Anasayfa / Kombi / Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri, Dünya üzerinde önemli enerji kaynaklarının hızla tükenmesiyle birlikte “enerji tasarrufu” ön plana çıkmaktadır. Gelişmiş ülkeler bile enerji tüketimlerini nasıl kontrol altına alabileceklerinin hesaplamalarını yapmak için büyük çalışmalar yapmaktadırlar.

Doğalgaz tasarrufu denince akla ilk gelen işlem ısıtmak istediğiniz alanın ısı yalıtımıdır. Binalar genellikle kışın soğur yazın ise ısınır. Kışın evi ısıtmaya çalışırken yazın ise klima benzeri cihazlarla soğutmaya çalışırız.

Enerji Tasarrufu

Isı yalıtımı binanın çatı ve duvarlarına yapılmalıdır. Aksi durumlarda beklenilen verim alınamaz ki bu da istenilen bir durum değildir.

Isı yalıtımı ayrıca toprak temaslı mahallere de yapılırsa büyük fayda sağlayacaktır. Diğer yandan katları ayıran döşemelere de uygulanabilir.

Tesisat boruları, havalandırma kanallarındaki dış yüzey gibi alanlara da ısı yalıtımı uygulanarak doğalgaz tasarrufu sağlayabiliriz.

Isı yalıtımının maliyeti konusunda değinmek istediğimiz bir nokta bina yapılırken ısı yalıtımına özen göstermeyip eksik malzeme ile inşaatın tamamlanması sonucu kış mevsimlerinde ki soğuk havalarda binanın içerisinde ikamet edenlerin soğuk havalardan oldukça şikayetçi olması üzerine ısı yalıtımı yapmaya karar vermek yerine, yalıtımı daha bina yapılırken yönetmeliklere uygun şekilde tamamlanırsa maliyet sonradan yapmaya oranla çok daha düşük olacaktır.

Doğalgazlı evlerde ısı tasarrufu için yoğuşmalı kombi takılması, oda termostatı kullanılması, peteklere termostatlı vana takılması ve boş olan odalardaki peteklerin kapatılmaması öneriliyor.

Makine Mühendisleri Odası Kırşehir Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Çetiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz kullanılan evlerde ısı yalıtımı, verimli cihaz seçme, cihazı destekleyecek ekipmanların iyi seçilmesi, uygun tesisat ve tasarruf ekipmanlarına dikkat edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Isı yalıtımı iyi bir şekilde yapılmış bina ve dairenin kışın soğuktan, yazın da sıcaktan korunduğunu belirten Çetiner, kışın sıcaklık konforunu arttırdığı gibi yüzde 50’ye yakın tasarruf sağladığını vurguladı.

 

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Doğalgazda Kombimi Merkezi Sistemmi ?

Doğalgazda Kombi Mi Merkezi Sistemler Mi Daha Karlı, Doğalgaz kullanımında hangisi avantajlı ? Uzmanlara göre, …

2 yorumlar

  1. serkan

    Değerli bilgilendirmesi için teşekkür ederim. Bu konuda toplumsal bilinç oluşması için kombi servislerine büyük görev düşmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi