Anasayfa / Soru Cevap / Buhar Kazanlı Ütü İstasyonunu Kireç Temizleme

Buhar Kazanlı Ütü İstasyonunu Kireç Temizleme

 • Konteyneri indir
 • Taban plakasını descale
 • Tüm su buharı döngüsünü kirletmek

Buharlı ütüleme istasyonunun ne zaman kireçlenmesi gerekir?

Buharlı ütü istasyonunuzu kirletmeniz gereken işaretler var. Bu özellikle taban plakasının kireç veya sudan çıkması veya buharlı ütüleme istasyonunun kendi kendine kapanması durumudur . O zaman çok hızlı hareket etmelisiniz, çünkü kireçle tıkanmış bir buharlı ütüleme istasyonu lekelerinizi elbiselerinize bırakır ve biz de öngörülebilir gelecekte çıkacağız.

Buharlı ütü istasyonunu nasıl kirletiyorsunuz?

Konteyneri çıkartın (küvet)

Kalan su dökün

Buharlı ütü istasyonunun tankını kirletmeden önce, önce tamamen boşaltmanız gerekir . Bunu lavabonun üzerinde yapmak en iyisi. Bazı buharlı ütüleme istasyonlarında su tankının depodan bağımsız olduğunu lütfen unutmayın.

Bu durumda kabı boşaltmanız gerekir . Bu ünitenin tabanında bulunur ve suyu boşaltmak için deklanşörü açmanız gerekir. Kapatma genellikle vidalanmış olduğundan, açmak için onu açmak zorundasınız. Konteynırı tamamen boşaltın .

Bunu biliyor muydun?

Buharlı ütü istasyonunuzu ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, yılda 1 ila 4 kez kirletmeniz gerekir. Bazı modellerde kireç önleyici sistem bulunur. Uygun olmasına rağmen, cihazınızı yine de daha az sıklıkta değiştirmeniz gerekir. Taban plakası her zaman temiz olmalı, böylece çamaşırlar lekelenmemelidir. Temizlemek için nemli bir bez yeterlidir.

Konteyner hangi malzemeden yapılmıştır?

Buharlı ütüleme istasyonları için genellikle 2 tip tank vardır: Alpax (alüminyum ve silikon alaşımı) tankları ve Inox (paslanmaz çelik) tankları.

Konteyneriniz alüminyum alaşımdan yapılmışsa, özel kireç çözücü ürünler kullanmalısınız . Beyaz sirke kullanmayın, çünkü bu malzeme buna tahammül etmez.

Konteyneriniz Inox’tan yapılmışsa, cihazınızı kirletmek için beyaz sirke kullanabilirsiniz .

Oku kılavuzuna orada belirtildiği gibi dikkatle Dampfbügelstation için, konteyner ve hangi bakım ürünleri en iyisidir hangi malzemedir.

Konteyneri kirletmede farklı adımlar

Buharlı ütü istasyonunuzun deposu paslanmaz çelikten yapılmışsa, aşamalar aşağıdaki gibidir:

 • Kireç çözücü çözeltiyi 70 CL beyaz sirke ve 30 CL su ekleyerek hazırlayın .
 • Bu karışımı kabın içine dökün ve kapatın.
 • Buharlı ütü istasyonunu birkaç dakika boyunca enerjiye bağlayın , böylece bu karışımın buharı tüm tankın içine yayılır.
 • Daha sonra buharlı ütü istasyonunu durdurun ve birkaç saat bekletin , ardından kabı boşaltın ve birkaç kez temiz suyla durulayın.
 • Kapları aynı sıvı ile doldurun (70 CL beyaz sirke ve 30 CL su) ve taban plakasını kirletirken hareket etmesine izin verin .
 • Tabanı kirlenmesi

 • Taban için yeterince büyük bir kaseye ihtiyacınız olacak . Aynı zamanda bu amaç için bir fırın tepsisi de uygun olacaktır.
 • Bu kaseye veya fırın tepsisine 1/3 beyaz sirke ve 2/3 soğuk su dökün .
 • Demir takılı ve soğuk olmadığında, yapmak bu karışım içine taban plakası. Güçlü bir sirke kokusu yayar. Dairenizin dışında, örneğin balkonunuzda bunu yapmak en iyisidir. Sadece taban plakası daldırılabilir, böylece demir içine demir giremez.
 • Tabanını bu sıvı içinde en az 2 saat bırakın .
 • Sonra taban plakasını nemli bir bezle silin.
 • Tüm su buharı devresini temizleyin ve sonra her şeyi iyice durulayın

Şimdi buharlı ütü istasyonunu açabilir ve tüm buhar döngüsünü temizleyebilirsiniz:

 • Bağlayın cihazı gücüne tekrar ve dönüş o üzerinde .
 • Tabandaki deliklerden kireçten arındırmak için buhar düğmesine birkaç kez basın .
 • Birkaç dakika çalışmasına izin verin ve bu işlemi tekrarlayın.

Eğer buharlı ütünün buhar çevrimini kireç çözme sonra sormak için ütü dışarı ve soğumaya bırakın.

Şimdi üniteyi fişten çekin ve boş kabı. Temiz su ile doldurun ve cihazınızı bağlayın ve ısınmasına izin verin. Kalan sirkeyi çıkarmak için buhar düğmesine birkaç kez basın. Kapta herhangi bir sirke bırakmamak için, bu işlemi birkaç kez tekrarlayın ve temiz su ile doldurun ve ısınmasını bekleyin.

Buhar Kazanlı Ütü İstasyonunu Kireç Temizleme Pratik bilgiler

Kireç giderme işleminden sonra, kireç tortuları tabandaki deliklerden sızabilir ve giysilerinizi lekeleyebilir. Bunu önlemek için, öncelikle, hassas olmayan bir temizlik bezi ütülemek en iyisidir. Ütüleme sırasında buhar düğmesine düzenli olarak basın. Kireç tabakası tabandan ayrılmazsa, elbiselerini tekrar ütüleyin.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları Yılın en sıcak günü. Klimanız çalışmıyor, parçalanıyor, sızdırıyor, soğutma yapmıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi