Anasayfa / Kombi / Kombiye Nasıl Hava Basılır ?

Kombiye Nasıl Hava Basılır ?

Kombiye Nasıl Hava Basılır tahliye musluğundan kombide su boşaltılır. Pompa yardımı ile 1.2 bar hava basılır.Bu işlem esnasında tahliye musluğu açık olmalı. Ve buna dikkat edilmelidir. Hava basma işleminden sonra kombiye gereken değere kadar su doldurup tekrar cihaz çalıştırılır.

Kombi Genleşme Tankına Hava Nasıl Basılır ?

Kombilerde kombi içerisindeki suyu dengeleyen genleşme tankıdır. Tank içerisinde hava yetersiz olduğu zaman bar göstergesinde yükselme olur ve cihaz su akıtır. Su basıncındaki azalma kombinin arızaya geçmesine sebep olabilir.

kombiye-nasil-hava-basilir

Genleşme Tankı Nedir ?

Membranlı Tanklar piyasada çeşitli adlarla anılmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır;
Membranlı Tank
Genleşme Tankı (veya Deposu)
Kapalı Genleşme Tankı
İmbisat Tankı (veya Deposu)
Denge Tankı (veya Deposu)
Tankların, genellikle kullanıldığı sektöre ve kullanım amacına göre isimlendirildiği görülmektedir.

Genleşme Tankına sadece Azot veya Hava Basılabilinir.
Balon tip membranlarda su sacla temas etmez daima membranın içinde hava bulunur dolayısıyla balon tip membranlar hem ısıtma sistemlerinde hem de hidrofor tesisatında kullanılabilirler.

Genleşme Tankın havası sık sık kontrol edilmelidir.

Membranlı tanklar devreye alınırken içindeki havanın basıncı mutlaka kontrol edilmelidir bu tanklara üretim sırasında 1-2 bar civarında hava basılır tabii tank kullanılıcak yere göre basıncının ayarlanması gerekir.

Bütün Tankların kullanımında içinde su olmaması gerekir bu önemli bir durumdur sürekli olarak içinde hava veya azot bulunması gerekir!

Genleşme tanklarının basıncı kontrol edilirken sistemden çıkarılıp dışarıda kontrol edilmesi daha sağlıklı sonuç verir. Veya sistemdeki su boşaltılarak basıncı kontrol edilir.

Genleşme tankı ısıtma devresi aktif olunca suyun ısınması ile birlikte genleşen su hacmi genleşme tankına toplanır. Daha sonra ısı düştüğünde bu su tekrar tesiata döner ve tesisatın basıncını dengeler.

Genleşme tankları genelde kapalı devrelerde kullanılır ve ısıtma sürecine tam olarak hakim olunmayan ısıtma sistemlerinde kullanılması Tehlikelidir.(Örnek: Kömürlü kazanlar vs.) Bu yüzden ısıtma sürecine hakim olunmayan sistemlerde açık genleşme kullanılması tavsiye edilir.

MEMBRAN GENİŞLEME DEPOSUNUN HESAPLANMASI

Bazı durumlarda, ısıtma sistemindeki basınç düşüşü, çift devreli bir kazanın hatalı seçilmesinden kaynaklanmaktadır. Isı hesaplanırken, ısıtılacak bina alanı hesaba katılır. Bu koşullara dayanarak, ısıtıcının gücü seçilir. Hesaplamada, geleneksel radyatörler atılır; burada su hacmi çok büyük değildir. Radyatörler yerine metal borular kullanılıyorsa, onları doldurmak için gereken sıvının birkaç kat fazla olması gerekir ve buna bağlı olarak genişletilen su hacmi de artar.

kombiye hava basma

Çift devreli kazanlardaki genleşme tankı genellikle 6-8 litredir. Isıtma sisteminde yaklaşık 120 litre su için tasarlanmıştır. Bu radyatörler için yeterlidir. Ancak, sistemde olması gereken miktardan daha fazla su olursa ne olabilir? Sıvının borularda ısıtıldığını varsayalım Personel genleşme tankını genişletir ve doldurur. Ancak tankın büyüklüğü, aşırı miktardaki sıcak suyun alınması için yeterli değildir, basınç yükselir ve emniyet ventili vasıtasıyla bir acil durum sıfırlaması meydana gelir.

Kazan kapalıyken sonra, tanktan su sisteme geri gider, ama kazan alarm sıfırlama, akışkan sisteminde beri yeterli değildir, basınç kritik düzeyin altına düşer. Hepsi, sistemi suyla doldurmadan (yani, insan müdahalesi olmadan) kazan açılamaz. Pencerenin dışında düşük bir hava sıcaklığı varsa, sistem buz çözülür. Ve en uygun olmayan an gerçekleşebilir.

kombi genleşme tankı basıncı kaç olmalı

Şimdi, içindeki basınç belirli bir seviyenin altına düştüğünde sisteme su tedarik eden otomatik su besleyicileri var. Evlerini uzunca bir süre gözetimsiz bırakan ev sahipleri onlara dikkat etmelidir.

Genellikle yükleme ısıtma kış için hazırlamak için zaman içinde, sıcak aylarda gerçekleşir. Çalıştırma sırasında kazanı orta modda çalışır ve sonbaharda hala sıcaktır. Bu nedenle, ısıtma çok yoğun olmadığında, sıvı biraz genişler, sistemdeki basınç normal aralıktadır. Ancak donlar gelip kazan maksimum yük altında çalışmaya başladığında, ısıtılan sıvı miktarı artar ve düzenli genleşme tankının yetmediği anlaşılır.

bisiklet pompasıyla genleşme tankına hava basma

Bu senaryonun önüne geçmek için, ısıtma sistemini doğru bir şekilde hesaplamak ve akışkan dolaşım pompasını oluşturan basınç altında hareket ettiği zaman, kapalı tip ısıtma sistemlerinde kullanılan ilave bir membran genleşme tankı monte etmek için gereken zamana ihtiyaç duyulmaktadır .

Isıtma borularındaki suyun tam miktarının belirlenmesi zor, genellikle güçle yapılır: 15 ile çarpılır. Örneğin, 17 kW kapasiteli bir kazan, 255 litre su tutabilen bir ısıtma sistemine sahiptir. Genleşme tankının hacmini hesaplamaya yardımcı olan teknikler var. Aşağıdaki hesaplama, tek katlı evlere monte edilen ısıtma sistemleri için uygundur.

Genleşme tankının hacmi = ( V * E ) / D , burada V – ısıtma sistemindeki su hacmi, E – sıvının genleşme katsayısı, D – genleşme tankının verimliliği.

D = ( Pmax – Ps ) / ( Pmax +1),

burada Pmax , ısıtma sisteminin maksimum çalışma basıncıdır, ortalama 2.5 bar’a eşittir;

Ps , genleşme deposunun yükleme basıncıdır, 0,5 bar’a eşittir.

D = (2.5-0.5) / (2.5 + l) = 0.57

Yani, 17 kW’lik bir kazan için, genleşme tankının hacmi = (255 * 0.0359) /0.57 = 16.06 litre.

Teknik dokümantasyon 17 kW’lık ünitenin 6,5 litre kapasiteli dahili bir genleşme tankına sahip olduğunu bildiriyor. Çift devreli buhar kazanının doğru çalışması için, ısıtma sistemine 10 litrelik ilave bir genleşme deposu monte etmek gereklidir.

kombi hava tankina hava basma

Sistemde ek bir genleşme tankının çalışıp çalışmadığını nasıl belirleyebilirim yoksa değil mi? Bunu test etmek için hava basıncını, örneğin 2 bar’a kadar pompalayacağız ve meme ucuna erişim sağlayacağız. Isıtma sistemine bağlarız. Kazanı aç. Suyun ısınması sırasında basınç yükselir. 1,8 bar’a çıkarsa, kazan manometresine bakarken genleşme tankından memeyi emzik vasıtasıyla sıkıştırırız.

Depodaki basınç 1.8’in altına düştüğü anda sistemdeki su tanka girmeye başlar, kazan üzerindeki basınç ölçer iğne basınçta bir düşüş gösterir. Bu, ek genleşme kabının doğru şekilde monte edildiği ve doğru şekilde çalıştığı anlamına gelir. Sonunda, basıncı istenen seviyeye, örneğin 1 – 1.5 bar’a pompalamanız gerekir. Hepsi bu kadar.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Doğalgaz Faturalarında Taksitlendirme

Doğalgaz Faturalarında Taksitlendirme Doğalgaz Faturalarında Taksitlendirme, Kış aylarının korkulu rüyası haline gelen doğalgaz faturaları artık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi