Anasayfa / Kombi / Merkezi Isıtma Sistemleri ve Avantajları

Merkezi Isıtma Sistemleri ve Avantajları

Merkezi ısıtma sistemlerinin planlanmasında araştırma yapmak ve bunun getirisi olarak müşteri odaklı bir ısı ortamı bulunması ve temin edilmesi gerekmektedir. İşinde ehil olan kişiler tarafından araştırılıp ve yakıt cinsi, yük faktörü, kullanılacak akışkanın cinsi detaylı olarak araştırılmaktadır. Merkezi ısıtma sistemlerinde ilk olarak kullanılacak şey kurulacak sistemin yüküdür. Bulunan veya hesaplanan ısı yüklerini üretimde nasıl kullanmak gerektiğini yada enerji yükünü hesaplamaktır.

Doğalgazda kombi mi merkezi sistem mi ?

Merkezi ısıtma sisteminde binada birden çok sistem bulunması yerine bunun ayrı bir yerde temin edilmesi; kurulan yerde hem kullanım yönünden hem hava kirliliğini önlemek için hem de evlerin içerisinde daha çok alan sağlamak yönünden fayda sağlar. Tek bir sistem olduğu için de bunu daha kolaylıkla yapabiliriz. Merkezi sistemde yer altından döşenen borular sayesinde bunu yapmak ısı kaybına yol açsa da uzun zaman sonra daha verimli bir etki ile karşılaşmak söz konusudur.

Merkezi sistem ısıtma kazanları tesisatı,  kombiye göre daha ekonomiktir. Merkezi sistemin yatırım maliyeti kombiye göre dörtte bir oranında daha azdır. Ayrıca merkezi sistemde yüzde 25 daha az gaz yakarsınız.”

Merkezi Sistemde Kesinti Derdi de Yoktur

Neden Doğalgazlı Merkezi Sistem Isıtma ?

Konutlarda kömür ya da sıvı yakıt soba ile ısıtmada, konutun tek noktadan ısıtılması ve ısıl veriminin düşüklüğü enerji israfına neden olmaktadır. Kömürlü kalorifer kazanlarında %40-45 düzeyindeki ısıl verim, kazan doğalgaza dönüştüğünde % 70-74’lere çıkmaktadır. Ekonomik ömrünü yitirmiş kazanların doğalgaza uyumlu kazanlarla yenilenmesi durumunda ise verimi %80-110’lara yükselmektedir.

Doğalgazla çalışan kazanların işletilmesinde insan faktörü minimuma indiği için kontrolleri son derece kolaydır, rasyonel ve dengeli ısıtma imkânı sağlamaktadır. Ayrıca doğalgaz cihazları çok fonksiyoneldir. Merkezi ısıtma sisteminde yakıt ekonomisini sağlamak için, tesisatınızda bir otomatik kontrol panelinin bulunması önerilmektedir. Doğal gazlı kazanlarda yer alan kontrol panelleri vasıtası ile iç ve dış ortam sıcaklığına göre ısıtma imkânı sağlanmaktadır. Doğal gazlı cihazlarda ısı geçişi oldukça hızlı olduğundan verimli ısıtma sağlayarak ekonomik kullanıma olanak sağlar.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Faydaları

Ancak bu panel kömürlü merkezi sistemlere monte edilememektedir. Bu panel için gerekli olan sisteme konulacak ekipmanlar (üç veya dört yollu karışım vanası, şönt pompa, vb) ilgili kazan imalatçı ve/veya ithalatçı firmaların önerileri ve istekleri doğrultusunda kullanılmalıdır. Kömür veya fuel-oil ile ısıtılan binalarda yanma derecesi elle ayarlanmaya çalışılmaktadır. Ancak dış ısı değişikliklerinde kazanın alevini arttırmak veya azaltmak gerektiğinde geç ısınma sağlanmakta veya çok ısınma sağlanıp yakıt tüketimi arttırılmaktadır.

Doğalgaza henüz geçmeyen apartmanlar genelde kömürlü ya da fuel-oilli kalorifer kazanları ile ısıtılmaktadır. Ekonomik, temiz ve kullanışlı olması açılarından bu kazanlarda doğalgaz yakılması çok daha avantajlıdır. Ortak bir kalorifer kazanı ile ısıtma yapıldığında daireler, sıcak su sayacı gibi ek ölçme cihazları kullanmak suretiyle kazanın girişine takılan sayaçta okunan gaz giderinden kendilerine düşen miktarı tam olarak pay edebilirler.

merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları

Ancak, böyle bir ek masrafa girilmemesi halinde, kömür veya fueloil kullanmada olduğu gibi belli bir takım kıstaslar (metrekareye bölmek gibi) kullanılacaktır. Doğalgazın radyatörlerde termostatlı vana kullanılması ile son derece kontrollü olarak yakılabilmesi sonucunda hem konfor hem de büyük miktarda yakıt tasarrufu sağlar.

Genellikle 8-10 veya daha fazla bağımsız bölüm içeren binalarda ilk yatırım maliyeti ve tesisatın işletme şartları açısından tavsiye edilir. Bilindiği üzere, Bireysel ısınma sisteminin maliyete, merkezi ısınma sistemini maliyetine göre yüksektir. Merkezi sistemin avantajlı olmasının nedeni kütlenin ısıtılıyor olmasıdır. Yani binanın her tarafı ısınıyor. Sadece altınız yada üstünüz değil. Çaprazınız da ısındığı için verimlilik artıyor. Bireyselde ise mekânı ısıtıyorsunuz. Bu durum verimliliği düşürmektedir.

merkezi sistem ile kombi arasındaki fark

Sıcak su kullanımının mümkün olmadığı yönünde bir inanış vardır. Hermetik şofben aracılığıyla da sıcak su kullanılabilir. İyi bir kazan dairesi, bugün kombi fiyatlarıyla hemen hemen aynı rakamdadır. Bireysel sistem ise tüm teçhizatlarıyla ortalama 3.500-4.000 TL. ye mal oluyorsa, merkezi sistemde Daire başına bu rakam 1.000-1.250 TL. civarına gelmektedir. Bireysel ısıtma sisteminin tercih edilmesinin sebeplerinden biride insanların toplu yaşamayı bilmemeleri geliyor. Merkezi sistemde en önemli çekincesi de aidatların ödenmemesi konusundaki güvensizlikleri. İnsanımız kontrolün kendisinde olmasını tercih ediyor ve bağımlılığı istemiyor.

Basit bir örnek verirsek; ortalama 100 m² lik, 20 daireli bir binanın kazan ihtiyacı yaklaşık 250.000 kcal/h kapasitelidir. Bu kazanda günde ortalama 50 m³ doğalgaz harcanır. Ama 20 kombi takarsanız, 20.000 kcal/h kapasiteli olacaktır her biri ve toplamda 400.000 kcal/h eder. Her biri 3 m³ doğalgaz harcarsa toplamda 150 m³ eder. Bu hem kişinin hem de devletin cebinden çıkan bir maliyettir.

Piyasadaki doğal gazlı cihazlar arasında çok büyük bir fiyat farkı olmamasına karşın, kaliteler arasında büyük farklılıklar mevcut. Doğal gazlı cihaz alırken buna mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca, tesisatın kalitesi çok önemli. Tesisatın iyi ya da kötü yapılması % 10-20 verim farkı oluşturabilir. Müşteri buna mutlaka dikkat etmelidir. Tesisatın kaliteli olması, verimliliği arttıracaktır. Bina yapısına göre tesisat ayarlanarak az veya çok yakıt yakacağınıza karar verirsiniz.

Tüm cihazların zamanı geldiğinde mutlaka bakımlarının yapılması gereklidir. Merkezi sistemde ise yoğuşma son derece fayda sağladığı gibi %30-40 civarındada tasarruf sağlıyor. Kazan içindeki suya yoğuşma yaptırdığınızda hem su soğumaz hem de yakıt tüketiminiz az olur ve verimi arttırmış olursunuz.

Yoğuşmalı kazanlarda buharı yoğunlaştıran özel ısı eşanjörü ile yoğuşmadaki gizli ısı bacadan geri kazanıldığı için yoğuşmalı kombiler klasik kombilere göre daha verimlidir. Yoğuşmalı kazanlarda Baca gazı çıkış sıcaklığı 40-50°, geleneksel kazanlarda ise 140-160° dır. Baca gazı sıcaklığı yoğuşmalı kazanlarda düşük olduğu için; yanma esnasında ve kalorifer tesisatında oluşan ısı kayıpları daha düşüktür.

Merkezi Sistem Isıtma’nın Avantajları

  • Merkezi sistemin daire başına yatırım maliyeti, Bireysel ısıtma sistemine göre dörtte bir oranında daha ucuz.
  • Merkezi sistem daha ekonomiktir. Merkezi sistemde yüzde 25 daha az gaz yakarsınız.
  • Gazın pahalılanması ya da kesilmesi halinde merkezi sistemi küçük masraflarla kalorifer yakıtına dönüştürebilirsiniz. Bu iş için daire başına 10-20 ytl masrafla bir brülör değiştirmek yeterli olur.
  • Kombinin cihazı, bacası, doğalgaz tesisatı evde yer kaplar ve küçük bir olasılık da olsa gaz kaçması ya da baca gazı tepmesi tehlikesi her zaman vardır. Oysa merkezi sistem, kazan dairesindedir ve gaz tehlikesine karşı daire içine göre daha az tehlikeli bir konumdadır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Doğalgaz Faturalarında Taksitlendirme

Doğalgaz Faturalarında Taksitlendirme Doğalgaz Faturalarında Taksitlendirme, Kış aylarının korkulu rüyası haline gelen doğalgaz faturaları artık …

2 yorumlar

  1. Mustafa

    Herkes birşeyler yazıyor eskiler ne demiş bana ağaçtan düşeni getirin.Simdi ülkemizde hiç bir denetim sağlıklı değil parayi ver iş halledilir.Yapilan bütün binalarda dış yalıtım sistemleri en dandik malzemelerden yapıldığı için hiçbir şekilde yalıtım sağlanmıyor ve yapılan Merkezi ısıtma sistemleri de sadece Devletimiz yapın diyor herhangi bir kurum gelip bu sistemi incelemiyor doğru yapılıp yapılmadığı hakkında onay vermiyor Bundan dolayı daha sıkıntılar olmaktadır, burada önemli olan birilerine para kazandırmak değil önemli olan en dış cephenin çift tuğla ve arasına yapılacak olan yalıtım sistemi ile dış yalıtım dan daha fazla ısı yalıtımı olacağına emin olabilirsiniz herkes birilerini kandırmak için her şey yazıyorlar çiziyorlar Önemli olan bir şeyler yaşamak yaşayıp uygulayabilmek yaşamayan insan hiçbir şekilde bir şeyleri bilmez bunun içinde hiç fazla uzun laflara gerek yok Önce yaşamak sonra yaşanan tecrübeyi kaleme almak önemlidir Saygılarımla

  2. recep

    beyefendiye teşekkür ederim gerçekleri güzel bir şekilde dile getirmiştir. maalesef insanlarımızın bilgi eksikliği ve cehaletle birleştiğinde kırılamaz bir inat doğuruyor işin garibi belli statüde yer alacak kadar tahsil görmüşlerde bu işin tuzun biberi.Şahsım ortak binamızı yaparken taaaa 2008 ler de doğal gaz için değil belki ama ısı yalıtımının önemine inandığımdan -ki o zamanlar iki tuğla arasına beyaz köpük koydurma modası var iken- bendeniz sarı tabaka izocam koymayı önerdim ,hatta önce binanın çevresini bu şekilde ördürme yaptırdıktan sonra üst hasırın kalıbını bastırma yaparak beton attırdık ki örme duvar sonrası kalabilecek boşlukların çimento kağıdı ile kapatıldığı meşhur veli göçer sistemine de izin vermemiş olalım diye.şuan doğal gaz geldi ve bizim çok bilirler dış yalıtım yapmamız şart der oldular .gel de bunlara anlat şimdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi