Anasayfa / Kombi / Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür ?

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür ?

Kombide Su Basıncı Düşmesi Neden Olur ?

Kombilerde su basıncı düşmesine sebep olan iki etken vardır, bunlardan birisi kombilerin içinde bulunan genleşme tankından kaynaklanır diğeri ise kalorifer tesisatındaki su kaçağından kaynaklanır,siz basit olarak bunun genleşme tankımı yoksa tesisat borusu mu olduğunu anlamanız için,kombinizin altında bulunan kalorifer tesisatına ait giriş ve çıkışında 3/4 vanaları kapatın kombin ize 1,5 bar su basın ve bekleyin, su basıncı düşüyor ise genleşme tankı arızalı kombi servisinizi arayın, şayet su basıncı düşmüyor ise vanaları açın su düşer ise bilin ki tesisat borunuzda su kaçağı var, bizi arayın.

Kombide Su Basıncı Yükselmesi Neden Olur ?

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir: Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların bașında gelir. Çünkügörevi kombi basıncı düștüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberindebasınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalıya da kırık ise değișimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleșme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir: Kombi içinde ısınan su genleșmeye uğrar. Genleștikçe basınçta yükselmeler olur.
  Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleșme tankı vardır. Genleșme tankı ikiye ayrılmıș bir parçadır.
  Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta
  düșme, yükselme olur. Genleșme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir.
  Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleșme tankı değișimi yapılır.
 • Plaka eșanjör arızalı olabilir: Plaka eșanjör kombilerde ikinci eșanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eșanjörlü ise plaka eșanjörde sorun olabilir. Tekeșanjörlü ise ana eșanjörde sorun olabilir. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değișimi yapılır.

 

kombi-su-basinci-nasil-dusurulur

 

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür ?

Kombi kullanımına başladıktan sonra hayatımızda birçok şeyin değiştiğini çok net görebiliriz. Onun son derece kullanıma uygun yapısı ile hayatımız çok daha kolaylaşmıştır. İnsanları odun, kömür ve soba derdinden kurtaran doğalgaz ve kombi kullanmak içinde bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Nasıl ki evimizde kullandığımız beyaz eşyalar gibi, diğer eşyaların çalışması, kapanması gibi konularda bilgili isek kombi kullanımı hakkında da bilmemiz gereken hususlar bulunmaktadır.

2 bar üzerine çıkan kombi su basıncı iki şekilde düşürülebilir. Herhangi bir peteğin ” ALT ” tarafında veya banyoda küresel vana şeklinde tahliye musluğundan fazla su basıncı tahliye edilebilir. Eğer tahliye vanası yoksa herhangi bir peteğin hava müşüründen tahliye edilebilir.

 

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Doğalgazda Kombimi Merkezi Sistemmi ?

Doğalgazda Kombi Mi Merkezi Sistemler Mi Daha Karlı, Doğalgaz kullanımında hangisi avantajlı ? Uzmanlara göre, …

Bir yorum

 1. Selkan

  Eğer banyoda tahliye vanası yoksa ve peteklerin içine suyun girmesini istemiyorsan nasıl tahliye edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi