Destek
Siemens Kurutma Makinesi Arızaları Çözümleri

Siemens Kurutma Makinesi Arızaları Çözümleri

Siemens Kurutma Makinesi Arızaları Çözümleri Çoğu durumda, kurutucunuz ısıtmıyorsa, bunun nedeni ısıtıcı sigortasının atmış olması veya aşırı termik aşırı yükün kesilmesidir. Bu cihazların sıklıkla aşırı ısınmasını ve ateş yakmasını önleyen mekanizmaları vardır. Bu mekanizmaları sadece bir düğmeye basarak kendiniz sıfırlayabilirsiniz. Bazı çamaşır kurutucularının, özellikle de eski modellerin arka panellerinde kırmızı bir sıfırlama düğmesi bulunur.

Daha yeni modellerde, bu düğme arka panelin altındaki muhafazanın içinde olabilir ve bu sıfırlama düğmesine erişmek için bunu söküp çıkarmanız gerekir. Düğmeyi bulduktan sonra içeri bastırın. Tıklarsa, termal aşırı yük kesilmesi tetiklenmiş ve şimdi sıfırlanmıştır. Bazı kurutucular bu sıfırlama anahtarına sahip değildir ve bir cihaz mühendisi tarafından sıfırlanması gereken ‘sadece bir kez’ termal kesime sahiptir.

Siemens Kurutma Makinesi Arızaları

Siemens Kurutma Makinesi Arızaları Çözümleri çamaşır kurutma makinenizle en sık karşılaşılan sorunları onarın. En yaygın arızalar ‘çamaşır kurutma makinesi ısınmaz’ ve ‘çamaşır kurutma makinesi davlumbazı dönmez. Aşağıda uzman rehberimiz ile kendinizi düzeltmek için ne kadar kolay olduklarına şaşıracaksınız.

Siemens Kurutma Makinesi Nemli Çıkartıyor

Daha kötü bir şey yok, değil mi? Islak giysilerini çamaşır kurutma makinesine koyarsınız ve bir veya iki saat sonra çıkardıkları gibi sadece nemli olduklarını keşfedersiniz.

Genel olarak, küçük bir panik sesi çıkarırsın ve sonra bir mühendis çağırırsın. Ancak, kendiniz yapabileceğiniz birkaç çek var, bu da sizi telefondan kurtarmanıza neden olabilir. İşte çamaşır kurutma makinenizin neden ısınmıyor olduğunu açıklayabilecek en yaygın hatalardan bazıları.

Kurutma makineniz ısınmıyorsa, ısıtıcının aşırı ısındığı ve tetiklenmiş olabileceği ve yeniden ayarlanması gerektiği muhtemeldir. Yeniden ayar düğmesi genellikle, genellikle arka panelde, çamaşır kurutma makinesinin arkasında bulunur. Kurutma makinenizdeki ısı düğmesini yeniden ayarlamak için kırmızı düğmeye basınız. Eğer tetiklenirse bir tıklama duyarsınız.

Tüm çamaşır kurutucularının düğmeleri yeniden ayarlanmamıştır, bu nedenle ısınmayı durdurursa, termostat veya TOC (Termal Aşırı Yük Kesme) aşırı ısınma nedeniyle tetiklendiğinden bunun büyük bir olasılıkla olması muhtemeldir.

Termostatlar genellikle 5p’lik bir boyuttadır ve arka paneli çıkararak erişilebilir. Herhangi bir elektrikli parça ile çalışmadan önce daima gücü kapatın. Eğer varsa, termostatın direncini test etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz. Çamaşır kurutma makinesi termostatları hakkında daha fazla bilgi için ‘ tüm kurutucu termostatlarına bakın – bilmeniz gereken tek şey ‘.

Isıtma Elemanları

Isıtma elemanı grubu, çamaşır kurutma makinesinin arkasında bulunabilir. Termostat veya TOC, genellikle ısıtma elemanı grubunun parçasıdır. Isıtma elemanı düzeneği, çamaşır kurutma makinesinden gelen tellerle birlikte büyük bir metal kutu gibi görünecektir. Herhangi bir kırılma olup olmadığını kontrol etmek için öğeyi görsel olarak inceleyin veya eğer varsa, elemanı multimetre ile test edebilirsiniz.

Benim Kurutma Kurutucu Neden Termostatı Aşırı Isınma Yapar?

Termostat veya TOC’yi durduran bir kurutma makinesinin en yaygın nedeni, çevrim bittikten önce kapıyı açmaktır. Bu, ısıtıcı elemanın soğuması için zamana sahip olmadan önce soğutma fanını durduracaktır. Kapı filtreleri düzenli olarak temizlenmelidir. Değilse, kurutucudan havanın dolaşmasına izin vermez ve bu da yolculuğa neden olur. Tamburun iç tarafını kontrol ederek, tıkanıklığı önlemek için topak kalmadığından emin olun. Kurutucunun alt tarafındaki kondenser kutusu da içinde sıkışan hav tüyleri alabilir, bu yüzden bir musluk altında çalıştırarak düzenli olarak temizlemelisiniz.

Siemens Kurutma Makinesi Dönmüyor

Kurutma kabiliyetinden sonra, çamaşır kurutma makinesinin en önemli parçası, yuvarlanma kabiliyetidir. Elbette, çamaşır kurutma makineniz tökezlemiyorsa, aynı zamanda düzgün bir şekilde kurulamayacaktır, bu nedenle, tumbling olmayan bir kurutucu, fiziksel olarak mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi gereken bir sorundur.

Kayış Kopması

Bir çamaşır kurutma makinesinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri, kayışın ters dönmesi ve tamburun dönmemesidir. Bu nedenle tahrik kayışının kontrol edilmesi harika bir fikirdir.

Tahrik kayışını kontrol etmeden önce, kurutucuyu daima ana şebekeden ayırın. Bir kurutucunun üzerindeki kayış, çamaşır makinesinden daha serttir. Arkayı çıkarmak genellikle ısıtma elemanını ortaya çıkarır. Ön ve yanların çıkarılması gerekli olabilir.

Kayışın bir saç kurutma makinesiyle ısıtılması, kemerin fitingi daha kolay hale getirmesine izin verebilir. Bazı kurutucular kemeri takmak için özel bir alete ihtiyaç duyar. Bu özel araca bir Takla Kurutucu Tahrik Kayışı Tesisatı denir ve kolayca çevrimiçi bulunabilir.

Tamburu el ile hareket ettirmek, tahrik kayışı tamamen kapanmış ve serbest düşmüşse çalışmanıza yardımcı olabilir. Tamburu el ile hareket ettirmek normalden daha kolaysa, tahrik kayışı kopmuştur. Tamburu el ile hareket ettirmek normalden daha zorsa, tahrik kayışı çatlamış olabilir.

Hatalı Başlangıç ​​Kondansatör

Kemer değilse, hatalı olan kondansatör olabilir, bu durumda aşağıdakileri dikkate almanız gerekir: Kondansatörler arızalıysa elektrik şokları verebilir. Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, bunları işlemeyin. Eğer kondansatör bir arıza geliştirmişse, davulu elle döndürüp, kapıyı hızlıca kapatabilir ve makineyi çalıştırabilir – yön değiştirmesi gerekene kadar.

Bunun nedeni, kondansatörün motoru çalıştırmasıdır. Manuel olarak motoru tekmeleyebilir ve iyi çalışıyorsa, kapasitör en olası problemdir.

Hatalı çamaşır kurutma makinesi motoru

Alternatif olarak, motorun kendisi bir arıza geliştirmiş olabilir – bu durumda tüm motoru değiştirmeniz gerekecektir. Tahrik kayışı ve kondansatör arızalı değilse, problem olan motor olması muhtemeldir.

Siemens Kurutma Düzgün Kurutmuyor İse

Eğer çamaşır kurutma makineniz kurulamıyorsa, elbiselerinizi bir giysi hattında kurutmak için yeterli alana sahip değilseniz, bu durum gerçek bir sorun oluşturabilir. Neyse ki, kurutucunuzu tekrar çalıştırmaya yardımcı olabilecek bazı tavsiyelerde bulunabiliriz.

Siemens Kurutma Makinesi Hiç Başlamıyor

Kurutma makineniz bile başlamadıysa, muhtemelen bir sigortanın patlaması (fişin takılı ve açık olduğunu kontrol ettiniz, doğru mu?). Aksi halde, kapı uygun şekilde kapatılmamış olabilir veya soketin kendisi kırılmış olabilir. Soketi kontrol etmek için farklı bir cihaz takın ve işe yarayıp yaramadığını görün – eğer öyle değilse, sokette neredeyse bir sorun var demektir.

Başlıyor ama ısınmıyor

Diğer taraftan, çamaşır kurutma makineniz çalışıyorsa ve ısınmadıysa, o zaman kılavuzumuzu inceleyin. Kurutma makinem neden ısıtmıyor ?

Bacalı Kurutucu veya Kondenser ?

Sorunların bir kısmı örtüşmesine rağmen, ‘havalandırmalı’ tamburlu kurutucular ve ‘kondenser’ tamburlu kurutucular arasında küçük farklılıklar vardır. Havalandırmalı veya kondenser kurutucular için, aşağıdaki sorunlardan birine sahip olabilirsiniz:

Tam bir tiftik filtresi – filtreyi boşaltın ve her kullanımdan sonra kapı contasını temizleyin. Kapalı veya sınırlı havalandırma giriş ızgaraları. Izgaraları temizleyin ve kurutucuyu tekrar deneyin.

Yanlış yerleştirilmiş yükler – birçok farklı kumaş birlikte yük kurutma süresini uzatabilir. ‘Bacalı’ tamburlu kurutucular, dışarıda aşırı yoğuşma sağlayan kurutuculardır. Havalandırmalı çamaşır kurutma makineniz varsa, çarpık veya kırılmış havalandırma hortumu olabilir.

‘Kondenser’ kurutucular, atılmak üzere bir tepsiye yoğunlaşmayı toplayan kurutuculardır. Yoğunlaştırıcı kurutma makineniz varsa, aşağıdaki sorunlardan birine sahip olabilirsiniz:

Kondenser havayla kaplanabilir, bu durumda kondenseri temizlemeli ve değiştirmelisiniz.
Su deposu dolu olabilir – doğru şekilde boşaltıldığını kontrol edin.

Siemens Kurutma Makinesi Kendiliğinden Duruyor

Çamaşır makinenizi her kullandığınızda, elektrik kesintileriniz (kapanma) durumunda hem sinir bozucu hem de endişe verici olabilir. Elektrik sisteminizi etkileyen herhangi bir sorun en kısa zamanda ele alınmalıdır.

Kondenser kutusu

Siemens Kurutma Makinesi Arızaları Çözümleri Kurutma makineniz elektrikli devrede kalmaya devam ederse, bu durum kondenser kutusunun ıslak, ıslak tüylü veya tüylerden ve kıyafetlerden kaynaklanan kalıntılardan dolayı tıkanmasının bir sonucu olabilir. Bazı kıyafetler diğerlerinden daha fazla döküleceğinden, bu konuda düzenli bir göz tutmak en iyisidir.

Kondenser kutusu kısmen bloke olduğunda, buharlı ve nemli havayı verimli bir şekilde suya yoğunlaştırmaz, böylece kurutucu iç kısımları buharlı ve nemli hale gelir.

Bu, nem miktarına ve çamaşır kurutma makinesinin yapısına bağlıdır, ancak eğer kurutucunun özellikle hassas bir kısmı nem alırsa, bir canlı bileşen ile nötr veya toprak arasında bir ‘yanıp sönme’ ile sonuçlanacaktır. Bu, RCD’nin (eski birimlerdeki MCB) açılmasını ve bir sigortanın patlamasına neden olur

Siemens Kurutma Makinesi Sesli Çalışıyor

Çoğu zaman bir çamaşır kurutma makinesi bir rüya gibi çalışacak, ancak tüm cihazlarda olduğu gibi, bazen teknik sorunlar olacaktır. Çamaşır kurutma makineniz bir titreme, sızlama (veya diğer garip sesler) yapıyorsa, sorunu teşhis etmek ve çözmek en iyisidir. Birtakım şeylerin sonucu olabilir, ama kesinlikle yapmak istemediğiniz şey onu görmezden geliyor.

İşte çamaşır kurutma makinenizin garip sesler çıkarmasının en yaygın nedenleri

Sikke ve anahtarları

Vurma, çınlamak ya da kuşatmanın en yaygın nedenlerinden biri, ceplerde bırakılan anahtar ya da madeni paralardır bu nedenle çamaşır kurutma makinesine herhangi bir giysi koymadan önce bunları kontrol edin. Daha sık sık, kurutucu döngüsü tam dönüşte olana kadar hiçbir şey duymazsınız.

Pürüzlü yüzeyler

Kurutucu eğirme sırasında titriyor veya titriyorsa, kurutucunun düz bir zeminde oturduğundan emin olun. Ön bacaklarda yükseklik ayarlayıcılarla donatılmışsa, makinenin düz olduğundan emin olmak için bunları ayarlayın, aksi takdirde sıkma sesini azaltır veya ortadan kaldırır.

Silindir rulmanlar

Tamburlu kurutucu dönerken ve tüm cihaz çalkalanırken ve gürültülü ise, tekerleklerin serbest ve kolay bir şekilde dönmesine yardımcı olan tambur yatakları ile ilgili bir problemin göstergesi olabilir.

Kazan

Tambur dönerken patlama sesi sürekli ise, tamburun kendisinde sorun olabilir. Gürültü metalikse, makinenin içindeki bir şeyde kazınarak kazınmanın sonucu olabilir. Tamburu görsel olarak herhangi bir işaret veya ezik için kontrol edebilirsiniz.

Motor yatakları

Çamaşır kurutma makinesi yüksek perdeli bir çığlık veya sızma sesi çıkarsa, motor yataklarının yıprandığını gösteren bir işaret olabilir.

Gergi kasnağı tekerlekleri

Kurutucudan gelen gıcırdama sesi varsa, gergi kasnağı tekerleklerinin aşınması sonucu olabilir. Bu daha eski modellerde daha sık görülür.

Siemens Kurutma Makinesi Taşlama Gürültüsü Yapması

Tam bir kurutucu, her seferinde temiz ve kuru çamaşırlar sağladığında, tam bir kurutucu mutlak bir tanrıçadır. Bununla birlikte, tüm elektrikli cihazlar gibi, ara sıra problem veya arızaya karşı da hassas olabilir ve taşlama gürültüsü en yaygın olanlardan biridir. İşte en yaygın sebeplerden birkaçı.

Metal nesneler

Çamaşır kurutma makinenizin taşlama sesi çıkarmasının muhtemel nedeni, tamburun kenarlarına çarpan metal bir nesnenin bulunmasıdır. Makineyi durdurun ve bozuk para, anahtar, kemer tokası veya vida olup olmadığını kontrol edin ve çıkarın. En iyi tavsiye kıyafetlerinizi kurutucuya koymadan ÖNCE tüm ceplerinizi kontrol etmektir.

Aşınmış rulolar

Makaralar, tamburun dış tarafına bağlanan ve dönmesine yardımcı olan küçük bir (genellikle metal) tekerlek takımıdır. Giymeye başlarlarsa, tambur döndüğünde taşlama gürültüsüne neden olabilir. Yıpranmış silindirleri yenileri için değiştirmek sorunu çözmelidir.

Parçalayıcı planör

Bazı tamburlu kurutucularda, tamburun dış kenarı, tambur döndüğünde metal kabine doğrudan temas etmesini önlemek için koruyucu bir bariyer görevi gören bir çift kanattır. Kurutucu modelinize bağlı olarak genellikle naylon veya plastikten yapılmış ince bir contadırlar. Zamanla yıpranırlar, taşlama veya sızma sesiyle sonuçlanırlar. Bu sesleri durdurmak için bunları değiştirmeniz gerekir (çift olarak satılırlar, böylece her ikisini de değiştirirler, böylece eşit şekilde takılırlar).

Kaymış kayış

Tamburun merkezini çevreleyen ve dönmesine izin veren uzun, kalın bir lastik kayış vardır. Kemer pozisyonundan kayıyorsa, taşlama sesi çıkarmaya başlayabileceğinden, taşlama gürültüsü yapmaya başlayabilir. Yukarıdaki çamaşır kurutma kayışınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenin .

Hasarlı gergi

Gerici (veya avara kasnağı), kayışı tamburun üzerine sıkıca yerleştirir ve kemer, bileşenin bir tekerleğe ve yaya bağlı braketinin üzerinden geçer. Tekerlek arızalandığında, bir taşlama gürültüsü ile sonuçlanabilir, çünkü kayış gerginliğini döndürmek ve korumak için uğraşıyor. Hasar da olabilir, çünkü yeterli gerilim eksikliği vardır.

Bumu Aradığın ?

Buzdolabı Timer Nasıl Değiştirilir

Buzdolabı Timer Nasıl Değiştirilir ?

Sayfa İçindekiler Buzdolabı Timer DeğiştirmeBuzdolabı Timer Nasıl Test Edilir ? Buzdolabı Timer Nasıl Değiştirilir ? …

Bir yorum

  1. Şahin

    Siemens iq300 kurutma makinesi e 63 veriyor neden ne demek çalıştırdığımda 1 dakika çalışıyor ışık sönüyor birkaç saniye sonra duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi