Anasayfa / Kombi Arızaları / Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları
Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları Musluklarda Sıcak Su Yok Çoğu zaman gitmiş olana kadar ne olduğunu bilmediğin söylenir. Bu kesinlikle, evinizin sıcak sularıyla, mükemmel çalışma düzeninde iken aldığımız, ancak oyun oynarken yorulmadan şikayet edeceğimiz bir durumdur.

Kombiden Sıcak Su Gelmiyorsa

Musluklarınızda veya duşta sıcak su olmadan kendinizi bulursanız, bir şeyler hazırlayıp en kısa zamanda koşmak istersiniz. Bu nedenle, hızlı bir düzeltme olduğunda ne zaman ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için sorun giderme kılavuzumuza göz atın.

Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

Servis aramak için ev ve apartman daireleri, iş ve ofis, okul ve işyeri için ticari hizmetler sunmaktadır. Bu kılavuz, kazan tipiniz için en uygun bilgileri vermek üzere üç bölüme ayrılmıştır. Şu yöne rotayı ayarla:

İlk kontrol edilecekler

 • Gaz, elektrik ve su kaynaklarını kontrol edin
 • Kombiyi sıfırla
 • Termostat
 • Saat ve zamanlayıcı
 • Elektrik kesintisi
 • Ayırıcı vana
 • Borularda hava kilidi
 • Donmuş borular
 • Düşük basınçlı sızdırmaz sistem veya kombiler
 • Sıkışmış küresel vana şamandıra – açık havalandırmalı kazanlar

Gaz kombi kontrolleri

 • Pilot ışık
 • Basınç tahliye valfi
 • Sızıntıları kontrol edin
 • Diğer gaz cihazlarını kontrol edin
 • Tank boyutu

Elektrikli kombi kontrolleri

 • Devre kesici
 • Isıtma elemanları
 • Termostat

İlk Yapılacaklar: Genel İpuçları

Gaz, elektrik ve su kaynaklarını kontrol edin

Gaz veya elektrikli boyleriniz olsun, enerji kaynağının bağlı ve çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız. Su kaynağının hala açık olduğundan emin olmalısınız. Bunların hepsi yanlışlıkla kapanmak için şaşırtıcı derecede kolaydır ve size gereksiz yere bir mühendis çağırma zahmetinden kurtarabilir.

Kombiyi Resetle

Kazanın müşteri tarafından işletilen bir sıfırlama anahtarına sahipse (erişimi kaldırmak için kasayı çıkarmanız gerekmez), kazanı sıfırlamak için bunu kullanmayı deneyin. Ayrıca kazanı kapatıp tekrar açabilirsiniz. Bu problemi çözebilir.

Termostatı Kontrol Et

Modern kazanlar, radyatörlerin veya sıcak suyunun sıcaklığını basit bir kadranla kolayca değiştirmenizi sağlar. Bunların yanlışlıkla en soğuk ayarlara çarpmadığından emin olun. Kısa bir süre için bunları yüksek hızlara getirdiğinizde ve sıcak su geri döndükten sonra bunları normal sıcaklığa getirdiğinizde, kazanı tekmelemeye yardımcı olabilir.

Saat ve zamanlayıcı

Kazanı üzerinde zamanlayıcıyı kullanırsanız, saatin ileri veya geri gittiğinde kazanın çoğu zaman unutulduğundan saatin doğru zamana ayarlandığından emin olun. Ayrıca, sıcak suyun doğru zamanda gelmesi için zamanlayıcının ayarlandığından emin olmalısınız. Zamanlayıcıyı kullanıyorsanız ancak doğru şekilde ayarlamamışsanız, istediğiniz zaman ısıtmanız açılmayacaktır.

Elektrik kesintisi

Son zamanlarda bir güç kesintisi olmuşsa, güç geri yüklendikten sonra kazanınız fabrika ayarlarına dönmüş olabilir, bu nedenle eskiden olduğu gibi çalışmayabilir. Tüm bu ayarları kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin.

Ayırıcı vana

Merkezi ısıtmanız kusursuz çalışıyorsa, ancak duşunuzdan veya musluklarınızdan sıcak su gelmiyorsa, büyük olasılıkla saptırıcı vana ile ilgili bir sorun olabilir. Bu valf, bir kombinin radyatörlerinizi ve sıcak suyunuzu ısıtmak arasında geçiş yapmasına izin verir, böylece sıcak musluğunuzu açtığınızda saptırıcı vanası açılır ve musluğa sıcak su gönderir. Bu problemi yaşıyorsanız, yön değiştirici vana arızalı olabilir veya merkezi ısıtma konumunda kalmış olabilir.

Borularda Hava Yapması

Sıcak musluktan su yoksa veya sıcak su kaynağı dağılırsa, en büyük suçlu hava yastığıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, suyun su borularına hapsedilmesi, sudan daha az yoğun olması, kısmi veya tam su tıkanmalarına yol açan borularda yüksek noktalarda toplanabilmesidir.

Bunu düzeltmek için kullanılan popüler bir yöntem, bir musluk musluğuna, örneğin soğuk su musluğuna bir hortum borusu takmak ve ardından sıcak musluğunuza bağlamaktır. Önce kırık tapayı açın, tamamen açın ve ardından çalışma etiketini sonuna kadar açın. Soğuk musluğun daha yüksek su şebekesi basıncı, hava kilidini zorlamalı – emin olmak için birkaç dakika boyunca muslukları bırakmalıdır. Bu sorunu çözmezse, sistemi boşaltmaya ihtiyaç olabilir, bu durumda bir mühendis çağırmak iyi bir fikir olacaktır.

Donmuş borular

Sıcak su olmamasının bir diğer nedeni, özellikle uzun süre soğuk havalarda donmuş borular olabilir. Dondurulacak en muhtemel boru, kazandan drenaja kadar yoğuşmayı sağlayan atık boru olan yoğuşma borusudur.

Bunu düzeltmek için, borunun üzerinde sıcak – ama kaynatmama su dökmeyi deneyin. Kazanı ateşlemeyi denerseniz ve hala çalışmıyorsa, tekrar çözmeyi deneyin. Bu hala çalışmıyorsa, bir mühendis arayın.

Düşük basınçlı sızdırmaz sistem veya kombiler

Mühürlü bir sisteminiz veya kombiniz varsa, düşük basınç birçok ısıtma düğmesinin sebebi olabilir. Bu, çatı katında ek bir tankı olmayan kazan tipidir. Sıcak su basıncınız aniden düşükse, kazanda bulunan ve yaklaşık 1 bar değerinde ayarlanması gereken manometreyi kontrol edin. Kazanın kurulduğunda ayarlanan basıncını gösteren bir gösterge iğnesi olabilir, bu yüzden buna karşı karşılaştırın.

Basınç çok düşükse, kombinin kullanım kılavuzundaki talimatları izleyerek kendiniz yeniden basınçlandırabilirsiniz. Bu talimatlar kazan panelinizi kaldırmanızı gerektiriyorsa, bunun yerine bir mühendis çağırmalısınız.

Basınç düşüşlerinin su sızıntılarından kaynaklanabileceğini belirtmek gerekir, bu yüzden su basıncınız çok düşükse, sızıntıları da kontrol etmelisiniz. Burada sızıntıları kontrol etme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Sıkışmış küresel vana şamandıra – açık havalandırmalı kazanlar
Açık havalandırmalı bir sistem kazanı, yani, genellikle çatı katında bulunan ek bir su deposu olan bir kombi varsa, bu durumda, küresel vana şamandırası, sistemin etrafındaki suyun dolaşımını engelleyerek sıkışabilir.

Tanka güvenli bir şekilde erişebiliyorsanız, bilyeli şamandıra valfini kontrol edin. Sarnıçta fazla su bulunmadığı veya çok fazla su bulunmadığı takdirde, bunun sıkışmış olduğuna işarettir. Topu serbest bırakma valfi kolunu serbest bırakmak için yavaşça hareket ettirin, ancak zorlamamaya dikkat edin. Bu suyun serbestçe akmasına izin vermelidir.

Gaz Kombi kontrolleri

Gaz simgesi Gaz kaynatıcınızın düzgün çalışmamasının birkaç olası nedeni vardır. Bir gaz kaçağı ciddi bir güvenlik riski oluşturduğundan ve bir yangına veya patlamaya neden olabileceğinden, bir problemin üstesinden gelmeyi tercih ederseniz, gaz cihazlarının devreye girdiği durumlarda daima dikkatli olmalısınız. Şüpheniz varsa, bir mühendis arayın.

Pilot ışığı

Gaz kaynağınızdaki sıcak suyun en yaygın nedeni, pilot ışığın sönmesidir. Pilot ışık, kazandaki suyu ısıtan gazı tutuşturmak için kullanılır. Pilot ışığı sönmüşse, güvenli bir şekilde indirdiğinizden emin olmak için kombi modelinizin talimatlarına uymalısınız. Eski gaz kazanları, onları yakmak için bir eşleşme gerektirebilir, yeni stiller ise bir ateşleyici kullanır.

Eğer pilot lambanız yanık kalmayacaksa, termokuplda bir problem ortaya çıkar, bu da pilot ışığı yaktığında algılanır ve yanması için bir gaz vanası açar. Bu, pilot ışığı yakmak için orada olmadığında gazın dışarı sızmamasını sağlamak için bir güvenlik cihazıdır. Termokuplun değiştirilmesi gerekiyorsa, muhtemelen bir mühendis aramak en iyisidir.

Basınç tahliye valfi

Basınç tahliye valfi, tankınızdaki basıncı düzenler ve kazanınızın patlamasını önlemek için fazla basıncı azaltır. Bununla birlikte, bu valf başarısız olduğunda, basıncın artmasına neden olmaktan ziyade, tehlikeli bir seviyeye ulaşmadan önce basıncı hafiflettiği için aslında düşmesine neden olur. Basınç tahliye vanası arızalıysa, değiştirilmesi gerekecektir.

Kendi kendinize değiştirebileceğinizden eminseniz, bu, eski valfi çıkarmadan ve yenisiyle değiştirmeden önce deponun kısmen boşaltılmasını içerecektir. Bunu sizin için yapacak bir mühendis almayı tercih edebilirsiniz.

Sızıntıları kontrol edin

Merkezi ısıtmanız sızıyorsa, bu durum su kaybıyla birlikte basınçta düşüşe neden olacaktır. Sıcak suyunuzdaki problemlerin yanı sıra, bu işlem, tedavi edilmediği takdirde çürüme ve yapısal sorunlara da yol açabilir, dolayısıyla emin olmak için kontrol edilmeye değer.

Kazandaki yoğuşmanın genellikle bir kaçakla karıştırıldığına dair sızıntı olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Kazanınız çok fazla kullanılıyorsa ve depoya çok fazla soğuk su giriyorsa, çok fazla yoğuşma olabilir. Kombi ısındığında bu kuruyacaktır. Su deponuz soğuksa ve damlama varsa, bu sadece yoğuşma olabilir. Tank sıcaksa ve damlar varsa, bir sızıntı olabilir.

Sıcak su deponuzda sızıntı olup olmadığını kontrol ettiğinizde, içindeki suyun çok sıcak olacağını unutmayın. Tankın altındaki tahliye vanası muhtemelen kontrol edilecek ilk yer. Bu damlıyorsa, gevşek bir şekilde takılmasına neden olabilecek herhangi bir tortuyu salıvermek için bir tornavida kullanarak biraz gevşetmeyi deneyin ve ardından damlamayı durdurmak için tekrar sıkın.

Tıkaçtan gelen küçük bir damla varsa, bunu kapatabilirsiniz. Çok fazla sızıyorsa veya valfın depoya bağlandığı yerden sızıntı geliyorsa, valfi değiştirmeniz gerekecektir. Bu zor bir iş olabilir ve bunu yapmak için bir mühendis elde etmek en iyisi olur.

Eğer tankın kendisinden bir sızıntı yaşıyorsanız, o zaman tüm tankın değiştirilmesi gerekir ve bir mühendis çağırmalısınız. Sadece küçük bir sızıntıya maruz kalmanız cazip gelebilir, ancak tankın ne zaman ve ne zaman dağıtacağını ve ne zaman bir sürü karmaşa ve sıkıntıya yol açtığını bilmenin bir yolu yoktur.

Diğer dogalgazlı cihazlarını kontrol edin

Evinizde başka gazlı cihazlarınız varsa, bunların doğru çalıştığını kontrol edin. Eğer doğru çalışmıyorlarsa, o zaman kazandan ziyade gaz kaynağınızda bir problem olabilir ve bir mühendis çağırmalısınız.

Tank boyutu

Eğer yeterince sıcak suyunuz olmadığını fark ederseniz, su deponuzun kullandığınız miktar için çok küçük olması olabilir. Evde çok fazla insanınız varsa veya sıcak su kullanımınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, sıcaktan kaçmadığınızdan emin olmak için daha büyük bir tanka ihtiyacınız olup olmadığını tartışmak için bir mühendisle iletişime geçmeniz gerekebilir. İhtiyacın olduğunda su.

Elektrikli Kombi kontrolleri

Elektrik simgesi Elektrikli kazanlar genellikle oldukça güvenilirdir, fakat bir şeyler ters gittiğinde genellikle bir mühendise ihtiyaç duyarsınız, çünkü bunu besleyen yüksek voltajlı elektrik önemli bir risk oluşturur. Kazanda kendiniz çalışmak istiyorsanız, gücün kapalı olduğundan emin olmalısınız ve emin olduğunuzda bunu yapmalısınız. Problemin kökenine ulaşmak için belirli test araçlarına ihtiyaç duyduğunuzdan elektrikli kazanlarda sorun gidermek karmaşık bir konu olabilir.

Devre kesici

Yapılması gereken ilk şey, herhangi bir sebepten dolayı tetiklendiğini veya bir sigortanın patladığını görmek için devre kesiciyi kontrol etmektir. Bu durumda, devre kesiciyi sıfırlamanız veya sigortayı değiştirebilmeniz gerekir. Eğer bu çalışmazsa veya kazanınız resetlendikten sonra devre kesiciyi tekrar açarsa, o zaman elektrik arızası yaşıyor olabilir ve tamir etmek için bir mühendis veya elektrikçi çağırmalısınız.

Isıtma elemanları

Çoğu elektrikli su ısıtıcıları iki ısıtma elemanına sahiptir; her eleman için bir termostat ile birlikte, tepesinde ve altta bir tane. Genel olarak, üst eleman alt parçayı kontrol eder, böylece üst eleman veya termostat çalışmayı durdurursa, hiç sıcak suya sahip olmazsınız. Alt kısım çalışmayı bırakırsa, sıcak su olabilir, ancak yeterli olmayabilir.

Isıtma elemanlarını kontrol etmek için, elemanlara akımı ve topraklanmış olup olmadığını kontrol etmek için bir eleman test cihazı ve voltaj test cihazı kullanmanız gerekecektir. Her iki öğe için de, hangisinin hatalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bunu yapmanız gerekecektir.

Bu test araçlarına sahip değilseniz veya elektrikle çalışma konusunda emin değilseniz, o zaman bir mühendis çağırmalısınız. Bunları kendiniz kontrol etmeyi seçerseniz, başlamadan önce kazanın gücünün kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Termostat

Yeterli sıcak suyun yoksa termostat sebebi olabilir. Güvenlik amacıyla, termostat kolayca erişilebilir değildir ve fabrika ayarları genellikle en güvenli kullanım seçeneğidir. Sıcaklığın çok yükseğe ayarlanması sizi ani şiddetli yanıklara sebep olan suyla birlikte bırakabilir, bu nedenle termostatınızı tehlikeli sıcaklıklara ayarlamamanız önemlidir.

Termostatınız ile ilgili bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bir mühendis çağırmalısınız. Bunu kendiniz ayarlamaya karar verirseniz, başlamadan önce gücün kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Bu İşine Yarar Belki ?

Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir

Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ? Kombiniz açılmıyorsa, bunun nedeni akış şalterinin bir sorun algılaması …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !