Anasayfa / Beyaz Eşya / Çamaşır Makinesi Su Alıp Boşaltıyor

Çamaşır Makinesi Su Alıp Boşaltıyor

Çamaşır Makinesi Su Alıp Boşaltıyor çamaşır makinesinin aynı anda doldurup boşalması birkaç olası nedenden dolayı meydana gelir. Su, sıhhi tesisatla ilgili bir sorun nedeniyle tahliyeyi sifonlayabilir.

Çamaşır Makinesi Su Alıp Boşaltması

Çamaşır makinesi aşırı doldurulabilir. Ya da yıkama döngüsü, bir aşırı ısınma hatası tespit edildiğinden iptal edilebilir. Sorunun oluştuğu döngüde nerede olduğuna dikkat edilmesi, bu farklı hatalardan hangilerinin soruna neden olduğunu ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Su sifonlanıyor mu dışarı pompalanıyor mu ?

Su tahliyesinden aşağı akıyor ancak pompa çalışmıyorsa, aşağıdaki “sifon suyu” bölümüne atlayın. Drenaj pompasının çalıştığını ve suyun pompalandığını duyabiliyorsanız, yıkama işlemini iptal edebilir. Takılıysa, su pompasını bir geri dönüşüm pompayla karıştırmayın. Durulama ve sıkma ile çalışan drenaj pompası ile yıkama devresinde çalışan geri dönüşüm pompası arasındaki farkı bilmelisiniz. Tüm çamaşır makinelerinin geri dönüşüm pompası yoktur.

Çamaşır Makinesi Su Alıp Boşaltıyor

Bazı çamaşır makineleri, bir miktar pompalayarak ve taze soğuk su alarak aşırı ısınan suya tepki vermeye programlanmıştır. Bu döngüde sıkışabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, yanıp sönen ışıklar veya belirli seçenek ışıklarını yakarak veya bir dijital ekrana sahipse belirli bir hata kodunu görüntüleyerek bazı hata kodlarını da göstermelidir.

Bu hata, gerçek bir aşırı ısınma veya hatalı bir termistörden (termostat) kaynaklanabilir. Su ile doldurmak zorunlu olarak sürekli değildir, bir süre toplanabilir, pompayı enerjilendirir, sonra tekrar eder. Ancak, tüm çamaşır makineleri için böyle bir şey olacağını söyleyemedim. Bu arızanın olduğunu düşünüyorsanız, bir mühendis bulmanız daha iyi olur ama burada bir genel yardım makalem var – NTC termistörünü nasıl test edersiniz .

Eğer çamaşır makinesi çalışır açılmaz kapanırsa ve sürekli çalışmazsa, makinede yalıtım hataları olabilir.

Sifon suyu

Eğer su pompalanmıyorsa, ama her zaman drene oluyorsa, yıkayıcı, içinde yeterince su olmadığını ve daha fazla toplandığını tespit etmeye devam edecektir. Modern çamaşır makineleri, bir şeyleri yanlış anlamaya ve bir hata ile iptal etmeye yetecek kadar sofistike olmalıdır, ancak eğer değilse, daha fazla tekrar gelmek için yeterli su kaybetmeden önce, yıkamaya veya kısa bir süre durulamaya devam edebilir. Süresiz olarak bu döngüde sıkışabilir ve buna sifonlama denir.

Sifon-1Sifonlama, boşaltma hortumunun ucu, çamaşır makinesinin içindeki su seviyesinden daha düşük olduğunda gerçekleşir. Diyagramda, tahliye hortumunun ucunun, tamburdaki su seviyesinden daha yüksek olduğu, yıkayıcıda doğru bir şekilde gösterilmektedir. Su her zaman seviyelerde olduğundan, tahliye hortumundaki suyun tamburdaki su ile aynı olduğunu görebilirsiniz.

Tahliye hortumu çok daha aşağı itilmişse veya stand borusu düştüğü yere düşerse su sifonlaşmaya başlayabilir. Siphoning, yerçekimi kuvveti ile başlayabilir veya su, makinenin dışına pompalandığında, sıvı akışını başlatmak için boruyu emerek bir arabadan benzin sifonla aynı şekilde pompalanır. Unutmayın: Pompa çalışıyorsa sifonlama yapılmaz.

Bu arıza, çamaşır makinesi temizlenmek veya yeni bir evde taşınmak üzere hareket ettirildiğinde ortaya çıkar. Bu durum, bir tahliye hortumları borularının duvara düzgün şekilde sabitlenmemesi ve bir açıda düşmesi durumunda da meydana gelebilir. Eğer yıkayıcınız lavabonun alt tarafındaki u-bendine daldırılırsa, sifon indirgeyebilmeniz gerekir, çünkü u-bend, çamaşır makinesinin içindeki su seviyesinden açıkça daha fazladır.

boşaltma hortumu kancasıBir stand borusuna daldırıldığında, boşaltma hortumunun sonunda bir çoban kancasını zorlamak için plastik bir sürgü bulunmalıdır. Bu sadece boşaltma hortumunun düşmesini engellemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çok aşağı itilmesini de durdurur. Çökeden çıkan drenaj hortumunun uzunluğu yaklaşık 4 veya 5 inç olmalıdır.

Bu Drenaj hortumu tıkacı , eğer yıkayıcı, lavabo altında U-bendinde bir bağlantıya pompalanıyorsa, gerekli değilse de, boşaltma hortumu, çamaşır makinesi pompasına doğru gitmeden önce birkaç santim yukarıya çıkacak şekilde bağlanmış olmalıdır. Sifonlamayı önler (bkz . tesisatta sorun olmadığından emin olun ).

Sıhhi tesisattaki atık su borusunun yüksekliği yaklaşık 18 inç ila 2 ayak olmalıdır. Temel olarak, boşaltma hortumunun ucu, küvetdeki sudan daha düşük olmamalıdır. Stand borusunun tam yüksekliği için tam talimatlar, talimat kitabında veya ayrı kurulum talimatlarında bulunmalıdır.

Aşırı doldurma ?

Çamaşır makinesinin aşırı doldurması büyük olasılıkla bir hata kodu tetiklemelidir, ancak tahliye hortumunun aşırı doldurma işlemine nasıl girdiğine bağlı olarak sifonlama da tetiklenebilir. Su seviyesi, kapı camının yarısına kadar yükselen bir şekilde görülebilir ve sonunda arkadan taşacak veya sabunluktan dışarı çıkmaya başlayabilir. Eğer çamaşır makinenize bu gerçekleşirse, o zaman çamaşır makinesinin aşırı dolması okuyucudur, bu da suyun, suyun tahliyeden aşağı akan su ile doldurulması yerine makinenin dışına taştığı aşırı dolumla ilgilenir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi