Anasayfa / Kombi İpuçları / Kombiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kombiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kombiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kombide Bilmeniz Gereken Bilgi

Kombiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler Bir kombi , yüksek verimli bir su ısıtıcısını ve bir merkezi ısıtma kazanı tek bir kompakt ünitede birleştirir. Sonuç olarak, kombi, hızlı bir şekilde yeni kazan dairelerinin% 50’sini oluşturan yeni evlerde,  yeni konutlarda tercih ediliyor.

Kombiler ve depolama alanı

Kombiler, bir hava dolabında veya soğuk su deposunda bir sıcak su silindiri gerektirmeden merkezi ısıtma ve sıcak su sağlar. Kombi sadece ideal yerden tasarruf sağlayan bir çözüm değildir, aynı zamanda sıcak su deposu olmadığı için geleneksel modellere kıyasla harcanan ısının miktarını da sınırlar.

Kombi ve sıcak su ısıtma

Kombiler, şebekeden su alır ve gerektiğinde ısıtır, ancak su talebi olmadığında bekleme durumundadır. Bu nedenle, 7/24 sıcak su mevcuttur ve aynı zamanda en önemlisi de su şebeke basıncında sağlanır, bu nedenle ‘güç duşu’ deneyimini sağlamak için herhangi bir pompaya gerek yoktur (evinizin yeterli şebeke suyu basıncı olması şartıyla).

Musluklardan çıkan sıcak suyu üretmek için, soğuk şebeke suyu yüksek verimli bir ısı değiştiriciden geçer. Isı eşanjörü, sıcaklığın büyük çoğunluğunu yanmış gazdan (% 90 veya daha fazla) soğuk suya aktarır ve daha sonra gerektiği gibi musluklara iletir. Kombiler sıcak su haznesi ile uzaklaştıklarından, depolanan sıcak su ile ilişkili ısı kayıpları olmadığından, ihtiyaç duyulduğunda kolayca üretilebildiklerinden çok daha fazla enerji tasarrufu sağlarlar

Kombi ve merkezi ısıtma sistemi

Merkezi ısıtma tarafında kombiler, suyu tamamen kapalı bir sistemde ısıtma sistemine pompalar. Kazan, dahili olarak bir genleşme tankına sahiptir, bu nedenle çatı katında bir dış besleme ve genleşme tankı bulunmasına gerek yoktur, bu da büyük ölçüde alan tasarrufu sağlar.

Kombiyle ilgili sorunlardan biri de, hem sıcak su hem de merkezi ısıtmayı aynı anda üretme mücadelesi vermesidir, bu nedenle evde sıcak su musluğu açıldığında, kullanım sıcak suyuna öncelik verilir. Örneğin, eğer banyo yapıyorsanız, bu süre boyunca ısıtma sisteminizde sıcak su dolaşmayacaktır, ancak banyo dolduğunda, merkezi ısıtma sirkülasyonu devam edecektir.

Kombi ısıtma verimliliği

Kombiler sıcak su depolamak zorunda olmadıklarından, sıcak su deposu üzerinden ısı kayıpları sıfırdır ve bu sayede gaz faturanıza para kazandırırsınız.

Bugün kurulu olan kazanların çoğu yoğuşmalı kazanlardır, bu yüzden bir kombi seçerseniz, bu bir yoğuşma modeli olacaktır. Bu tip kazanlar, normal olarak baca yoluyla atmosfere salınacak olan egzoz gazları içerisindeki ısıyı kullanırlar. Bu gizli ısıdan en iyi şekilde yararlanmak için ısı eşanjörlerinden faydalanırlar, böylece suyu ısıtmak için her seferinde daha az yakıt gerekir, böylece yakıt maliyetleriniz daha da azalır.

Kombi ilgili en önemli 2 konu

İlk sorun şudur ki, sıcak su, şebeke basıncında üretildiğinden, aynı anda birden fazla çıkışta sıcak su gerekiyorsa (örn. Duş ve çamaşır makinesi aynı anda çalışıyorsa), basınç düşüşü olacaktır. Farklı çıkışlar. Bunun için iki çözüm var; ilk olarak, basınç ve akışın ne zaman düşük olduğunu algılayan ve gelen şebeke suyunun performansını otomatik olarak arttıran bir şebeke güçlendirici kurabilirsiniz.

Bu maliyet £ 300 – £ 500 arasında. İkinci çözüm ise, ana elektrik şebekesini ev içerisine tedarik ettiği basınçta depolayan bir çelik tank olan bir akümülatör tankını (büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 500 £ – 1000 £) kurmaktır. Çelik kap içindeki hava (kauçuk diyafram içinde sıkışmış) şebeke suyu tarafından sıkıştırılır. Bir musluk açıldığında, Su, gemiden musluğa akabilir, şebekeye daha hızlı girebilir. Akümülatör tankının olumsuz tarafı, tanktaki tüm su bittiğinde, onsuz yaşayacağınız aynı baskı sorunlarına sahip olmanızdır.

Diğer bir konu ise kombiniz bozulursa, su ısıtıcısından başka sıcak su üretme tesisiniz olmayacaktır. Sıcak su tanklarının çoğu (sistemdeki veya normal kazan sistemlerinde) elektrikli bir daldırma ısıtıcısı ile donatılmıştır, bu yüzden kazanın kırılması durumunda bile duş ve banyolar için sıcak su üretebilirsiniz (oldukça pahalı olsa da).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi