Anasayfa / Klima / Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları

Klima Çalışmıyor ? Arıza Sebepleri Açıklamaları Yılın en sıcak günü. Klimanız çalışmıyor, parçalanıyor, sızdırıyor, soğutma yapmıyor ya da kötü bir koku ya da rahatsız edici bir ses çıkıyor – durum ne olursa olsun, tamamen serinsiniz, yani konuşmak için.

Klima Çalışmıyor

Çünkü bir elektrikli cihaz – özellikle de su içeren ve bazı çok çevreye zararlı kimyasallar içeren bir cihaz – asla arızalı bir klimayı açmaya veya tamir etmeye çalışmamalısınız. Çoğu durumda, en iyi çözüm sizin için tamir edilmesi veya değiştirilmesi için lisanslı bir teknisyeni çağırmaktır. Bunu söyledikten sonra, bazı durumlarda kendiniz için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Belirtileri
Klima soğuk hava üflemiyor
Klimanın içinde buz oluşumu vardır
Klima hiç çalışmıyor
Klima soğutucu akışkan sızıyor
Klima kötü bir koku yayar
Klima gürültülü bir gürültü çıkarmaktadır.
Klima soğuk hava üflemiyor

Soğutucu klimanızdan çıkan havanın sıcaklığıyla ilgili sorun yaşıyorsanız veya hatalı çalışıyorsanız, yanlış olabilecek birçok şey var demektir. Ünitenin içinde, aşağıda ele alınan buz oluşabilir. Durumun böyle olup olmadığını kontrol etmek için, klimayı kapatabilir ve filtrenin üstünde veya arkasında herhangi bir buz olup olmadığını kontrol etmek için kapağı kaldırabilirsiniz. Öyleyse, aşağıda listelenen adımları izleyin.

Diğer bir yaygın neden termostat sensörüdür. Bazen ünitenin üflediği havanın sıcaklığını ölçen bir termostat sensörü devreden çıkar ve pozisyon dışına çıkar. Çözüm nispeten basit olsa da, onu teşhis etmek ve düzeltmek için lisanslı bir teknisyen gerektirir (bu doğanın diğer birçok sorunu gibi). Güvenliğiniz için klimanızı kapatmalı ve lisanslı bir teknisyeni aramalısınız.

Klimanın ünitede buz oluşumu var

Bazen bir klima çalışmayı durdurduğunda veya dikkat çekici bir şekilde mücadele ettiğinde, bu basit bir bakım sorunudur. Klimanın filtresini temizlemezseniz, topladığı toz ve kir bir tıkanıklık yaratır ve bu da üniteyi ‘nefes almasını’ engeller. Bunun sonucu, klimanın içindeki buz oluşumu.

Bu, lisanslı bir teknisyeni aramaya gerek duymadan genellikle düzeltebileceğiniz bir sorundur. İlk önce, buzun tamamen eriyebilmesini sağlamak için üniteyi birkaç saat kapatın. Klimanıza bağlı olarak, altından mobilyaları taşımak ve eriyen suyu toplamak için bir havlu veya kova koymak isteyebilirsiniz.

Buz tamamen eridikten sonra, filtreyi çıkarın ve temizleyin. Filtreyi kurulayın ve değiştirin ve çoğu durumda bu problemi çözecektir. Klimanız donmaya devam ederse, lisanslı bir teknisyenle görüşmelisiniz.

Klima hiç çalışmıyor

Bir klima açılmazsa, yapılacak ilk şey uzaktan kumandadaki pilleri kontrol etmektir. Aptalca gelebilir, ama ne kadar çok zeki insanın bunu kontrol etmek için düşünmediği şaşırtıcı!

Yapılması gereken ikinci şey, bir sigortayı atmadığınızdan veya devre kesici ya da güvenlik şalterini çalıştırdığınızdan emin olmak için kontrol etmektir . Evinizin ana elektrik bağlantı kutusuna bakın ve devre kesici veya güvenlik anahtarı devrede ise, tekrar açın ve klimanızın tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değilse, sorun muhtemelen biraz daha ciddi ve lisanslı bir klima teknisyeni çağırmalısınız. İdeal olarak, klimayı teknisyen gelene kadar ana devre kesicideki veya güvenlik şalterinde izole etmelisiniz.

Devre kesicinizi veya güvenlik anahtarınızı tekrar açtığınızda çalışır ancak ünite kısa bir süre sonra tekrar açılırsa, sorun evinizin kablolarında olabilir. Aynı anda çalışan başka cihazlarınız varsa (özellikle fırınlar, çamaşır makineleri veya diğer güçlü cihazlar), fark yaratıp açmadığını görmek için bunları kapatmayı deneyebilirsiniz. Eğer varsa, evinizdeki kabloları kontrol etmek veya güncellemek için bir elektrikçi almanız gerekebilir.

Potansiyel yanmaların önlerini boşaltmak için, klimanızı kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde korumalısınız. Aynı şekilde, klimayı erken bir mezara göndermekten kaçınmak için gerekenden daha fazlasını açıp kapamaktan kaçının.

Klima gaz Kaçırıyor

Bir soğutucu akışkan sızıntısı bulursanız , günaha daha çok içeri girmeye hazırdır. Ne yazık ki tüm bunlar soğutucu akışkan üzerinde çok fazla paraya mal olur ve muhtemelen tehlikeli olabilir. Bunu düzeltmek için, sistemin tam potansiyelinde çalıştığından emin olmak için sistemden çıkıp tamir edebilecek ve test edebilecek yetkili ve lisanslı bir teknisyene başvurmanız gerekecektir. Mümkünse, klimayı bir onarım teknisyeni gelene kadar devre kesici veya güvenlik şalterinden kapatınız.

Sızan soğutucu akışkan, çevreye verebileceği potansiyel tehlike nedeniyle çok dikkatli kullanılmalıdır. Atmosfere sızarsa, tek bir kilo R410a (klimalarda en çok kullanılan soğutucu), arabanızı altı ay boyunca çalıştıracak kadar fazla hasara neden olacaktır!

Klima kötü bir koku yayması

Klimalarda kötü kokular, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şeylerden kaynaklanabilir: tıkanmış bir drenaj borusu sonucu küf, küf veya mantar gelişimi dışarıdan gelen kokular klimadan içeri alınır Airconditioner içinde veya çevresinde küçük ölü hayvanlar.

Bu problemlerden ilki en yaygın olanıdır – ve klimanıza en kısa sürede servis vermeniz gerektiğine dair bir işarettir. Engellenen bir drenaj borusu, klima ünitesinde su birikmesine neden olabilir, bu da zaman içinde dikkate alınmadığında çok daha fazla hasara neden olur. Klimanızın düzenli olarak temizlenmesi ve servisi, bunu önlemenize yardımcı olacaktır.

Kokunun ölü bir hayvandan (fare, fare, kertenkele, kedi ya da kuş gibi) olabileceğinden şüphelenirseniz, korkunç kaynağı tespit edip edemeyeceğinizi görmek için önce dışarıdan kontrol edebilirsiniz. Klima ünitesinin içinden (veya duvarlarınızdan birinin) geldiğinden şüpheleniyorsanız, yardım için lisanslı bir teknisyeni aramanız gerekecektir.

Bazı kokular, özellikle evin dışından çekilenler veya kapatılırken klimanızda ‘gizlenen’ olanlar, sonunda sistemden dışarı üflenebilir. Durumun böyle olduğundan şüpheleniyorsanız, klimayı beş dakika boyunca açık bir şekilde fanın açık kalmasını deneyebilir veya komşuları pişirmeye çalıştıklarında ne pişirirse bitirdikten sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Klima gürültülü bir ses çıkarmakta

Bazen, klimalar yüksek sesle (bazen sağır edici) ses çıkarmaya veya ses çıkarmaya başlayacaktır. Bu meydana gelirse, çoğu zaman yerinden çıkmış bir fan kayışı sonucudur . Bu düzeltme zor değildir, ancak bu yüksek güçlü elektrikli ekipman olduğundan, bunu düzeltmek için lisanslı bir uzmana ihtiyacınız olacaktır. Klimayı, düzeltilene kadar açmamalısınız – bunu yapmak çok daha fazla hasara neden olabilir.

Teknisyen bunu düzeltirken, motorun yataklarını da kontrol etmelerini sağlamak iyi bir fikirdir – bunların değiştirilmesi gerekebilir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi