Anasayfa / Kombi Arızaları / Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?
Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ? kombinin merkezi ısıtma sistemindeki değişiklikleri yaparken kazan yeterli basınç nedeniyle kapanabilir. Bazı modellerde, basıncın ne kadar düşük veya yüksek olduğunu göstermek için kazanın önünde bir basınç göstergesi bulunur. Gösterge 1’in altında olduğunda, sistem kapanabilir veya ısıtmanın her zaman olduğu kadar iyi performans göstermediğini fark edebilirsiniz.

Kombi Su Basma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kombi su doldurma işlemi kombi basıncı 1.5 bar altına düştüğü zaman yapılması gereken basit bir ayardır. Kombinin su basınç seviyesi ideal olarak 1.5 bar civarındadır. Kombi basıncı çok düştüğü zaman cihaz arızaya geçer çalışmaz. Kullanıcı bu ayar ile  kombi bar seviyesini ayarlayıp cihaza reset atarak tekrar çalıştırmalıdır.

Kombinin alt kısmında bulunan kombi su doldurma musluğu ile bu işlem yapılır. Genel olarak tüm kombilerde alt kısımda bulunan doldurma musluğu farklı renk ve tipte olabilmektedir. Bu musluğu saatin tersi yönde çevirerek açıp,  kombi bar göstergesi üzerinden takip ederek işlem yapılmaktadır. İstediğiniz ayara gelince tekrar kapatarak işlemi bitiriniz açık unutmayınız. kombi su doldurma musluğu vanası dönmüyor ve bu işlemi gerçekleşmiyorsa  bir kombi servisi çağırmanız gerekebilir.

Kombilerde Su Seviyesini Nasıl Kontrol Ederiz ?

Cihaz üzerinde bulunan manometre üzerinden basınç okunabilir. Analog manometre olmayan cihazlarda cihaz menüsü içinden basınç seçilerek anlık basınç okunabilir. Soğuk tesisatta minimum 1bar fakat optimum basınç 1-1,5 bar aralığında olmalı. Geniş dairelerde (su hacmi fazla olan tesisatlarda) basıncı fazla yükseltmemekte fayda var çünkü basınç yükseldikçe kullanılabilir genleşme tankı hacmi, küçülür. Kombi çalıştığında ısındıkça basınç artacaktır. Maks. çalışma basıncı 3 bar’dır. Su basıncı 3bar’ın üzerine çıktığında cihazın emniyet ventili açarak fazla suyu tahliye eder.

Kombi Bar Ayarı Nasıl Yapılır ?

Basınç sabit kalmıyorsa genleşme tankı ya da tesisatta kaçak olabilir bu durumda yetkili bayi veya servis aranmalıdır. Genelde kaçaklar kombiden değil tesisattan kaynaklanır. Basınç 0,5 bar altına düştüğünde cihaz arızaya geçecek ve ilgili arıza kodunu ekranda gösterecektir. Her kombide düşük basınç uyarısı bulunmayabilir bu durumda belirli periyotlarda basınç kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Haftada bir, ayda bir. Basınç azaldığında kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile su basılabilir. Su basılırken cihazın bekleme modunda ve soğuk olduğundan emin olunuz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme Hoover marka çamaşır makine reset işlemi için sırası ile aşağıdaki adımları …

soru sor

Bir yorum

  1. MESUT YILDIZ

    MERHABA BİZİM EVDEKİ KOMBİ BUDERUS MARKA VE ODA DA TERMOSTAT VAR APARTMANDAKİ DİĞER KOMŞULARA 250,İLE 300 TL ARASI DOĞALGAZ FATURASI GELİRKEN BİZE 450-500 TL ARASI FATURA GELİYOR SALONDA 2 YATAK ODASINDA 1 ÇOCUKLARIN ODALARINDA DA 1 ER PETEK YANIYOR YANİ TOPLAMDA 5 PETEK AÇIK,TERMOSTAT GÜNDÜZLERİ 21 GECE 19,5 DA DURUYOR,BU ŞEKİLDE KULLANMAK NORMAL Mİ?YOKSA BİİZ YANLIŞ MI KULLANIYORUZ?SAYGILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !