Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir ?
Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir

Çamaşır Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir ?

Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir ? Filtrenin temiz tutulması, kurutucunuzun performansını artırır ve tiftik birikmesi nedeniyle yangın riskini önler. Tiftik filtrenizi dolu bırakarak, kurutma makinenizi kırma ve pahalı bir onarım veya pahalı yeni bir kurutma makinesine yol açma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Çamaşır Kurutma Makinesi Filtre Temizliği

Kurutma Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir ? Kurutma makinelerinde hav filtresi dışında bir filtre daha bulunur. Kondenserli kurutma makinelerinde bu filtre tekmeliğin arkasında yer alır ve yoğuşturucu olarak bilinir. Isı pompalı kurutma makinelerindeyse bu parça filtre çekmecesi olarak bilinir. Hav filtresinden kaçan lifler, bu filtreler tarafından toplanır.

Kurutma Makinesi Filtre Temizliği

Filtreleri tıkanmış bir kurutma makinesi çamaşırlarınızı kurutmak için daha uzun süre çalışır ve daha çok elektrik tüketir. Filtreleri tıkanmış bir makine gereğinden fazla ısınabilir. Bu durum uzun vadede makineye zarar verebileceği gibi yangın tehlikesi de oluşturabilir.

Kurutma Makinesi Filtre Kutusunu Temizleme

Yoğuşturucu, kondenserli kurutma makinesinin tekmeliğinin arkasında bulunur. Yoğuşturucu, ayda bir kez ya da her 30 kullanım sonrasında temizlenmesi gerekir. Yoğuşturucuyu tırnaklarından kurtararak yerinden çıkarabilir ve sıcak su altında yıkayabilirsiniz.

Tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra parçayı yerine yerleştirebilirsiniz. Filtre çekmecesine, ısı pompalı kurutma makinelerinin ön yüzündeki yere yakın kapağın arkasında bulunur. Filtre çekmecesinin her üç kurutmadan sonra temizlenmesi gerekir.

Kurutma Makinesi Kondenseri Nasıl Temizlenir ?

Çekmeceyi üzerindeki ok yönünde çevirerek yerinden çıkarabilirsiniz. Bu çekmece açılabilir bir yapıya sahiptir ve filtre bezi ve süngerden oluşur. Çıkardığınız çekmeceyi açarak birikmiş havları elinizle temizleyebilirsiniz. Filtre ve sünger, havlarla kaplanmış olmanın ötesinde kirlenmişse, sıcak su altında yıkayabilirsiniz. Filtre çekmecesini kapatıp yerine yerleştirmeden önce tamamen kuruduğundan emin olun. Tüy ve lifler zaman içinde filtre haznesinde de birikebilir. Hazneyi temizlemek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !