Anasayfa / Kombi / Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır ?

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır ?

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır ?

Kalorifer sistemi ile evinde ısınan kullanıcıların yaşadığı sorunlar arasında yer alan”kalorifer peteklerinin havası nasıl alınır ? ” sorusuna bu makalemizde uzunca yer vereceğiz.

Kalorifer peteklerinde hava meydana geldiği zaman ısınma sorunu ortaya çıkar. Bu havanın kalorifer sisteminden kesinlikle atılması gerekir. Öncelikle peteğin içinde hava olup olmadığının anlaşılması gerekir. Bunun için radyatör üstünde elinizi gezdirmeniz yeterlidir.

Eğer peteğin altın ısınıp üstü ısınmıyorsa, ya da tam tersi bir durum meydana gelmişse kalorifer peteğinde hava var demektir. Bu havanın alınması için purjör anahtarı ya da kısa bir düz tornavida gerekir. Bu anahtar ya da tornavidayla purjör tıpası saat yönünün tersine çevrilir ve petekte olan hava dışarı atılır. Bu işlem sırasında anahtar yavaş yavaş açılır. Açma işlemi yapıldığında hava geliyorsa peteğin içinde hava var demektir. Hava bittikten sonra da su gelmeye başlar. Bu anda anahtar saat yönünde çevrilir ve kapatılır. Bu şekilde peteğin havası alınmış olur.

Tesisata Bağlandığında Hava Oluşabilir

Radyatör tesisata bağlandıktan sonra içinde hava meydana gelebilir. Bu durumda petekler verimli çalışmaz ve ısınma problemleri meydana gelir. Peteğin içindeki havayı alabilmek için purjör anahtarı kullanılır. Bu anahtarla birlikte hava tamamen atılır. Peteklerin havası nasıl alınır sorusunun cevabı ya bu tip bir işlemle ya da uzman tesisatçılar sayesinde alınır olmalıdır.

Kimi zaman petekteki hava alındıktan sonra bile ısınma sorunu devam edebilir. Bu durumda peteklerde sorun var demektir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için uzman kalorifercilerin desteği gereklidir. Uzman ekipler peteklerin içindeki sorunu gelişmiş cihazlarla tespit ederek, özel olarak hazırlanan kimyasallarla gidermektedir.

Petekler Isınmıyorsa Sorunu Çözmek Gerekir

Peteklerin havasını alma işleminde mahalle arasındaki kalorifer tesisatçıları, radyatörlerden işlem yapar. Ama kimi zaman hava alma işleminde radyatördeki havanın boşaltılması yeterli olmayabilir.

Petekler ısınmıyorsa veya petekler az ısınıyorsa ısınıyor mutlaka bir profesyonel tesisatçının kontrol etmesi gereklidir. Peteklerdeki ısınma sorunları, enerjinin de daha fazla harcanmasına sebep olur. Bu da artan fatura gideri demektir. Isınma sorunu peteklerdeki havadan meydana geliyorsa yine uzman ekipler bu işlemi gerçekleştirilir. Peki, uzman ekipler tarafından peteklerin havası nasıl alınır? Özel olarak tasarlanan cihazlar vardır ve bu cihazlar aracılığı ile peteklerin havası alınarak ısınma sorunu tamamen giderilir.

Peteklerden Hava Alma Yöntemleri

Yeni kalorifer tesisatı döşemelerinde ya da tesisattaki suyun değişiminde içeride var olan hava, radyatörlerin üst kısıma toplanır. Böyle bir durumda peteklerin üst kısımları çalışmaz. Bu şekilde arızalarla karşılaşıldığında peteklerin içindeki mevcut olan havanın alınması gerekir. Peki, peteklerden hava alma yöntemleri nasıldır?

peteklerin-havasini-alma-yontemleri-1

Öncelikle cihaz kapatılır ve peteğin yan üst kısmında bulunan müşür açılır. Bu işlem ya hava alma anahtarı ya da düz bir tornavida ile gerçekleştirilebilir. Müşür açıldıktan sonra peteğin havası kolaylıkla alınabilir. Yalnız hava almadan önce müşürün alt kısmına bir kap koymak gerekir. Çünkü peteklerin havası alındığında su akmaya başlar. Müşürden su akıntısı başladığında peteklerin hava alma işlemi tamamlanmış olur. İşlem bittiğinde müşür aynı yöntemle kapatılmalıdır.

Elinizi Radyatörün Üstünde Gezdirin

Peteklerde hava olup olmadığını anlamak için radyatörün üstünde elinizi gezilebilirsiniz. Peteğin üst kısmının soğuk altı sıcaksa, ya da tam tersi bir durum meydana geldiyse içinde hava demektir. Böyle bir durumda peteklerden hava alma yöntemleri nasıl olur?

Öncelikle purjör anahtarı veya bir düz tornavida gereklidir. Purjör tıpası radyatörün sağ ya da sol üst kısmında yer alır. Anahtar veya düz tornavida ile saat yönünün tam tersi bir yöne anahtar çevrilir ve içindeki hava dışarı atılabilir. Bu işlemi yaparken anahtar yavaş yavaş çevrilmelidir. Eğer açma işlemi yapıldığında bu bölümden hava geliyorsa peteğin içinde hava var demektir. İçerideki hava tamamen bittikten sonra su gelmeye başlar. Bu anda anahtar saat yönünde çevrilir ve tapa kapatılır. Eğer açma işleminde radyatörden direkt su geliyorsa içinde hava yoktur. Bu durumda peteklerde hala ısınma sorunu varsa farklı nedenler aranmalıdır.

Hava Alma İşlemi Basittir

Peteklerdeki hava alma işlemleri son derece basittir. Yeni döşenen tesisatta meydana gelen hava, peteklerin üst kısmına sıkışmaktadır. Bu nedenle de üst kısımlar soğuk olabilir. Bu durumda peteklerden hava alma yöntemleri nasıl yapılmaktadır? Peteklerin yan kısımlarında müşür bulunur ve bu müşür açılırarak hava dışarıya atılabilir. Bu işlem gerçekleştirdikten sonra genelde peteklerdeki ısınma sorunu ortadan kalkar. Ancak sorun devam ederse mutlaka uzman ekiplerden destek alınmalıdır. Çünkü bu durumda içinde tortu veya kireç var demektir ve bu maddeler özel yöntemlerle temizlenmektedir.

Kalorifer tesisatı ya da kombiler hakkında daha detaylı bilgi almak içim 444 1 840 nolu Teknik Servis Platformu Çağrı Merkezimizi arayabilir, bize danışabilirsiniz.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Doğalgazda Kombimi Merkezi Sistemmi ?

Doğalgazda Kombi Mi Merkezi Sistemler Mi Daha Karlı, Doğalgaz kullanımında hangisi avantajlı ? Uzmanlara göre, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi