Anasayfa / Soru Cevap / Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir fırın kapağını yeniden açmak için nasıl açıklayacağız. Bu süreç 6 hızlı adımlarla oluşur:
  • Üst fırın kapağını çıkartın
  • Emniyet motorunu ekinden serbest bırakın
  • Kapı kilidini
  • Kapının tekrar açılıp açılmadığını kontrol edin
  • Mandalı değiştir
  • Üst fırın kapağını yerine takın ve vidalayın

Fırınınızdaki kapı kilidi nasıl çalışır?

Bir piroliz programını başlattığınızda, yani çok yüksek sıcaklıkta kendi kendini temizlerken, fırının kapısının güvenliği sizin güvenliğiniz ve her şeyden önce, çocukların güvenliği için otomatik olarak kilitlenir. Bu güvenlik mekanizması fırın kapağını kilitler ve tüm temizlik programı sırasında ve sıcaklık yeterince düşmediği sürece kilitler. Normalde, kapı piroliz programının sona ermesinden sonra otomatik olarak açılır.

Bununla birlikte, emniyet kilidinin açık kalması veya arızalı olması ve fırının kapısının açılmaması mümkündür. Kırık kapı kilidinin tek işareti aşağıdaki gibidir:

Piroliz programının sonunda fırının kapısını açamazsınız. Programın bitiminden sonra uzun bir beklemeden sonra bile güçlü bir çekimle açılmayacak kilitli bir kapının önünde durursunuz.

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz?

Güvenlik Notu:  Fırın kapısının kilidini açmaya başlamadan önce, elektrik çarpmasını önlemek için fırını elektrik prizinden çıkardığınızdan emin olun.
Pratik ipuçları:
Burada açıklanan adımları izlemeden önce, önce fırın kapısını açmak için aşağıdaki üç basit yolu deneyin:
  • İlk önce, yüksek sıcaklık nedeniyle kapının fırında kilitli olmadığından emin olmak için biraz bekleyin (yaklaşık bir saat).
  • İkincisi, güç kaynağından gelen fırın kesin ve bekleyen 30 dakika sonra tekrar bağlayın de akışın. Bazen kapının güvenlik kilidi, güç kaynağında böyle bir moladan sonra kendini serbest bırakacaktır.
  • Son olarak, yeni bir piroliz döngüsü başlatmaya çalışın. Bazen ikinci temizleme programı bittikten sonra kapı kilidi normal olarak açılır.

Bu üç yöntem başarısız olursa, aşağıdaki adımları izleyin.

Üst fırın kapağını çıkartın

Kapının kilidini açmak için üzerinde çalışmanız gereken fırın bileşenlerine erişmek için, üst fırın kapağını çıkarmalısınız. Bu üst plakayı çıkarmak için, genellikle bir kaç vidayı uygun tornavidayla gevşetmek yeterlidir.

Çoğu durumda, gevşetilecek vidalar fırının arka tarafındadır. Üst fırın kapağının sökülmüş parçaları daha sonra fırının geri kalanından kolayca kaldırılabilir.

Emniyet motorunu ekinden serbest bırakın

Kapı kilidini kilitleyen ve serbest bırakan kontrolü bulun ve çıkarın.

Bunu yapmak için, soba çerçevesine bağlayan vidaları gevşetin, ardından motoru kelepçelerinden ayırın.

Kapı kilidini

Kaldırılan motor hareket ettirilebilir ve önemli olan parçaya erişebilirsiniz: Kapı kilidi kancasına bağlı olan kontrol kolu. Basitçe söylemek gerekirse, kontrol kolu bir taraftaki mekanizmaya, kanca yüksekliğine ve diğer tarafa kapıyı kilitlemeye yarayan bir şaft gibi görünür.

Kapı kilidini açmak için, kilitleme kolunu elle çevirerek manuel olarak ayarlayın. Bu rotasyon, kancayı kaldırmaya ve kapalı kapıyı bırakmaya izin verir.

Kapının tekrar açılıp açılmadığını kontrol edin

Kaldırdığınız çeşitli öğeleri yeniden yüklemeden önce, kapının gerçekten açıldığından emin olun. Sadece açmayı dene. Artık kilitli değilse, görevinizi başarıyla tamamladınız.

Mandalı değiştir

Şimdi kilidi yeniden yükleyebilirsiniz. Fırın rafında bulunan deliklere geri koyun ve kapı kilidinin kumanda koluyla tekrar bir araya getirin. Şimdi sabitleme vidalarını değiştirebilir ve sıkabilirsiniz.

Üst fırın kapağını yerine takın ve vidalayın

Artık kilidi yerine taktığınız ve fırın kapağının kilidi açıldığından, artık üst fırın kapağını değiştirebilirsiniz.

Kapağı iyice yerine takın, önce gevşetdiğiniz vidaları takın ve sıkın.

Pratik ipuçları:  Kilit açtıktan sonra sorun tekrar tekrar oluşursa, yukarıdaki prosedürü tekrar tekrar denemeyin. Bu durumda, fırınınızın problemini kalıcı olarak düzeltebilen bir tamir teknisyenine başvurun. Tabii ki, sorunun bozuk bir parçadan kaynaklandığını fark ederseniz, onu kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Tebrik ediyoruz! Fırınınızın kapısını kendiniz açtınız ve önemli onarım maliyetlerini hatta yeni bir sobanın maliyetini kaydettiniz. Gelecekte diğer ev aletlerinizi kendiniz onarın.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları Yılın en sıcak günü. Klimanız çalışmıyor, parçalanıyor, sızdırıyor, soğutma yapmıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi