Anasayfa / Soru Cevap / Çamaşır Makinesi, Kazan İçindeki Suyu Boşaltmıyor ?

Çamaşır Makinesi, Kazan İçindeki Suyu Boşaltmıyor ?

Çamaşır Makinesi, Kazan İçindeki Suyu Boşaltmıyor ? Pompa motoru arızalı olabilir. Pompa motoruna direk enerji verilerek çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve arızalı ise değiştirilir, Pis su filtresi tıkanmış olabilir. Filtre kontrol edilir. Filtre süzgeci temizlenir.

Çamaşır Makinesi İçindeki Suyu Boşaltmıyor

Tahliye hortumu kırık veya tıkalı olabilir, tahliye hortumu kontrol edilerek suyun kolayca akabileceği duruma getirilir ve tazyikli su verilerek tıkanıklık giderilir.  Program aygıtından pompa motoruna enerji gelmiyor olabilir. Enerji taşıyan kablolar kontrol edilir. Arızalı olan değiştirilir.

Kazan içindeki Suyu Boşaltmıyor

Suyu Boşaltmama Sebepleri

  • Çamaşır makinesinin içindeki suyu boşaltmamasının sebeplerinden birisi su tahliye pompasına yabancı cisim kaçmasıdır. Su tahliye pompasının kontrolü için öncelikle makinedeki su boşaltılmalıdır. Bunun için makinenin önünde ve alt kısımdaki kapak yerinden sökülmeli ve ardından çamaşır makinesi bir miktar geriye doğru yatırılmalıdır. Daha sonra kapağın arkasındaki tahliye hortumu dışarı çıkartılmalı ve hortumun ucundaki tıkaç çıkartılarak makine içerisindeki su boşaltılmalıdır. Makinenin suyu boşaltıldıktan sonra da pompanın kapağı saatin tersi yönde çevrilerek yerinden sökülmelidir. Kapağa bağlı filtre ve pompa elle kontrol edilmeli, buraya kaçan yabancı cisimler temizlenmelidir.
  • Makinenin arkasındaki pis su tahliye borusunun tıkanması veya kırılması da çamaşır makinesinin suyu boşaltmasını engelleyebilir. Öncelikle hortumda herhangi bir kırık olup olmadığı kontrol edilmeli, varsa hortumdaki kırık düzeltilmelidir. Problemin bu tahliye borusundaki tıkanıklıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması için öncelikle tahliye hortumu makineden sökülmelidir. Ardından çamaşır makinesi su tahliye programına alınarak su çıkışının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer boru söküldükten sonra makineden su çıkışı oluyorsa sorun hortumdan kaynaklanmaktadır. Hortumun içerisindeki tıkanıklık giderilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Hortumdaki tıkanıklığın giderilmesi için öncelikle içine tazyikli su verilmelidir. Eğer hortumdaki tıkanıklık giderilemiyorsa çamaşır makinesine yeni bir gider hortumu takılmalıdır.
  • Çamaşır makinesindeki suyun tahliyesini sağlayan pompa motorundaki arızalar da suyun boşaltılmasını engeller. Bu durum, servis tarafından pompa motoruna direkt olarak elektrik verilerek tespit edilir. Motorun durumuna göre tamiri yapılabilir ya da yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir.
  • Çamaşır makinesindeki elektriksel arızalar da suyun boşaltılmasını engelleyebilir. Makine programının pompa motoruna enerji gönderememesi bu arızalardan birisidir. Bu tip arızalar servis tarafından tespit edilir ve elektrik bağlantılarından kaynaklanan sorunlar, kabloların değiştirilmesi ya da tamir edilmesi ile giderilir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi