Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 8E
Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 8E

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 8E

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 8E Her ne kadar 8e hatası Samsung çamaşır makinelerinde diğerlerinden çok sık görülmese de, kullanıcı için çok fazla zorluk çekebilir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 8E

8e hatası nadiren rastgele belirir. Daha sık olarak bu hata, bir yıkama programının belirli aşamalarında ortaya çıkar ve belirli bir desen gösterir. Mesela, Samsung çamaşır makinesi çamaşır yıkmaya başladığında olur. Böylece, su kazanılır ve tambur yavaş yavaş dönmeye başlar. Aniden, cihaz başarısız olur. Aynı zamanda, çamaşır makinesi tambur dönüşünü durdurur ve ekranda 8e hatasını gösterir. Ama aynı zamanda başka bir şekilde olur.

 • Bir kullanıcı Samsung otomatik çamaşır makinesinde yıkama programını çalıştırır.
 • Cihaz su kazanıyor ve yıkama yapıyor.
 • Daha sonra, yıkayıcı kirli suyu tahliye eder, durulama için temiz bir tane alır ve durulamaya başlar.
 • Ayrıca, eğirme aşaması takip etmelidir, ancak gerçekleşmez. Tamburu döndürdükten sonra çamaşır makinesi arızalanır. Ekranda 3e hata kodu görünür.

Durulamadan sonra, makine tamburu az çok gerekli bir hızda döndürmeye çalışır. Ama bu olmadı.

Yukarıdakilerle aynı işaretlerle yüzleşirseniz, ancak ekranda başka bir kod gösterilirse, 8e hatasının benzer kod çözme ile analoglarına sahip olduğunu unutmayın. Belki şu kodlara rastlarsınız: 3C, 3E, EA, 3e1, 3e2, 3e3, 3e4, 3c1, 3c2, 3c3, 3c4, 8e1, 8c, 8c1. Çok fazla analog var, hata yapmak kolaydır, bu yüzden dikkatli olun.

Samsung çamaşır makinelerinde ekran olmadan 8e hata kodu nasıl görünüyor? Böyle bir hata oluşursa, ekranda iki adet 40 0 C lamba yanar ve ardından Bio 60 0 C yanar. Ancak hepsi bu kadar değil, yıkama programlarını belirten göstergeler hızla yanıp sönmeye başlayacak.

8E Hata Kodunun Anlamı

Bu hata, tako sensörü, motor veya titreşim sensörü ile ilgili sorunları gösterir. Her şeyden önce, 8e hatası yerine bazı Samsung yıkama modellerinde meydana gelen aynı hataları çözeceğiz.

 1. Kodlu EA hatası, tam olarak 3e hatası gibi deşifre edilir. Mesele şu ki, bu kod daha eski Samsung çamaşır makinesi modelleri için tipikti. Ancak, bunu daha önce yukarıda belirttik.
 2. 8e, 8c, 8c1 kodları titreşim sensörüyle ilgili sorunları gösterir. Üreticiler bu parçayı çamaşır makinelerinin en modern modellerine yerleştirirler.
 3. Titreşim sensörü, kullanıcıların tamburun hareketini farklı düzlemlerde izlemesini sağlayan bir cihazdır. Geleneksel bir tako sensörünün sadece hızını kontrol edebileceğini unutmayın.
 4. 8e1 hata kodu, motor kumandasında ciddi bir arıza olduğunu gösterir. Aslında, titreşimli sensör veya takometre sensörü ile tam bir bağlantı kaybı var.
 5. Eh, Samsung çamaşır makinelerinde motor güç kaybı nedeniyle 3C serisinin hataları ortaya çıkabilir.

Hata kodu neden görünüyor?

Saçma görünebilir, ancak tamburu keten ile aşırı yükleme gibi önemsiz şeyler 8e hata koduna neden olabilir. Bir kullanıcı çok az çamaşır koyarsa, sıkma sırasında 8e hatası görünebilir. Titreşim nedeniyle olur. Kod ayrıca, tank ile tambur arasına düşen yabancı nesneler nedeniyle tamburun sıkışmasını sembolize edebilir. Motor, sorunu aşmak için yeterli güce sahip değilse oluşur. Kendi kendine teşhis sistemindeki kısa süreli bir arıza nedeniyle yukarıdaki hatalardan herhangi biri ortaya çıkabilir. Oluştuğunda, yeterince şanslısınız çünkü onaracak bir şey yok.

8e hatası, aracın tamamen yanmasından ve bununla iletişimde tam bir kopmadan kaynaklanabilir. Ancak bir kural olarak, bunun için ayrı bir hata kodu vardır. Hızölçer sensörü yerine bir titreşim sensörü varsa, kullanıcı kendisiyle ilgili benzer sorunlarla karşılaşabilir. Motor hakkında konuşurken, hiçbir şey iyi de değil.

Tako sensörü veya titreşimli sensör, manyetik halkanın veya motor milinin oksidasyonu nedeniyle yanlış sinyaller verebilir. Ayrıca, kir motor mili ile tako sensörü halkası arasına girebilir. Zamanla aynı sorunlara neden olur. Sinyalin sensörden zayıflaması veya periyodik olarak kaybolması, bu sensörün motora zayıf bağlanması nedeniyle oluşabilir. Böylece, tüm bu gerçekler 8e hata kodunu da oluşturabilir.

Gördüğünüz gibi, 8e kodunun ve bunun analoglarının görünümüyle ilgili birkaç vaka var. Bu nedenle sorun giderme süresini geciktireceği için hiçbir şeyi karıştırmamaya dikkat edin.

Hatayı ortadan kaldırma

8E hata kodu nasıl giderilir:

 • Çamaşır makinesinin tamburuna birkaç şey koyarsanız, tersine aşırı yüklenir, bu da 8e hatasına yol açar, kendiniz düzeltebilirsiniz. Bu nedenle, çamaşır makinesini elektrik şebekesinden çıkarın, fazla eşyaları çıkarın veya daha fazla çamaşır ekleyin. Ardından çamaşır makinesini yeniden başlatmayı deneyin. Sorunu çözmeli.
 • Tamburun dengesizliğini etkileyebilecek tankta yabancı bir nesne varsa, onu çıkarmanız gerekir. Fanın deliğinden yapabilirsiniz. Böylece, ısıtma elemanını çıkarmak için Samsung çamaşır makinesinin ön duvarından kurtulun. Isıtma elemanını çıkardıktan sonra, elinizi deliğe sokun ve altta hataya neden olan öğeyi bulun.
 • Çamaşır makinesinde geçici bir arıza varsa, cihazı şebekeden 5 dakika süreyle kapatarak cihazı sıfırlayın. Ardından cihazı tekrar açın. 8e hata kodu veya benzeri bir dosya kaybolmalıdır.
 • Titreşim sensörünün yanması durumunda, yenisiyle değiştirin. Çamaşır makinesini geri çıkarın ve paraziti önlemek için tahrik kayışını çıkarın. Ardından, kabloları motordan çıkarın ve vidayı çıkarın. Böylece eski sensörden motordan kurtulun ve yeni bir tane koyun.

Parçanın arızasını kontrol etmek için multimetre ile inceleyin.

 • Bu elementi detaylı bir şekilde kontrol edip temizleyerek titreşim sensörüyle bağlantının kopmasını önleyebilirsiniz. İç manyetik halkanın oksit ve kirden dikkatlice temizlenmesi gerekir. Parçayı geri yükleyecektir. Bununla birlikte, sensör besleme kablosunun bütünlüğünü ve kontağını kontrol edin.

Özetlemek gerekirse, 8e hatasının her zaman aynı şekilde çözülmeyen birçok analogu olduğunu unutmayın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları

Profilo Kurutma Makinesi Hata Kodları Ürünlerin yüksek kalitesine rağmen, önemli bir süre sonra ekipman kullanılamaz …

soru sor

Bir yorum

 1. BARBAROS ŞENEL

  merhaba,

  samsung wd7704c8c/yah model 7 kg lık kurutmalı makina mevcut 8E arızası alıyorum ancak yazdığınız üzere titreşim sensörü diyorsunuz ancak servis bu makinalarda titreşim sensörü olmadığını söylüyor varsa neresinde bağlıdır başka ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !