Anasayfa / Kombi / Kombi Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır ?

Kombi Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır ?

Ekonomik kombi kullanma yöntem

Kombi Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır ? 
Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatlı vana bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenize cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz. Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.

Kombi Kullanımında Tasarruf

Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz.

Ekonomik kombi kullanma yöntemleri

Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.

Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar. Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız. Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

KOMBİ SICAK SU KULLANIMINDA

Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır. Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız. Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız. Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız. Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.

OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI

Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız. Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız. Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız. Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız. Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz. Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız. Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

Doğalgazlı evlerde ısı tasarrufu için çeşitli yöntemler var. Yoğuşmalı kombi takılması, oda termostatı kullanılması, peteklere termostatlı vana takılması ve düşük ısıda sürekli açık kalması önerilenler arasında. Doğalgaz kullanılan evlerde ısı yalıtımı, verimli cihaz seçme, cihazı destekleyecek ekipmanların iyi seçilmesi, uygun tesisat ve tasarruf ekipmanlarına dikkat edilmesinin gerektiği bilinen tasarruf yöntemleri. Peki, tasarruf yapmak için başka neler yapılabilir? DRT ve Denizli Gazetesi Haber ekipleri olarak sizler için araştırdık.

Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı

Doğalgaz kullanımında tasarruflu kullanım için dikkat edilmesi gerekenleri teknik servis elemanı Nuri Andiç anlattı. Andiç “ Tasarruflu doğal gaz kullanımında oda termostatı kullanımını tavsiyesinden bulunuyoruz. Yani odanın sıcaklığına göre çalışıyor cihaz. Oda termostatı olmazsa cihaz peteğin ısısına göre çalışıyor. Ama oda termostatı olursa cihaz odanın sıcaklığına göre çalışıyor ve fazla enerji harcamamış oluyor. Tasarruf için bir diğer seçenekte termostat vana dediğimiz peteklerin baş kısmına takılan cihaz da kullanılabilir. Oda termostatlarında 2 çeşit var dijital ve manuel diye. Biz dijitali tavsiye ediyoruz.

kombi nasıl ekonomik kullanılır

Çok cüzi bir miktarla vatandaşlar kendileri de takabilir, yetkili bayiye de taktırabilirler. Tasarruf yöntemlerinden bir olarak bilinen bir odayı yüksek ısıda da tutup kullanılmayan odaların peteğini kapatmak yanlıştır. Çünkü sıcak ve soğuk hava arasında bir akım oluşur. Sıcak hava her zaman soğuk havaya doğru kaçar. Bu durumda kombi kullanıcıları, düşük ısıda her odanın petekleri açık şekilde kullanmalıdır” dedi.

Doğalgaz faturası nasıl düşer

Gün içinde evde kimse yok diye kombiyi tamamen kapatmanın da tasarruf olmadığını belirten Andiç “ Bu yöntemde tasarruf konusunda doğru bir seçenek değildir. Eve gelindiğinde üşümeden durabilmek için vatandaşlar yüne yüksek ısıda kombiyi açıyor. Bu arada soğuyan evin duvarları ve oda sıcaklığını yakalamak için kombi fazlaca enerji harcıyor. Bunun yerine kombinin düşük ısıda sürekli açık kalması daha doğru bir tasarruf yöntemidir” diye konuştu.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Doğalgazda Kombimi Merkezi Sistemmi ?

Doğalgazda Kombi Mi Merkezi Sistemler Mi Daha Karlı, Doğalgaz kullanımında hangisi avantajlı ? Uzmanlara göre, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi