Anasayfa / Soru Cevap / Fırın kapağının kolu nasıl değiştirilir ?

Fırın kapağının kolu nasıl değiştirilir ?

 • Fırın kapısının asılması
 • Farklı kapı panellerini çıkar
 • Kusurlu kolu çıkarın
 • Yeni kapı tutamağını takma
 • Kapı panellerini takmak
 • Fırın kapısının takılması

Fırın kapağının kolu neden değiştirilmelidir?

Kulp sürekli olarak fırın kapısını açmak ve kapamak için sürekli olarak zarar verebilecek şekilde kullanılır. Kırılmış bir sapa sahip olmak kapıyı açmak zor hatta imkansız hale getirir. Ayrıca estetik açıdan, eksik veya kırık bir kapı kolu güzel bir manzara değildir.

Bu nedenle, işlevini artık yerine getirmiyorsa, yani kapının açılması veya kapanması artık kolay değilse değiştirilmelidir. Bu, aynı zamanda, sapın yakında kırılacağı ve bu nedenle er ya da geç işlevini artık yerine getiremeyeceği riski olduğunda da geçerlidir. Son olarak, estetik nedenlerle uygun görüldüğü anda değiştirilmelidir.

Bu nedenle kolu değiştirin

 • o tamamen ya da kısmen (kayıp parça) kırılmış,
 • Bozuk, kırık veya yıpranmış vs.

Fırın kapı tutamağını değiştirmek için adımlar

Fırının elektrik bileşenleri ile doğrudan temas etmemekle birlikte, fırında çalışmadan önce daima cihazı fişten çekmeniz gerekir. Bu gereksiz riskleri önler. Kendinizi olası yanıklardan korumak için, kapı kolunu değiştirmeden önce fırın soğuyana kadar bekleyin.

 • Fırın kapısının asılması

Fırın kapağının sapını değiştirmek için kapı çıkarılmalıdır. Menteşelere ulaşmak için kapıyı tamamen açınız. Kapının altındadırlar ve kapı ile fırının geri kalanı arasındaki konektörü temsil ederler.

Menteşelerde küçük kancalar veya kollar göreceksiniz. Kapıyı güvenli bir şekilde sabitleyen bir kilitleme mekanizmasıdır. Kancaları ters çevirin, kapıyı hafifçe kapatın (yaklaşık olarak 60 ° açıyla) ve ardından yukarı doğru çekin. Pencereyi korumak için kapıyı düz bir bez üzerine yerleştirin.

 • Farklı kapı panellerini çıkar

Kapı kolunun sabitleme sistemine ulaşmak için önce farklı kapı panelleri çıkarılmalıdır. Genellikle, iç diskler, kilitleme tırnakları katlandıktan veya disklerin montaj vidaları çıkarıldıktan sonra dışarı çekilebilir. Bağlantı elemanları gevşetildikten sonra, müdahale eden yıkayıcıları kaldırabilir ve dışarı çekebilirsiniz.

 • Kusurlu kolu çıkarın

Artık yıpranmış veya kırık kapı kolu bağlantı elemanlarına ulaşabilirsiniz. Sapın vidalarla tutturulduğunu göreceksiniz. Arızalı kolu çıkarmak için tespit vidalarını gevşetmek yeterlidir.

 • Yeni kapı tutamağını takma

Yeni sap artık fırın kapağına bağlanabilir. Yeni tutamacın, tutamaç kaldırılmış olarak aynı veya eşdeğer olduğundan emin olun.

Kolu, kapıdaki vida delikleri ve tutamağın üzerindeki vida delikleri hizalanacak şekilde yerleştirin. Bu durumda, yeni kolu güvenli bir şekilde tutturmak için vidaları takıp sıkabilirsiniz.

 • Kapı panellerini takmak

Fırın kapağına yeni kulpla takıldığında, diskler yeniden takılabilir ve sabitlenebilir. Diskleri orijinal konumlarında değiştirin ve küçük kilitleme tırnakları veya vidaları yardımıyla sabitleyin.

 • Fırın kapısının takılması

Son olarak, kapı sobaya yeniden bağlanır. Kapıyı menteşelerin üzerindeki açık konuma takın ve menteşe kilitleme mekanizmasını kullanarak sabitleyin. Bağlantı kancaları katlandıktan sonra, kapı güvenli bir şekilde sabitlenir ve tekrar kapatılabilir.

Güvenli olduğundan emin olmak için kolu çekin ve aynı zamanda kapının doğru şekilde takıldığından emin olun.

Fırın kapınızın sapını yardım almadan ve basit bir yedek parçanın fiyatı için değiştirmeyi başardılar. Bazı onarımları kendinizin yapmanın ne kadar kolay olduğunu gördünüz. Bu yüzden diğer elektrikli cihazlarla ilgili problemler olduğunda bu olasılığı düşünün.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları Yılın en sıcak günü. Klimanız çalışmıyor, parçalanıyor, sızdırıyor, soğutma yapmıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi