Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları
Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları Arıza Düzeltme Samsung çamaşır makinenizde görünen hata kodunu ve sorunu çözmek için gereken çözümü bulmak için lütfen aşağıdaki tabloyu kullanın.

Samsung Çamaşır Makinesi Arıza/Hata Kodları

Samsung çamaşır makinenizde görünen hata kodunu ve sorunu çözmek için gereken çözümü bulmak için lütfen aşağıdaki tabloyu kullanın.

5E / SE Boşaltma Sorunları

Makinenizde suyu tahliye etmekte sorun yaşıyorsanız bu hata oluşur. Makineyi başka bir tahliye girişiminde bulunacak şekilde sıfırlamak için başlat düğmesine basmayı deneyin. Bu hala başarılı olmazsa, drenaj sisteminin bir yerinde aşağıdakilerden kaynaklanan bir tıkanıklık olabilir:

· Filtrelerinize sıkışan giysilerinizin cebinden bir bozuk para veya diğer gevşek kalıntılar – makinenin tekrar serbestçe akabilmesi için çıkarılması gerekir.

· Makineniz bir lavabonun altındaki borulara doğrudan bağlanırsa, tahliye borusunda suyun tahliye edilmesini durduran bir yağ birikintisi birikmiş olabilir. Eve yeni taşındıysanız ve makineniz boşalmayacaksa, drenaj borusu tıkacını tıkayan plastik bir kapak olmadığını kontrol etmeye değer.

· Karter hortumunun çorabın veya diğer küçük giysilerin neden olduğu tıkanıklık.

· Tahliye pompası filtre makinenizin etrafında yüzen kalıntıları yakalayamazsa, pompaya sıkışmış olabilir. Mümkünse pompayı temizleyin, eğer değilse veya pompa arızalı:

4E Yeterli Su Giriş Makinesi

Makineniz suyla doldurmada sorun yaşıyor. Sıfırlamak için bir kez daha başlat düğmesine basın, ancak bu başarısız olursa aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

· Doldurma hortumunun takılı olup olmadığını ve bükülmediğini veya ezilmediğini kontrol edin

· Su kaynağının yeterli basınca sahip olup olmadığını ve boruların donmadığını kontrol edin

dE veya DC Açık Kapı

Çamaşır makinesi, kapının doğru kapanmadığını düşünüyor. Bunun nedeni, kapının yanlış kapatılmış olması veya düzgün kapatılmamış olması olabilir. Kapı kilidi de hasar görebilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca kontrol etmeye değer:

· Kapı kilit kablolaması

· Kapı kilit mekanizması

UE Dengesiz Yük

Yıkama yükünüz dengesizse, makinenize zarar verebileceğinden yüksek devir sayılarına ulaşması önlenebilir. Çamaşırlar demlendiğinde (örneğin nevresimde) dengesiz bir yük oluşursa veya yük sadece bir ağır eşya içerir. Yıkamayı boşaltın ve bitirin, parçaları ayırın, gerekirse ağır parçayı çıkarın ve yükü tekrar döndürmeyi deneyin. Gelecekte dengesiz yüklerden kaçınmak için:

· Makinenin tamburun etrafına düzgün bir şekilde yayılmasını sağlamak için yeterli ağır çamaşırları (kot, havlu vb.) Yıkayın.

· Makinenize aşırı dolu gibi aşırı yüklenmekten kaçınınız, çamaşırları tamburun etrafına düzgün bir şekilde yerleştiremezsiniz.

3E Hatalı motor tako

Motor tako, çamaşır makinesi motorunun hızını algılar. Bu hata, arızalı bir motor tako veya devre kartı (PCB) arızasından kaynaklanabilir. Motor, motor tako ve ana kontrol modülünün yanı sıra bağlantılarının kontrol edilmesi gerekecektir.

bE Motor triyak kısa hatası

Motor veya ana kontrol modülünde kısa devre olabilir ve bu hata koduna neden olabilir.

OE Makinede çok fazla su

Makinenin aşırı yüklenmesi veya çok fazla deterjan eklenmesi nedeniyle, bu hata sensörünü kapatan deterjan aşırı köpürmek olabilir. Tamburda aşırı miktarda su veya köpük görünmüyorsa, su seviyesini ve su basıncı sensörlerini, bunlara olan bağlantıları ve kabloları kontrol edin. Makine otomatik olarak tahliye edilmemişse, tahliye etmeyi deneyin. Arıza, hava odasının tıkanması, ana elektronik kontrolör veya basınç anahtarının kendisinden de kaynaklanabilir.

LE Su Kaçağı

Bu arıza, makinenizin bir su kaçağı tespit ettiği anlamına gelir. Sızıntı kaynağını belirlemek için makineyi kontrol edin.

HE Su Isıtma Hatası

Bu hata su ısıtmasında bir sorundur. Su çok sıcak (HE1) veya çok soğuk (HE2). Sıcaklık sensörü, termistör veya ısıtma elemanı arızalı olabilir. Sıfırlamak ve arızanın nedeni araştırmak için makinenizin kapatılıp tekrar açılması gerekir.

tE Isıtma Sensörü Hatası

Su ısıtma sensörü burada hatalı olarak tanımlanmıştır, ancak bu hata, ısıtma elemanı, eleman veya termistöre bağlantı ve kablolama ile sıcaklık sensörünün kendisinden kaynaklanabilir. Yukarıdaki gibi, cihazı sıfırlamak için kapatıp açmanız gerekir.

IE Su Seviyesi Sensörü Hatası

Başka bir sensör hatası, bu sefer su seviye sensörü ile. Makineniz suyu tahliye edecek, ardından tahliye pompasını kapatacaktır. Su seviye sensörünün basınç hortumu, sensörün kendisi ve bağlantıları veya sorunun kökündeki ana elektronik kontrolörde bir hata olabilir.

CE Su Anormal Sıcaklığı

Su olağandışı bir sıcaklıksa, makinenizden hemen boşaltılır. Doldurma borularının doğru bağlandığından emin olun. Bu durumda, büyük olasılıkla termistör veya bağlantılarından kaynaklanır.

Basınç Sensörü Hatası 1E veya E7

Bu hata, hortumdaki tıkanıklıklar veya genel hasar nedeniyle kendi başınıza çözmek çok zor olabilir. Bununla birlikte, basınç sensörünün değiştirilmesi veya onarılması gereken bir sorun daha yaygın olacaktır.

Motor Hataları EA, EB, 3E, 3E1, 3E2, 3E3 veya 3E4

Motor hataları, karşılaşabileceğiniz daha ciddi hatalardan biridir ve bir kablolama sorunu, bir PCB arızası olabilir ve çok daha fazla olasılık olabilir. Bu hatalardan herhangi birini görürseniz, size yardımcı olması için bir teknisyeni arayın.

Sıcaklık Hatası 4ED ve 4E1

Bu hata, su hortumlarınızın soğuk su değil sıcak su kaynağınıza yanlış bağlanmış olması olabilir. Bununla birlikte, daha karmaşık nedenler de var, bu yüzden size yardımcı olması için bir profesyonel çağırmanızı öneririm.

Boşaltma Hatası 5E

Bu hata, çamaşır makinesi sahiplerinin karşılaşacağı daha yaygın sorunlardan biridir ve engellenmiş veya yıpranmış bir boru hattından kaynaklanabilir. Daha ciddi durumlarda elektriksel bir sorun da olabilir, bu nedenle boruyu kontrol etmek de tavsiye edilir, ancak size yardımcı olması için bir teknisyeni aramanız gerekebilir.

Su Isıtma Hatası 6E

Bu hata, genellikle yalnızca çamaşır makinesinin ısıtma ünitesinde veya termistörde bir sorun olduğunda ortaya çıkacağı için düzeltmek için profesyonel yardım gerektirir. Gördüğünüz takdirde profesyonel yardım için ekibimizi arayın.

Akım / Sensör Hataları 8E ve 8E1

Bu hata kodları, çamaşır makinenizi kapatıp soğumaya bırakarak bazen düzeltilebilen akımla ilgili bir sorun anlamına gelir. Ancak, kendini tekrarlarsa, bir uzmanı aramak isteyebilirsiniz. Diğer en yaygın neden, düzeltmek için profesyonel yardım gerektiren bir sensör hatası olacaktır.

Güç Hataları 9E1, 9E2, PH1 ve PL0

Güç hatalarının düzeltilmesi zor olabilir, bu yüzden güç kablosunu incelemenizi ve yeni bir sigorta denemenizi tavsiye ederim, ancak çoğu durumda, bu hata kodlarında size yardımcı olması için bir profesyonel çağırmanız gerekir.

İletişim Hatası AE ve 13E

İletişim hatalarını kendi başınıza çözmek çok zor olabilir, basit hatalar bile düzeltmek için profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle bu hata kodlarından herhangi birini fark ederseniz size yardımcı olmak için bir profesyonel arayın.

Güç Anahtarı Hatası bE1 ve 12E

Bu hatayı düzeltmek çok kolay bir çözümdür, çamaşır makinenizi kapatmanız yeterlidir ve bu hata kodunun tetiklenmesine neden olacak güç düğmesini çok uzun süre (yaklaşık 13 saniye) basılı tutmanız gerekir.

Kontrol Anahtarı Hatası bE2 ve 14E

Bu hata, yukarıdaki gibi aynı şekilde çözülebilir, sadece çamaşır makinesinin fişini çekin ve ardından yeniden başlatın. Bu hata bir kez daha (güç düğmesinin dışında) herhangi bir düğmeyi çok uzun süre basılı tuttuğundan kaynaklanır, bu nedenle anahtarları basılı tutmamaya dikkat edin.

Kapı Kilit Hatası dE ve eD

Bu hatayı bazı durumlarda çözmek kolay olabilir ve diğerlerinde profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaktır. Her iki kod da kapı kilidiyle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir, bunun nedeni kilidin kendisiyle ilgili bir sorun olabilir veya sadece kapı aslında tamamen kapanmamış olabilir.

Kilidi veya mandalı tıkayan enkaz gibi basit sorunları çözmek genellikle kolaydır, ancak bazı durumlarda yardım için bir profesyonel çağırmanız gerekir. Sorunu çözmek için yedek parçalara ihtiyacınız olabilir.

Dahili Fan Hatası FE

Bu hata, çamaşır makinenizin içindeki fanda bir sorun olduğu anlamına gelir. Fanın kendisi, ona güç veren motor veya hatta bir bağlantı sorunu olabilir. Bu nedenle, bu hata kodunun yanıp söndüğünü görürseniz size yardımcı olması için bir profesyonel çağırın.

Su Sıcaklığı Hataları HE, H1 ve E5

Bu üç hatanın tümü, çamaşır makinenizdeki sıcaklık sorunları ile ilgilidir ve bunun nedeni genellikle sensörlerin sıcaklığın çok yüksek olduğunu tespit etmesidir. Bu sorunu sensörlerinizi kontrol ederek çözebilmenize rağmen, bu sorun inanılmaz derecede karmaşık olduğu için size bir profesyonel çağırmanızı tavsiye ederim.

Kurutucu Isıtıcı Hatası HE2

Bu sorun bazı durumlarda çözülebilir, ancak size yardımcı olması için bir profesyonel çağırmayı tekrar öneririm. Süreci özetleyen çevrimiçi rehberler bulabilirsiniz, ancak bunu kendiniz yapmaya çalışmak muhtemelen daha fazla hasara neden olacaktır, bu yüzden bir profesyonel arayın.

Aşırı Isınma Hatası HOT

Bu, yalnızca çamaşır kurutma makinesi hibritlerini ve Samsung çamaşır kurutma makinelerini etkileyecek bir hatadır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, cihazınız iyi havalandırılmayan bir alanda bulunuyorsa veya çok uzun süre açık bırakılmışsa, kolayca aşırı ısınabilir.

Bu tür durumlar için cihazınızı kapalı bırakmak ve soğuması için zaman vermek genellikle sorunu çözecektir. Bununla birlikte, daha ciddi vakalarda, kırık bir fan veya motor hasarının birkaçı neden olabilir. Bu nedenle, size yardımcı olması için bir profesyonel çağırmanız gerekebilir.

Su Kaçağı Hataları LE, LE1, E9, 11E

Sızıntılar asla iyi haber değildir ve birçok formda gelirler, bu nedenle hata kodlarının sayısı, sızıntının nedenine bağlı olarak hatayı kendiniz düzeltebilirsiniz. Ama yine de, bir profesyonel çağırmak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Yukarıdaki hata kodlarından herhangi birini görürseniz, ancak çamaşır makinenizin çevresinde herhangi bir sızıntı göremiyorsanız, iç sızıntı olabilir. Bu nedenle, çoğu durumda profesyonel bir tamirciyi aramak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Taşma Hataları OE, OF ve E3

Taşma hatalarının kazara düşürebileceğini düşündüğünüzden çok daha kolaydır, yükünüzde çok fazla deterjan kullanırsanız, bu hata kodlarından birini kolayca tetikleyebilir. Bununla birlikte, köpüğü temizleyip fazlalıklardan kurtulmak için çamaşır makinenizin kısa bir yıkama döngüsünden geçmesine izin vererek hatayı kendiniz düzeltebilirsiniz.

Bazı durumlarda, tahliye pompanız sizin için hepsini temizleyebilir! Bununla birlikte, daha ciddi durumlarda, bu hatalar basınç sistemi / anahtarları ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabileceğinden bir uzmanı aramanız gerekir.

Test Modu Hataları t1, t2 ve tSt

Bu üç hatanın tümü, çamaşır makinenizin test moduna geçmesi ile ilgilidir. Çamaşır makinenizin modeline bağlı olarak, bu çeşitli nedenlerle olabilir, yanlışlıkla düğmeye basılması en yaygın olanıdır.

Bu hatayı düzeltmek genellikle oldukça kolaydır, çamaşır makinenizi yaklaşık 30 saniye ile bir dakika arasında kapatın ve ardından tekrar açın. Hata kodu hala mevcutsa, işlemi birkaç kez tekrarlamayı deneyin. Hata kodunu hala temizleyemiyorsanız, size yardımcı olması için profesyonel bir teknisyeni arayın.

Sıcaklık Sensörü Hatası tE ve EC

Bu iki hata, çamaşır makinenizin yanlış sıcaklığı algılayan dahili sensörleri ile ilgilidir. Bazen çamaşır makinenizi kapatıp yeniden başlatmanız hatayı giderebilir, ancak bu işe yaramazsa size yardımcı olması için teknisyenlerimizden birini arayın.

Sensör Hataları tE1, tE2 ve tE3

Bu üç hatanın hepsi çamaşır makinenizdeki farklı sensörlerle ilgilidir, tE1 su ısıtıcı sensörü, tE2 fan muhafazası kanal sensörüdür ve son olarak tE3 hatası kondenser kanal sensörüdür.

Bu hataların çoğu genellikle bir elektrik veya kablolama sorunu olan kusurlarla ilgilidir ve bu hataların düzeltilmesi oldukça karmaşıktır. Bu nedenle, bu hata kodlarından herhangi birini tespit ederseniz size yardımcı olması için bir profesyonel arayın.

Gerilim Hatası UC

Bu hata, kendi başınıza düzeltmeye çalışmanız gereken bir şey değildir ve güç kaynağınızda dalgalanmalar olduğu anlamına gelir. Bu, özellikle elektrik kesintisi yaşadıysanız dış sorunlardan kaynaklanabilir, ancak kolayca dahili bir sorun da olabilir.

Bu nedenle, bu hata kodunun yanıp sönmeye başlaması durumunda profesyonel bir teknisyeni arayın, çünkü daha derinlemesine bir tanı koyabilir ve sorunun ne olduğunu öğrenebilirler.

Dengesiz Yük Hatası UE ve E4

Bu bazen düzeltilmesi kolay bir hatadır ve çamaşır makinesi sıkma döngüsü sırasında sorunu çözebilir. Bu sorunu önlemek için, herhangi bir yıkamanın eşit şekilde dağıtıldığından emin olun ve tamburu dengesiz hale getirebilecek ağır nesnelerden kaçının. Bu hata tekrarlanırsa, davulla ilgili bir sorun olabilir, bu nedenle bir uzmanı aramanız gerekebilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları Ürünlerin yüksek kalitesine rağmen, önemli bir süre sonra ekipman kullanılamaz …

soru sor

12 Yorumlar

 1. Serpil Eryılmaz

  Makina 8E hatası veriyor

  • Adept

   Aşırı akım hatası Cihazı ana şebekeden kapatın ve 30 saniye bekleyin. Cihazı tekrar açınız ve yeni bir program başlatınız.

 2. Cemal kızgın

  Makinam çalışırken kendi kendine kendini kapıyor ben sonra tekrar çalışma düğmesine basıyorum tekrar başlıyor ama tekrar biraz sonra kapanıyor neden yapıyordur

  • Kullanmış oldugunuz priz veya uzatma kablosu yapabilir, şebeke elektriginin dalgalanması yapabilir, program kartı küçükte olsa ihtimali var.

   • Sinen

    Makinada 3e hatası verdi daha sonra tekrar açtığımda ue hatası veriyor sıkmaya aldığımda önce çalışıyor gibi oluyor 1 dk sürmeden kazan dönmeden duruyor neden olabilit

    • Çamaşır makinenizin motorunun aşırı yüklemeden dolayı çalışmadığında veya yabancı bir nesne tarafından engellediği durumlarda bu bilgi kodu görüntülenir ve tambur dönmez veya dönerken engellenir, dengesiz yükleme, yer denge sorunu

  • Şule

   Cb hatası veriyor makine

 3. Şevket Gül

  Eco buble 8 kg Lık makinam var hiçbir hata vermiyor çalışmıyor 2 gün sonra çalıştırdığımda çalışıyor.Arka arkaya çalıştırdığınızda bir sorun olmuyor .Bir gün beklediğimizde yine hata kodu vermeden çalışmıyor.

 4. Kahraman Sürek

  WF 8600 NHW çamaşır makinesi anakart arıza kodu nedir

 5. Mehmet YAĞMURCUKARDEŞ

  Samsung çamaşır makinası aldığıma alacağıma bin pişmanım neden acaba diyeceksiniz basit bir arçelik çamaşır makinası bu kadar sıkıntı vermedi arkadaş çamaşırlar toz içerisinde makinadan çıkıyor. servis geldi baktı makinada bir şey yok diyor bendemi var dedim bilmem diyor allah aşkınıza genel müdürünüzden fabrika teknik servislerden sorumlu kişilere burdan sesleniyorum lütfen makinayı aldırın ne yapacaksanız yapın bıktık artık.

 6. kübra durmuş

  iyi günler,
  çamaşır makinesinde ” 5d ” hatası veriyor. ?!

  • Samsung çamaşır makinesindeki 5d hatası, tambur içinde çok fazla köpük olduğu anlamına gelir. Otomatik yıkama tozları, aşırı köpük oluşumunu söndüren köpük stabilizatörleri içerir. Köpüğün elektrik motoruna ulaşmadığından ve dışarı çıkmadığından emin olmak gerekir. Yıkama sırasında kullanılan otomatik çamaşır tozu kalitesizdir. Yıkama döngüsü başına gereken toz miktarı aşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !