Anasayfa / Klima / İnverter Klimalar İle Klasik Klimalar Arasında Ne Fark Vardır ?

İnverter Klimalar İle Klasik Klimalar Arasında Ne Fark Vardır ?

İnverter Klimalar İle Klasik Klimalar Arasında Ne Fark Vardır ?

İnverter Klimalar İle Klasik Klimalar Arasında Ne Fark Vardır Klima kullanıcılarının sık sorduğu sorular arasında yer alan “İnverter klimalar ile klasik klimalar arasında ne fark vardır ?” sorusuna bu yazı dizimizde değineceğim. Klasik klimalar istenilen oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar hep aynı sabit devirde çalışır. Dolayısıyla oda sıcaklığı ne olursa olsun hep aynı enerjiyi tüketir. Sadece sabit frekans da çalışır ve kapasitelerini değiştirmezler. Oysa ki bir gün içerisinde 24 saat aynı kapasiteye ihtiyaç yoktur.

Bununla birlikte, inverter klimalar ayarlanan oda sıcaklığına ulaşmak için kapasitelerini maksimize ederler. Ayarlanan oda sıcaklığına eriştikten sonra kapasite azalır ve sıcaklığı sabit tutmak için düşük kapasitede çalışır yani daha az enerji tüketir. Düşük kapasitede en yüksek verimliliği sağlarlar. Bu özellik yıllık çalışma giderlerinde %30 tasarruf sağlar. Dolayısıyla daha ekonomiktir.

Klasik klimalarda kompresör oda sıcaklığına bağlı olarak durur ve yeniden çalışır. İnverter klimalarda ise kompresör durmaz, kendini en düşük devirde rölantiye alır ve kesintisiz çalışır. Böylece durup yeniden çalışmalarda bütün mekanik araçlarda oluşan zorlanma ve aşınmalar oluşmaz. Bu nedenle daha uzun ömürlüdür ve oda sıcaklığındaki değişimlere karşı çok hassastır. Sıcaklık arttığında hemen devrini arttırarak sıcaklığın yükselmesini önler. Yani çok daha konforludur.

İnverter cihazları başlangıçta kapasitelerini maksimize ederler. Bu ayarlanan sıcaklığa daha çabuk erişebilmek için gerekli olan en yüksek kapasitenin olduğu zamandır. İlave olarak  inverter klimaların maksimum kapasitesi daha yüksektir. Bu özellik odanızı daha kısa zamanda ısıtıp/soğutmanızı sağlar.

İnverter klimaların avantajları:

  • Kararlı oda sıcaklığı,
  • İlk çalışmada düşük güç tüketimi,
  • Standart cihazlardan daha üstün güvenlik özellikleri,
  • Yüksek düzeyde enerji tasarrufu,
  • Düşük sıcaklıklarda dahi ısıtma

Split ve İnverter klimalar hakkında daha detaylı bilgi almak içim 444 1 840 nolu Teknik Servis Platformu Çağrı Merkezimizi arayabilir, bize danışabilirsiniz.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi