Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Ocak Ateşlemesi Çalışmıyor Sorun Giderme Kılavuzu
Ocak Ateşlemesi Çalışmıyor Sorun Giderme Kılavuzu

Ocak Ateşlemesi Çalışmıyor Sorun Giderme Kılavuzu

Ocak Ateşlemesi Çalışmıyor Sorun Giderme Kılavuzu Cihazlarınıza iyi bakıyorsanız, sorunları düzenli olarak kontrol ediyorsanız ve uygun şekilde temizliyorsanız, daha uzun süre dayanmaları ve uzun vadede paradan tasarruf etmeniz ihtimalleri vardır.

Ocak Ateşlemesi Çalışmıyor

Pişiricinize (ve diğer ev aletlerine) iyi bakabilmek için, çalışmaları ve ekebilecek olası problemler hakkında biraz bilgi edinmek iyi bir fikirdir. Bu, eğer sorun basitse, hızlı bir DIY yapabilirsin ve can sıkıcı bir şeylerin yanlış gittiğini teknisyene söylemek zorunda kalmadan tasarruf edersin. Sonuçta, pahalı onarımlar yerine her zaman iyi bir bakım tercih edilir.

En sık karşılaşılan sorunlardan bazıları ocaklar ateşleme sorunlarıyla ilgilidir, çünkü ateşleyiciler çok sık kullanılır.

Genel olarak, bu günlerde gaz aralıkları 3 temel ateşleme sisteminden birine sahiptir:

Pilot ateşlemesi: Manuel olarak aydınlatılması gereken mekanik bir sistemdir.
Sıcak yüzey ateşlemesi: Bir kızdırma çubuğu veya kızdırma bobini olan elektronik bir sistem – yani bir ateşleyici.
Kıvılcımla ateşleme: Elektronik bir sistemdir ve bu tip ateşlemeli ocakların fırın ve ürün yelpazesinde farklı sistemleri vardır.

Hala bazı ocaklarda da bulunabilen eski bir stil (1970’lerin ortalarında) elektronik ateşleme sistemi var: ‘Sürekli’ pilot elektronik sistemi. Ancak, bir aile yadigarı ile yemek pişirmediğiniz sürece, pişiricinizin çok daha modern bir ateşleme sistemine sahip olma ihtimali vardır.

Açıkçası, asıl problemler ocaktan ocağa değişiyor, ancak hatalı çalışan ateşlemeler için geçerli bazı ortak noktalar var.

Unutmayın: Bir teknisyeni aramak zorunda kalırsanız, Gas-Safe kayıtlı olduklarından emin olun.

Eğer bir DIY çözümü denemek istiyorsanız – sadece yeteneklerinize güveniyorsanız, çünkü bunları inceltip daha kötü hale getirirseniz, talebinizin geçerliliğini etkileyebilir – o zaman aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını deneyebilirsiniz.

Brülörleri kontrol et

Tüm brülör kadranlarını kapatın ve ana gaz kaynağını kapatın. Menteşenin üst kısmını kaldırın ve ateşleme çevresinde tıkanmış yiyecek parçaları olup olmadığını kontrol edin. Kir ve yiyecek birikmesi görürseniz, ocakları yumuşak nemli bir bezle hafifçe silerek temizleyin. Ateşleyici ve gaz beslemesi arasındaki bağın mümkün olduğunca fazlasını temizlemek için bir büyüteç ve iğne kullanın.

Brülör metalik borulardaki kir ile tıkanmış mı? Tüpleri, delikleri ve valfleri, sirke içinde durulanmış nemli bir bezle dikkatlice temizleyin. Gaz kaynağını açın ve tekrar test edin.

Her ikisi de hassas işler, bu yüzden rahat değilseniz, Gas-Safe teknisyenini arayın.

Not : Bir yazıcıyla ilgili sorunlarınız varsa, bir başkası bildirimde bulunmak üzere olabilir. Emin olmak için hepsini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Gaz kaynağı

Bu işe yaramıyorsa, gaz besleme hattınızı kontrol etmeye çalışın ve fırın sistemini kontrol edin. Soba üstü ateşleme sisteminiz çalışıyorsa ancak fırın sistemi ile ilgili bir sorun varsa, o zaman bir gaz besleme hattı sorununuz yoktur, ancak fırın sistemi ile ilgili bir probleminiz vardır. Deponun boş olmadığından emin olmak için gaz deposundaki gaz seviyelerinize bakın. Valfleri açarak iki kez kontrol edin; gaz yoksa yanmayacak.

Elektronik ateşleme sistemi

Tencerenizin çalışmasında hala bir şansınız yoksa, elektronik ateşleme sistemini test etmeyi deneyin. Brülörü açtığınızda kıvılcım yoksa, elektrik devresinde bir sorun olabilir. Tüm fişlerin prize takıldığından ve elektriğin açık olduğundan emin olun. Eğer açarsa, devre kesicide bir sorun var. Akımı kapatın ve ateşleyici ve brülör grubu arasında gevşek kablo olup olmadığını kontrol edin. Ateşleme sisteminde hala bir sorun varsa, ateşleme anahtarı olabilir, bu durumda Gaz Korumalı Teknisyeni arama zamanı gelmiştir.

Ateşleyici ile ilgili sorunlar

Ateşleyicide kıvılcım olup olmadığını kontrol edin. Gazı kapatın ve ocağınızdaki ateşleme düğmesini deneyin. ‘Tıklama’ sesini duymalı, kıvılcım olup olmadığını kontrol etmelisiniz, eğer değilse yeni bir ateşleyici zamanı. Ateşleyici ayrıca kirle tıkanmış olabilir. Kir ve döküntüleri gidermek için ateşleyiciyi bir diş fırçası ile temizleyin. Ateşleyicinin yüzeyini diş fırçası ile yavaşça ovalayın ve temizleme işlemini tamamladığınızda hafifçe üfleyin. Ateşleyici, farklı ocaklarda farklı yerlere yerleştirilmiştir, ancak genellikle bunu fırın için olan ocakların yanında bulabilirsiniz. Ateşleyiciyi açığa çıkarmak için alt fırın kapağını çıkarmanız gerekebilir.

Bir teknisyeni aramak

Gaz güvenli bir kayıtlı teknisyeni aradığınızda, attığınız adımları açıklayın. Teknisyen problemi iki kez kontrol etmek için tekrar edebilir, ancak en azından neyin denendiğini ve potansiyel sorunun nerede olabileceğini bilirler.

İlginizi Çekebilir

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?

Sayfa İçindekiler Buzdolabının çalıştırıldıktan sonra durma nedenleriBuzdolabı Çalıştıktan Sonra DurmasıBuzdolabı Sorunların tanımı ve özellikleriBuzdolabı motor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi