Anasayfa / Bilgisayar / Diz Üstü Bilgisayar Fan Temizleme

Diz Üstü Bilgisayar Fan Temizleme

Diz Üstü Bilgisayar Fan Temizleme

İlk olarak aşağıdaki resimde gösterdiğim şekilde sadece daire içine aldığım vidaları sökmeniz gerekiyor,vidaların hepsini sökmeyin gidip Daha sonra sol üstteki okun olduğu yerdeki çıkıntıdan tornavida yada benzeri bir şeyle hafifçe yukarı kaldırın,yavaşça okların yönünden aşağı doğru indirin kaydırarak.Aşağı indirirken takılırsınız,aralarda küçük dişler var.Fazla sert olmadan yavaşça yukarı kaldırın,zaten bir tanesini yaptığınızda diğerlerini kaldırmak kolay gelecektir.Dişler kırılmıyor içiniz rahat olsun,adamlar onu yapmışlar.En son olarak sağdaki oka geldiğinde daha fazla ilerletmeyin. Kaldırdığınız kısımları havaya kaldırın ve elinizle kendiniz doğru yavaşça çekin,diğer taraflar dişli olmadığı için kırılır. Yalnız yukarı kaldırın demiyorum. Laptopun touchpad kısmına doğru kaydırın.En sonunda sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

dizüstü fan temizLİGİ

3.İşlem olarak, fanı ve çevresini elektrikli süpürge yada benzeri bir aletle nakitce temizleyin.Fanın ayrı olarak söktüğümüz için onuda ayrı olarak iyice bir temizlemek gerekecek. Herşeyini temizledikten sonra,yine sökme işlemindeki gibi vidaları karşılıklı sıkarak(fakat fazla sıkmayın,az birşey sıksanız yeter) fanı yerine oturtabilirsiniz.En son kapağı ise yine ilk olarak yukarı tarafı girecek şekilde koyup,diğer tarafları hafifçe bastırdıktan sonra kapak yerine oturuyor.Finalde ise yine vidaları karşılıklı sıkacaksınız ve yine söylüyorum aşırı derece sıkmayın,az birşey sıksanız kafi.

Alttaki resimlerdek yerleri,kendiniz temizlersiniz artık.

DİZ ÜSTÜ 1

Laptop Soğutma Yöntemleri 7 Pratik Öneri!

Dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınma sorununu aşağıdaki adımları takip ederek çözebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın fanından oyun oynarken, film izlerken yüksek ses geliyor ve bilgisayarınız ısınıyor veya aşırı ısınıp kapanıyorsa; Fanın tozlanma ihtimaline karsilik vakum tarzi hava ceken bir aygit edinerek fandaki tozları çekebilirsiniz. Fanın dis yuzeyini bir firca (artik kullanabildiğiniz bir dis fircasi da olabilir) ile temizleyiniz. Cihazinizdaki isinmayı en aza indirebilmek icin asagidaki hususlara dikkat etmenizi öneririz.

1. Bilgisayarınızı düz ve sert zeminlerde kullanın.

2. Kullanim esnasinda fanin önunun kapanmadigindan emin olunuz.

3. Cihazinizi devamli prize takili kullaniyorsaniz pili cikararak kullaniniz. Pilde kullanmayi tercih ediyorsaniz sarj tam dolduktan sonra adaptoru cikariniz. Pil seviyesi kritik duruma geldikten sonra tekrar %100 dolana kadar prizde kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda pil takılıyken ısınır ve buda laptopunuzun sıcaklık değerini arttırır.

3. Grafik uygulamalar kullaniyor veya oyun calistiriyorsaniz o esnada kullanmadiginiz uygulamalari kapatabilirsiniz. Ayrıca oyun oynarken bilgisayarım çok ısınıyor diyorsaniz diğer programları kapatmak için Game Booster programını bilgisayarınıza yükleyip oyun başladığı anda diğer programların otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde işlemcideki yük en aza indirilerek aşırı sıcaklık önlenebilir

4. Kablo ile internete baglaniyorsaniz wireless dugmesini kapatiniz. Kablosuz baglaniyorsaniz internet kablosunu kullanmaniz az miktarda da olsa gucten tasarruf etmektedir.

5. Yalnizca internet kullaniyorsaniz Denetim Masasi/Guc Secenekleri yolunu izleyiniz ve Guc Tasarrufu secenegini isaretleyiniz veya kendi tercihlerinize gore yeni bir guc plani olusturunuz. Bu konu laptop hızlandırma yayınında detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Konuya ulaşmak için burayı tıklayın.

6. Bilgisayarınıza kaliteli bir laptop soğutucusu almanız hava akımını arttırarak soğumasına yardımcı olacaktır. Tavsiye ettiğim marka Zalman laptop soğutucular.

7. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra laptopunuzda aşırı sıcaklık halen varsa fan yüzeyinde toz birikmiş olabilir. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarın içinin açılıp sökülmesi ve temizlenmesi gerekir. Bilgisayarınız garanti kapsamındaysa satın almış olduğunuz yere sorunu bildirerek servise gönderin aksi halde bu işlemi siz yaparsanız ürününüz garanti kapsamı dışında kalabilir. Bilgisayar tamir ve bakımı yapılan diğer yerlerde bu işlem için 20 -35 tl arası ücret istenmektedir. Bilgisayarınız garanti kapsamında değilse ve kendiniz bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız markanıza göre alt taraftaki videoları izleyerek yardım alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalısınız bazı modellerde bilgisayarın her parçasının ayrı ayrı sökülmesi gerekebilir. Sökme işlemi için uygun teknik ekipmana sahip olmalısınız aksi halde bilgisayarıza zarar verebilirsiniz

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi