Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı Temizliği Nasıl Yapılır ?
Kurutma Makinesi Bakımı Temizliği Nasıl Yapılır

Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı Temizliği Nasıl Yapılır ?

Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı Temizliği Nasıl Yapılır  Ne kadar çamaşırınız olduğuna bağlı olarak, kurutucunuzu, tasarlandığı verimlilik seviyesinde çalışmaya devam ettiğinden emin olmak için yılda üç ila dört kez sık sık temizlemeniz gerekebilir.

Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı

Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı Temizliği Nasıl Yapılır ? kullandığınız süre içinde aynı miktarda çamaşır kurutmuyorsa, kıyafetleriniz kurutucudan çok sıcak çıkıyor ya da kurutucunuzu en son temizlemenizden bu yana çok uzun zaman geçti. tam bir temizlik vermek için zaman ol. Kurutucunuzu ve havalandırma kanalını kolayca temizleyebilirsiniz, ancak herhangi bir kurutucu bakımı yapmaya başlamadan önce elektrik veya gaz bağlantısını kesmeyi unutmayın.

Çamaşır Kurutma Makinesi Temizliği

Çamaşır Kurutma Makinesi Bakımı Temizliği Nasıl Yapılır ? Egzoz hortumunu sökün ve kurutucuyu fişten çekin. Kurutucunuzun arkasındaki egzoz hortumunun tiftik ve kalıntılarla dolu olması nadir değildir. Bu tiftik çok yanıcıdır ve yangın riski oluşturabilir. Ayrıca kurutucunuzun verimliliğini önemli ölçüde azaltır.

Elde edebileceğiniz gibi, kurutucunun hortum çıkışındaki birikintilerin çoğunu çıkarın. Kurutucu hortumuna bağlanan delikten son ufak tiftik ve kalıntıları temizlemek için elektrikli süpürge kullanın.

Tüy Filtresini temizleyin

Muhtemelen çamaşır yıkama işleminde tiftik tutucusundan tüyleri çıkarırsınız, ancak kurutucunuzun tasarlandığı verimlilik düzeyini korumaya yardımcı olmak için arada sırada kapsamlı bir temizlik gerektirir. Tüy yakalayıcısını tiftik tuzağından çıkarın ve üzerinde biriken tüyleri temizleyin. Vakum hortumunun ucundaki dar bir nozulu kullanarak ekranı ve tiftik tuzağını vakumlayın. Kapağını silin ve nemli bir bezle süzün. Kurutma makinesini tekrar çalıştırmadan önce tiftik tuzağının tamamen kuru olduğundan emin olun.

Vakum ve silindiri silin

Kurutma makinesinin tamburunu kurutmak istediğiniz kıyafetleri koydunuz. Muhtemelen sadece temiz ve ıslak giysileri kurutucuya koyarken, bazen davulda sıkışabilir veya zaman zaman davulun temizlenmesi için gerekli olan giysilerden düşebilir. Kalan tozları veya kalıntıları temizlemek için tamburun içini vakumlayın. Çok amaçlı bir temizleyici ve bir bez veya kağıt havlu kullanarak silindiri silin.

Kurutucunun dışını temizleyin

Kurutucunuzun dış kısmını bir çok raflı çok amaçlı temizleyiciyle veya kendinize yaptığınız ortak ev eşyalarının karışımlarıyla temizleyebilirsiniz.  Eğer seçerseniz kimyasal temizleyiciler olmadan kurutma makinenizin dışını temizlemek için yarım sirke, yarım sıcak su karışımı kullanın. Kurutma makinenizi veya bez parçasını istediğiniz temizleyiciyle püskürtün ve dış yüzeyi tamamen silin. Kurutucu tabanının ve kapağın etrafındaki bölgeye dikkat ediniz, çünkü bunlar en önemlisi, kireç ve tiftik toplamaktır.

Kurutulmuş tiftiği kurutucunun gövdesinden çıkarın. Kolayca erişemeyeceğiniz kurutucunun içi boş gövdesini temizlemeyi seçebilirsiniz. Bu gerekli değildir ve kurutucunun verimliliğini artırmayacaktır, ancak cihazı taşırken veya satarken uygun olabilir.

Kurutucuyu yan tarafa yatırabilir ve alttan dışarı kaçan tüyleri temizleyebilirsiniz. Tamamen kapalı kurutucular, dış metal muhafazayı kurutucu çerçevesine tutan arka veya alt kısımda küçük cıvatalara sahip olacaktır. Bu cıvataların çıkarılması, kurutucunun gövdesini çerçeveden kaydırmanıza ve kaçan tiftiği vücudun içinden geçirmenize izin verecektir.

Kurutucu Havalandırmasını Temizleme

Egzoz hortumunu sökün ve kurutucuyu fişten çekin. Kurutucudan dışarıya giden kurutucu havalandırması, tiftik, toz ve döküntü ile tıkanabilir. Bu hortumu tıkamak kurutucunuzun verimliliğini önemli ölçüde azaltabilir ve hatta yangınlara neden olabilir.

Hortumun kolayca erişilmesini sağlamak için kurutucuyu duvardan uzağa doğru çekin. Çoğu egzoz hortumları, kelepçeyi sökmek için düz bir tornavida kullanarak gevşeyecek bir hortum kelepçesiyle tutulur. Kelepçe gevşek olduğunda, hortumu kurutucunun üzerinden kaydırın ve kurutucuyu yolun dışına doğru kaydırın.

Hortumu ve duvar boşluğunu fırçalamak için bir klozet temizleyicisi kullanın. Tuvalet fırçasını esnek hortum kısmına yerleştirin ve hala mevcut olan döküntüleri temizlemek için kılları kullanın. Kayganlaştığınız kirleri temizlemek ve kalan tozu veya tiftiği hortumdan temizlemek için elektrikli süpürge kullanın. Hortumu delmek için hortumun iç kısmını kazımak amacıyla bir elbise askısı veya başka bir sivri nesne kullanmayın. Delinmiş bir hortumun değiştirilmesi gerekir.

Kurutma makinesi içi nasıl temizlenir

Duvardaki havalandırmayı temizlemek için bir süpürge ve havlu kullanın. Esnek hortum bölümü kurutucuyu duvara bağlar, ardından duvardan egzozun dışarıya geçmesine izin veren bir tüp vardır. Bu alan aynı zamanda tiftik ve kalıntılarla tıkanmaya maruz kalır ve temizlik gerektirir.  Bir süpürge veya tahta parçası etrafına bir havlu sarın ve havalandırma ağzına sokun. Herhangi bir ani tıkanıklığı gidermek için havlunun etrafına dolaştırın ve tüp içindeki tüyleri gevşek bir şekilde kazın.

Evinizin dış tarafındaki egzoz havalandırma kapağını sökün. Egzoz gazı, evinizin dışında, tiftik ve kirlerin boru tesisatından kaçmasını önleyen dekoratif bir kapağa sahip olacaktır. Panjurun bulunması ve çıkarılması, tiftiğin sonunu havalandırma deliklerinden çıkarmanıza izin verecektir.

Panjur genellikle bir Philips tornavidayla çıkarabileceğiniz bir veya iki vidayla yerinde tutulur. Diğerleri sadece bağlantı elemanları olmadan açılır ve kapanır. Tiftik veya parçaların büyük parçalarını elinizle çıkarın ve tüpü tıkanıklık açısından inceleyin. Baca çıkışının iç kısmındaki fazla tiftiği temizlemek için aynı süpürge çubuğunu ve havluyu kullanın ve fark edebileceğiniz engelleri kaldırın.

Kuruyucuda Belirli Şeyleri Temizleme

Sakızı temizleyin veya kurutucunuzu dışarı çıkarın. Kurutucunuzda sakız veya şeker erirse, çıkarılması son derece zordur, ancak bunu yapmamak, giysilerinizin gelecekteki yükler üzerinde bozulmasına neden olabilir.  Şeker veya sakızı esnek hale gelene kadar ısıtmak için bir saç kurutma makinesi kullanın, daha sonra bir kredi kartı veya kazıyıcı kullanarak kazıyın. kazımak etmedi fazla malzemeyi uzaklaştırmak için şekerleme üzerine temizleyici çok amaçlı küçük bir miktar kısırlaştırmak.

Hala biraz kalıntı kalmışsa, bir bezi ıslatmak için ılık su kullanın ve birkaç dakika şekerde bırakın. Geri döndüğünüzde, sakızı ya da şekeri tekrar fırçalayın ve işlemi bitene kadar tekrarlayın. Tekrar kullanmadan önce kurutucunun içini kurutun.

Pastayı kurutucunuzdan çıkarın. Çocuklarınız varsa, kurutucunuzdaki erimiş bir mum boya kaçınılmaz olabilir. WD-40 yanıcı olduğu ve yanlış kullanıldığında yangına neden olabileceği için bu adımları takip ederken çok dikkatli olun.

Mevcut olan herhangi bir mum boya parçasını çıkarmak için bir kredi kartı veya kazıyıcı kullanın. Bir bez üzerinde az miktarda WD-40 püskürtün ve kalan boya malzemesini tamburdan fırçalamak için kullanın. Oldukça kolay bir şekilde çıkmalı.

WD-40’ı kurutucunun tamburuna püskürtmeyin. WD-40, tamburun deliklerinden geçebilir ve bir dahaki açışınızda yangına neden olabilir. Bir bez parçasını suyla ıslatın ve WD-40 cihazını kullandığınız tamburun alanlarını silmek için kurutucuyu tekrar kullanmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

Mürekkebi kurutucunuzdan çıkarın. Kurutucunuzda bir kalem bulundurmak son derece sinir bozucu olabilir. Bazı mürekkepler kolayca kurulamaz, bu nedenle kurutucuya koyduğunuz başka giysileri yıkma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.  Tamburda kalan mürekkebi temizlemek için su ve sabun kullanmayı deneyin. Bazı mürekkepler nispeten kolay bir şekilde temizlenebilir. Mürekkep lekesi devam ederse, çok amaçlı bir temizleyici kullanmayı deneyin. Bu, diğer birçok mürekkep türü için çalışacaktır.

Çok amaçlı temizleyici mürekkebi çıkarmazsa, bir bez üzerinde bir miktar sürtünme alkolü kurutun ve kalan mürekkebi temizlemek için paçavrayı kullanın. Sürtme alkolü yanıcıdır, bu nedenle asla doğrudan kurutucu tamburuna uygulamayın. Kurutma makinesini tekrar suyla siliniz ve kullanmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olunuz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !