Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

LG Bulaşık Makinesi Hata Kodu NE

LG bulaşık makinesi hata kodu NE

LG bulaşık makinesi hata kodu NE Bu hata kodu, karta motorun pozisyonunu bildiren mikro şalter anlamına gelir. Sırayla, anahtar ve motor kuvveti, alt yıkama kolundan orta ve üst yıkama kollarına suyu yıkar ve bunun tersi 90 saniyelik bir aralıkta gerçekleşir. Mikro anahtarın konum değiştirmesinin sinyali ana karta ulaşamadığında hata kodu görünür. Bu, mikro anahtarın değiştirilmesini ve esnek bir paslanmaz çelik su borusu kullanılmasını gerektirebilir.

LG Bulaşık Makinesi Hata Kodu NE

LG NE hata kodu, bulaşık makinenizdeki mikro anahtarı ifade eder . Bu anahtar, motorun bulaşık makinesindeki konumu olan panoya rapor vermekten sorumludur. Mikro anahtarın sinyali ana karta ulaşamadığı zaman, NE kodunun açıldığını göreceksiniz. Mikro anahtarlar arızalıysa, sinyallerin kontrol kartına tüm parçaların çalıştığını doğru bir şekilde göstermesini sağlamak için bu anahtarların değiştirilmesi gerekebilir.

Motor Hatası

Saptırıcı motorda arıza olup olmadığını kontrol etmek için, sorunların ne olduğunu belirlemek için bir dizi adımdan geçeceksiniz.

Gevşek Kabloları Kontrol Edin

Bu hatayla yapmak isteyeceğiniz ilk şey, çoğunda olduğu gibi, bulaşık makinenizi kapatmaktır. O zaman

 • Her şeyin doğru konumda / konumda olduğundan emin olmak için kabloları ve kablo demetlerini kontrol edin
 • Saptırıcı motor ve saptırıcı konum anahtarındaki tüm bağlantıları kontrol edin (yanlış hizalanmışlarsa, çözüm kabloları doğru konuma hizalayıp taşıyor olabilir)
 • Gevşek kabloları yeniden bağlayın

Motor Kontrolü

Kablo bağlantılarının iyi olduğunu belirlerseniz, bir sonraki adıma geçersiniz, Bu, saptırıcı motor kablolarının çıkarılmasını ve bir multimetre kullanarak motor direncinin kontrol edilmesini gerektirir. Okunan değer yaklaşık 4000 ohm direnç olmalıdır. Ohm ölçüsü sonsuzsa, saptırıcı motoru değiştireceksiniz. Saptırıcı motor iyi ise, saptırıcı motor anahtarında bir kontrol yaparsınız.

Motor Şalteri Kontrolü

Bulaşık makinenizde doğru ohm değerini aldıktan sonra, saptırıcı motor anahtarını kontrol edeceksiniz. Anahtardaki okumayı multimetre ile kontrol etmek için

 • Saptırıcı konum anahtarı ile direnci ölçün
 • Bu test sırasında anahtar pistonu içeri itilmeli ve anahtar pistonu uzatılmalıdır
 • Ölçüm cihazınız anahtar pistonu bir konumdayken sonsuz direnci ölçmelidir
 • Anahtar pistonu aksi konumda olduğunda, bu okuma 0 (veya ona yakın) olmalıdır

Ölçüm cihazı üzerinde aynı değeri alıyorsanız, saptırıcı motor anahtarının hangi konumda olduğuna bakılmaksızın, bu anahtarda bir hata olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Bulaşık makinesi açıkken saptırıcının konumunu doğru bir şekilde algılayamadığı için saptırıcı konum anahtarını değiştirmek isteyeceksiniz. Bu LG bulaşık makinesi hata kodu NE’ye neden oluyor.

Comments (4)

 • Nisan 8, 2020

  Hasan Hamurcu

  Ekranda sadece cizgi oluştu

  • Nisan 8, 2020

   Teknisyen İlker

   Çizgi derken daha detaylı açıklar mısınız?

 • Temmuz 16, 2020

  Canan

  Merhabalar. LG bulasik makinemde nE kodu çıkıyor. Yukarida anlattiginiz islemleri ben yapabilirmiyim?Eger uzman gerekliyse Servis ücretini ve tamir ücreti konusunda bilgi alabilirmiyim .teşekkür ederim.

  • Temmuz 20, 2020

   Uzman

   Motor hatasından kaynaklanmaktadır, sizin yapmanız zorlugu vardır, servisinden yardım almalısınız, servis ücreti 50-70 arası değişmekdedir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22