Anasayfa / Kombi / Kalorifer Petekleri Neden Hava Yapar ?

Kalorifer Petekleri Neden Hava Yapar ?

Evlerimizde günlük teknolojinin getirisi olarak kombilerle ısınma ihtiyacımızı karşılıyoruz. Ancak kombilere düzenli bakım yapılmazsa çeşitli zorluklarla karşılaşabiliriz. Yaklaşan kış aylarında bizi en çok zorlayacak petek havası olur. Petekler hava yapınca ısınma sorunu ortaya çıkar. Ev hayatı insan hayatı için en önemli alanlardan biridir.

Peteklerde neden hava oluşur?

Makalemizi okuyarak sizlerde bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Özellikle bu sorun ile karşılaştığınızda peteklerin üstü soğuk olur, yani peteğin altı üst tarafına göre daha sıcak olmaktadır. Bu hava oluşmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda petek sağdan sola doğru ısınmıyor ise bu da aynı sorundan kaynaklanmaktadır. Peteklerde oluşan hava ısınmayı da etkilemektedir.

Kalorifer Petekleri Neden Hava Yapar ?

Kaloriferlerde hava oluşumunun çeşitli nedenleri vardır. Bunlar; genellikle yeni döşenen tesisatta peteklerde hava oluşmaktadır, tesisat suyu değiştiğinde petekler de yine hava oluşmaktadır. Tesisat suyu değişiminde veya tesisat döşemesinde peteklerin içerisindeki mevcut olan hava birikir ve sıkışma yapar. Özellikle üst kısımlarda veya sağdan sola doğru sıkışma yapmaktadır. Dengeli ısınma sağlanamamaktadır. Sorunu çözümlemek için ise peteklerin havasını alma işlemi uygulanarak sorunu çözümleyebilirsiniz.

Şayet sizlerde bu sorunu yaşıyorsanız ve sorunu çözümlemek için çareler arıyorsanız doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Peteklerde oluşan havayı alabilmek siz tüketiciler tarafından da mümkün olabilir. İşlem çok kolay olmaktadır. Peteklerde oluşan hava peteğin kendisinden alınmaktadır.

İşlem için ise gerekli olan malzemeler ise düz tornavida veya hava alma anahtarı ve boş bir kova (kap) yeterli olacaktır. İşlemi yapmak için hava oluşan peteğin sol yan tarafında hava alma müşürü mevcut olmaktadır. Hava alma işlemi için müşürü

Düz tornavida veya hava alma anahtarı ile açınız

Boş kovayı da müşürün altına gelecek şekilde yerleştiriniz. Açılan bu bölümde sıkışan hava dışarıya gidecektir ve tesisatta ki hava bittikten sonra peteklerin içerisinde ki su dışarıya akacaktır. Su akmaya başladığı anda

Müşürü dikkatlice geri kapatın ve iyice sıkın

Bu işlemden sonra kombinizin basıncı otomatik olarak sıfırlanacaktır. Cihazınıza 1-2 bar arası su bastıktan sonra kombiyi kapatıp açın ve peteklerin hava alma işlemini sona ermiş olacaktır. Kaloriferlerin hava alma İşlemini bu doğrultuda gerçekleştirirseniz sorun yaşamazsınız.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Doğalgazda Kombimi Merkezi Sistemmi ?

Doğalgazda Kombi Mi Merkezi Sistemler Mi Daha Karlı, Doğalgaz kullanımında hangisi avantajlı ? Uzmanlara göre, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi