Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Kurutma Makinesi Soğuk Hava Üflüyor ?

Kurutma Makinesi Soğuk Hava Üflüyor

Kurutma Makinesi Soğuk Hava Üflüyor ? Kurutma Makinesi Soğuk Hava Üflüyor ise kurutma makineniz ısınmıyor ise birkaç problemden biriyle karşılaşabilirsiniz. Sorunu çözmek için bir servis arayabilirsiniz, ancak bu pahalı olabilir ve gerekmeyebilir. Bazen, bu sorunları kendi başınıza yerine koymanız mümkün olacak, yedek bir parçadan başka bir şey yapmayacaksınız ve birazcık da bu bilgileri bilmelisiniz. Kurutma makinenizle ilgili sorunları nasıl tespit edebileceğiniz ve bunları düzeltmek için neler yapabileceğiniz konusunda basit bir kılavuz hazırladık.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Kurutmaz

Kurutma makinenizin sıcak yerine soğuk havayı atmaya karar vermesinin en yaygın nedenlerinden biri , aşırı ısındığı için normaldir. Üreticilerin kurutucunuz çok sıcak hale geldiğinde yangın oluşmasını önleyecek şekilde bir kontrol şekli bulunduğundan emin olmak için yasal bir gereklilik bulundurmaktadır. Termal aşırı yük kesme işleminin gerçekleştiği yer budur – kurutucu aşırı ısındığında çalışmayı durduracak şekilde tasarlanmıştır.

Bazı modellerde bu kolaylıkla düzeltilebilir olmalı – bazı kurutucu makinenin arkasında sıfırlama düğmeleri var, böylece tek yapmanız gereken düğmeyi basılı tutmak ve resetlenmesini beklemektir.

Kurutma makinenizin sıfırlama düğmesi yoksa, muhtemelen termostatınızı ve termal aşırı yük kapanışını değiştirmeniz gerekecektir.

Çamaşır kurutma Makinesi Aşırı Isınma Sebebi Nedir?

Kurutucunun başarısız olabileceği çeşitli sebepler vardır:

Filtre düzenli olarak temizlenmedi . Filtreleri kullandıktan sonra temizlemezseniz, toz oluşacak ve hava akışını engelleyecektir. Hava akımı, kurutucu kullanılırken sıcaklığı düşürmek için serin havanın içine çekiyor. Tıkanıklıklar bir yangın tehlikesi oluşturuyor ancak neredeyse kesinlikle kurutucunuzun aşırı ısınmasına ve çalışmamasına neden olacak. Kurutucunuzda bir sıfırlama düğmesi yoksa, sigorta atıldıktan sonra temizlemek kadar basit olmayacaktır – yeniden çalışması için ısıtma elemanlarını değiştirmeniz gerekecektir.

Yükün bitmesinden sonra orta devirde veya çok yakında kapıyı açma . Bir döndükten sonra, çamaşır kurutma makinesinin soğuma süresi gerekir. Kapıyı açmadan önce buna izin vermelisin. Çamaşırlarınızı çıkarmadan önce kurutucunuzu birkaç dakika bırakmazsan, yangına neden olabilirsin. Döndürme makinesini döngüden ortasına veya durduktan hemen sonra açmayın; bunun yerine zamanlayıcıya güvenin ve kurutucunun soğumasını bekleyin.

Kurutucuya aşırı yükleme . Kurutucunun içine fazla koyarsanız, hava akışını engelleyecek ve yine sıcaklıkların yükselmesine ve potansiyel olarak aşırı ısınmasına neden olacaksınız. Kullanım kılavuzunda belirtilen azami bir kapasite olmalıdır, ancak genel kurallar davulunun yarısı kadar dolu olması gerektiğini göstermektedir. İnsanların çamaşır kurutma makinesini aşırı yüklemesinin ortak bir nedeni, çoklu yüklerin elektriğe çok fazla yük bindiği inancıdır. Aslında bu yanlış bir düşüncedir, eğer kurutucunuza aşırı yük veriyorsanız, davulunuz iki kat daha fazla çalışmak zorundadır. Bu, elektrik maliyetlerinde birden çok yük gerçekleştirmekten daha fazla maliyete neden olabilir.

Termostat ve TOC nedir?

Termostat, çamaşır kurutucusunun sıcaklığını izler. Bir ısıtıcı elemana bağlıdır ve devre açılıp kontrol edilir, sıcaklığı yükseltir ve soğutur. Termostat kendisini soğumanın ne zaman olacağını bilir, böylece devresi çok sıcak hale geldiğinde elemanla kapatacaktır.

TOC veya termal aşırı yük çıkışı, aşırı ısınmaya karşı korur; bu nedenle, çamaşır kurutma makineniz çok sıcak hale gelirse, kurutma ısıtıcısını durduran devreye girecektir. Bazen bu sıfırlanabilir, ancak hem stat hem de TOC’nin daha fazla değiştirilmesi gerekecektir.

Çamaşır Kurutucuda termostatı nasıl değiştirebilirim?

Önce, bunlar arasında bir devre olup olmadığını ve gerçekten başarısız olup olmadığını görmek için test etmelisiniz. TOC’nin tetiklendiğine dair bir onay sinyali yok. Bunu bir süreklilik testi metre ile kontrol edebilirsiniz.

Bunun hatanın nedeni olduğundan eminseniz, cihazınızı fişten çekip termostatın yerini tespit etmeniz gerekecektir. Bu, kurutucunun arka panelinin altında bulunmalıdır, bu nedenle kurutucunuzun arkasını çıkarmalısınız.

Hem termostatınız hem de TOC’ler küçük yuvarlak nesnelerdir, şişe tepeleri gibi görünürler ve tellerin her iki tarafına da takılacaklardır. Ayrıca makinenin üzerine vidalanmalıdırlar.

Bunları değiştirmek için

Telleri çıkarın ve hatalı parçaları sökün. Yeni yedek parçalarınızı alın ve eski parçaların yerine vidalayın. Telleri bileşenlerin her iki yanındaki metal kollara takın. Bu, ısıtma elemanına olan bağlantılarıdır. Kurutma makinenizin arkasını değiştirin. Çoğu termostat ve TOC’lar kurutucunun arka panelinin altında bulunurken bazıları ön tarafta bulunabilirler. Bunlara ulaşmak oldukça zor olabilir, bu yüzden bu noktada bir profesyonel çağırmaya değer olabilir. Hiç şüpheniz varsa bunu kendiniz denemezsiniz . Görevler nispeten basitken, elektrikle oynamayı içerir; bu nedenle, emin değilseniz uzman yardım veya önerileri arayın.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22