Anasayfa / Kombi / NTC – PTC (Kombi ısı Sensörü)

NTC – PTC (Kombi ısı Sensörü)

NTC – PTC (Kombi ısı Sensörü), Cihazın içerisinden geçtiğimiz ateş gibi suyun, ne civarı sıcaklıkta olduğunu elektronik karta bildiren ve bunun sonucun da kombinin daha ne civarı çalışması gerektiğini belirleyen kombi parçasıdır. Bu parçanın arızalanması, servisi veya tamire gereksinim duyulması şeklinde en yakın kombi servisine başvurmalısınız. Kalorifer ve ateş gibi su sensörü her vakit ayrıdır. Her kombi de kesinlikle 2 sensör bulunmaktadır. Bu kombi parçasının arıza vermesi şeklinde kombi servisi veya tamircisine başvurunuz.

NTC – PTC

NTC-PTC

Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sensörleridir. Parçanın görevi oldukça basit sıcaklık derecesini kontrol eder. Isı sensörleri elektronik ana kart ile devamlı haberleşir. Ana kart ısı derecesine ulaşıldığında ve dereceye yaklaşıldığını sensörün gönderdiği direnç ile kontrol altında tutar

NTC Nedir; Negatif ısı katsayısı ile çalışır. Isı derecesi arttıkça ohm direnç yukarı doğru artar.  Kombilerde çeşitli tiplerde suya temaslı ve suya teması olmayan NTC sensör kullanılır. Her ikisininde görevi aynıdır.

PTC Nedir;  Pozitif ısı katsayısı ile çalışır. Yani ısı derecesi yükseldiği zaman pozitif olarak çalıştığından dolayı ohm direnci azalır.

Kombilerin NTC, PTC arızası genellikle kısa devre oluşması ile arızalanır. Su kaçağı ve oksitlenme ile NTC senrör kısa devre oluşması ile arızalanması görülen sık arızaların başında gelir.  Değişimi kolay olan sensör eğer daldırma ise cihazın içinde bulunan su tahliye vanasından boşaltıldıktan sonra yenisi ile değiştirilir. Yukarıda gördüğünüz asma NTC ise soket başlıkları çıkartılarak yenisi takılıp soketleri bağlanır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Doğalgazda Kombimi Merkezi Sistemmi ?

Doğalgazda Kombi Mi Merkezi Sistemler Mi Daha Karlı, Doğalgaz kullanımında hangisi avantajlı ? Uzmanlara göre, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi