ve Kombi Panelleri

Genleşme tankı sistemde ısınmadan dolayı oluşan basıncı dengeleyen içinde yarı su yarı azot bulunan kombinin en önemli ve dikkat edilmesi gereken parçalarından biridir. Bazen genleşme tanklarında bakım zamanlarında tankı sabitleyen vidayı bakımcının söküp yerine takmayı unutması durumlarında veya tankın içindeki membranın delinmesi durumlarında veya sibobunun bozulup hava kaçırması gibi durumlarda ses meydana getirir. Bunun gibi kombinin yan ve ön panelleride bakım zamanlarında yerine takılması unutulan veya bilerek takılmayan vidalar sayesinde kombiden sinir bozucu sesler gelmeye başlar.

Bazende yan , ön ve yanma odasını kapatan kapaklardan ısınma ve soğumadan dolayı genleşme sesleri meydana gelir. Metallerde ısınma soğumadan dolayı her zaman ses gelir fakat bazı ucuz yollu yapılmış kombilerde masraflardan kaçınıldığı için kapakların malzemeleride kalitesiz metallerden yapılır. Bu sebepten dolayı en ufak ısınma soğumada sesli çalışırlar.

Bu İşine Yarar Belki ?

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ? kombinin merkezi ısıtma sistemindeki değişiklikleri yaparken kazan yeterli basınç nedeniyle …

soru sor

Bir yorum

 1. research paper

  Have you ever considered about adding a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and
  all. But think about if you added some great images or videos to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent
  but with images and clips, this website could undeniably
  be one of the greatest in its niche. Superb
  blog!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !