Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Mikrodalga Bakımı Nasıl Yapılır ?
Mikrodalga Bakımı Nasıl Yapılır
Mass Image Compressor Compressed this image. https://sourceforge.net/projects/icompress/ with Quality:50

Mikrodalga Bakımı Nasıl Yapılır ?

Mikrodalga Bakımı Nasıl Yapılır ? Temizlik İpuçları Mikrodalga fırınlar, mutfağınızdaki büyük cihazlara göre daha ucuz ve daha kolaydır, bu nedenle çoğu insan koruyucu bakım konusunda endişelenmez. Bununla birlikte, birkaç kolay adımı izleyerek, mikrodalga fırınınızı temiz ve daha iyi durumda tutabilirsiniz, böylece uzun süre değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Aşağıda bulunan Soru Sor kısmına Mikrodalga hakkında bilmeniz gerekenlerle ilgili soru sorabilir veya teknik destek alabilirsiniz. 

Mikrodalga Bakımı Nasıl Yapılır ?

Mikrodalga fırın, hem evde hem de ticari ortamda, en önemli mutfak cihazlarından biridir. Mikrodalga fırınlar yiyeceklerdeki su moleküllerinin titreşmesine neden olur. Yemek pişiren ısı üretir. Bu dalgalar fırının metal iç kısmına yansır. Camdan, kâğıttan, seramikten geçerler ve yiyecek tarafından emilirler.

Mikrodalgalar hayatımızı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Aşağıdaki ipuçları mikrodalga fırınınızın iyi çalışmasını sağlar ve ömrünü en üst düzeye çıkarır:

Mikrodalga fırını temiz tut

  • Korozyon ve paslanmayı önlemek için mikrodalga dolabının içini ve dışını sıcak sabunlu suyla ve bezle düzenli olarak temizleyin.
  • Beyaz sirkeyi suyla dolu bir kaba koyun ve mikrodalganın içinde ısıtın. Kaseden çıkan buhar, mikrodalganın üzerindeki kirin kolayca çıkarılmasını sağlar.
  • Yemek sıçramasını önlemek için pişirme sırasında yiyecek kabına bir kapak koymayı unutmayın. Lekelerin yanmasına ve hatta mikrodalganın bazı bileşenlerine zarar verebilir.

Mikrodalga fırınınız için doğru bulaşık türünü seçin

  • Yalnızca cam kaplar, kağıt tabaklar, seramik ve porselen tabaklar gibi mikrodalga-bulaşıkları kullanın.
  • Alüminyum folyo, metal kaplar, marketten kahverengi kağıt torbalar ve bir defalık saklama kapları kullanmayın.
  • Mikrodalga fırınlarken bir bulaşık makinesinin yiyeceklerden daha sıcak olduğunu fark ederseniz, gelecekte bu ürünü kullanmaktan kaçının.

Hasar görmesini önlemek için kapıyı dikkatlice kapatın

Anahtarların kapanma sırasını değiştirebileceği ve bunlara zarar verebileceği için mikrodalga kapıyı çarpmayın. Mikrodalga çalışırken kapıyı açık tutmak, güvenlik sigortasına neden olabileceği için dikkatli olun.

Boşta çalıştırmaktan kaçının

Mikrodalga fırını boşken çalıştırmaktan kaçının; aşırı ısınma ve magnetronun zarar görmesi riski vardır. Mikrodalga enerjisi absorbe edilmediğinden ve içinde sıçrayacağından meydana gelebilir. Çalışan bir mıknatıs olmadan, mikrodalganız yiyeceklerinizi doğru şekilde ısıtmaz.

Mikrodalga fırınınızı güç dalgalanmalarından koruyun

Yıldırım, düşmüş elektrik hatları veya ızgara değiştirme nedeniyle oluşan dalgalanmalar mikrodalga devrelerine zarar verebilir. Mikrodalga fırını korumak için, aşırı gerilim bastırıcıya takın.

Önceden programlanmış mikrodalga pişirme sürelerini kullanın

Önceden programlanmış pişirme süreleri, mikrodalgayı en verimli şekilde kullanmak ve enerji tasarrufu sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu önceden ayarlanmış pişirme modlarını denerseniz, yemeğinizin daha iyi çıktığını görebilirsiniz ve bunları kullanmanız bulaşık gibi bazı lekeleri önleyebilecek sorunları önleyecektir.

Suyu güvenle kaynatın veya bir su ısıtıcısı kullanın

Aşırı ısınma denen olayların farkında olmalısınız. Mikrodalgadaki su ısındığında, kaynamadan çok daha sıcak olur, ancak kaynama gibi görünmemektedir. Su bardağı veya bardağa dokunulduğunda, su çok hızlı bir şekilde buharlaşarak küçük bir patlamaya neden olur.

Mikrodalgada su kaynatırken kabın içinde metalik olmayan bir nesne (tahta kaşık veya karıştırma çubuğu gibi) bırakarak bunun olmasını önleyebilirsiniz. Bu durumda, kabarcıkların etrafında bir şeyler oluşacak ve onları göreceksiniz. Ocak üstü su ısıtıcısındaki suyu ısıtmak daha güvenlidir.

Elektronik olmayan bazı parçaları kendiniz değiştirin

Pikap, ampul ve kömür filtreleri gibi parçaların değiştirilmesi güvenli ve uygun maliyetlidir. Kömür filtreniz yağlıysa veya mikrodalga fırın uygun olmayan koku çıkarsa, gresin biriktiğini ve filtrenin değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Elektronik parçaları değiştirmek için onarım uzmanını arayın

Mikrodalga fırınlar büyük miktarda güç depoladıkları için elektronik parçaları bir mikrodalga fırında değiştirmek çok tehlikeli olabilir. Asla kendi başınıza yapmaya çalışmayın – ek hasara neden olabilir veya ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Sadece tamir uzmanları tarafından yapılmalıdır. Profesyonel ve deneyimli teknisyenlerimizle bizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı düzgün kullanın ve bu basit bakım ipuçlarını izleyin; mikrodalga fırınınız size uzun süre yardımcı olacaktır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme Hoover marka çamaşır makine reset işlemi için sırası ile aşağıdaki adımları …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !