Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Termosifon Neden Su Damlatır ?
Termosifon Neden Su Damlatır

Termosifon Neden Su Damlatır ?

Termosifon Neden Su Akıtır ?

Termosifon Neden Su Damlatır ?  Termosifonların su akıtma nedenlerinden ilki, bağlantı hortumundaki sorunlardan kaynaklanır. Bunu yapmak için termosifonun sıcak ve soguk su girişlerine bağlanan bağlantı hortumları dikkatli kontrol edilmelidir. Hortumların düzgün bağlanmamış olmasının yanı sıra hortumlarda meydana gelen deformasyonlar da su akmasına neden olabilmektedir. Bu halde hortum bağlantıları sıkılarak su akıntısı kesilebilir. Eğer hortumda delik var ise hortumun yenisi ile değiştirilmesi sorunu çözecektir.

Termosifon Su Damlatıyor

Termosifonların su sızdırmasının diğer bir sebebi de kazanın delinmiş olmasıdır. Yüksek derecede korozyona maruz kalan kazan delinerek bu biçimde su sızmasına neden olabilir. Kazan delinmesi nihayetinde su sızmasında su enerji kapağının olduğu bölümden dışarıya çıkar.

Böyle bir problemin çözümü kazanın değiştirilmesidir. Ama yeni tip termosifonlarda kazan ile yalıtım malzemesi biri birine yapışık olduğundan bu halde çoğunlukla termosifon değişimi yapılmış olması gerekir. Kazanın korozyondan ötürü delinmesinin engellenmesi içinse, korozyon tutucu anotların üretici firmanın tavsiye ettiği zaman aralıklarında değiştirilmesi gerekir.

Termosifonlarda check valf adı verilen bir parça vardır. Bu parça termosifona su alınmasını kontrol eder. Bu parçanın diğer bir görevi de sular kesildiğinde termosifondan su alımının engellenmesidir. Eğer şebeke suyunun basınç değeri yüksekse valften devamlı su kaçağı oluşabilir. Bu halde basınç düşürücü vana kullanılarak su sızması engellenebilir.

Termosifon altından ( emniyet ventili ) su damlıyor, ne yapmalıyım?

Termosifonların altındaki emniyet ventili, termosifonu yüksek basıncına karşı koruyan bir mekanizmadır. Bu koruma mekanizmasından su gelmesi şebeke su basıncının veya termosifon iç basıncının yüksekliğine işaret eder ve normaldir. Birçok ilimizde ve semtimizde su dağıtım şirketleri standart şebeke basıncı sağlayamadığından evlere gelen suyun basınçları yüksektir.

Bunun haricinde yine şebeke kaynaklı dengesizlikler sonucunda (gece veya gündüz tüketim farklılıkları, boru patlamaları, onarım sonrasında verilen suyun basıncındaki normalden sapmalar vs.) oluşan yüksek su basınçları vardır. Su şebeke basıncındaki bu ani ve düzensiz basınç yükselmelerinde, termosifonun çalışma değerlerinin üzerine aniden aşırı çıkılması durumunda emniyet ventili suyu tahliye etse de basıncı zarar vermeyecek seviyeye indirmeye kifayet etmeyebilir.

Bu tür yüksek basınçları dengelemek ve termosifonun bu tür harici etkenlerden zarar görmesini önlemek için mutlaka su basınç düşürücüsü kullanılmalıdır. Bir de termosifon içindeki suyun aşırı ısınması sonucunda oluşan yüksek basınç vardır. Termosifon iç basıncı suyun sıcaklığına bağlı olarak düzenli olarak arttığından termosifon risk altına girmeden emniyet ventili kendini açar ve termosifon içindeki suyu tahliye ederek termosifonun zarar görmesini önler. Bu durumda da su sıcaklık ayar değeri düşürülerek suyun tahliyesi önlenebilir.

Su basınç düşürücüsünü nereden alabilir, kime taktırabilirim?

Su basınç düşürücüleri piyasada satılmaktadır. Su basınç düşürücüsünü seçerken çalışma aralığının 15 bardan düşük olmamasına dikkat edilmelidir. Yanlış seçilmiş ve ayarı düzgün yapılmamış su basınç düşürücüsü işinizi görmeyebilir. Su basınç düşürücüsü ehliyetli bir su tesisatçısı tarafından su saatinin çıkışına takılmalıdır. Yetkili Servislerimiz basınç düşürücü takmakla yükümlü değildir. Ancak eğer istenirse sadece termosifona özel bir basınç düşürücüyü bedeli karşılığı sağlayabilir ve takabilirler.

Su basıncım normal yani 4 bar civarında yine de basınç düşürücü taktırmam gerekir mi?

Su şebeke basınçlarında çeşitli nedenlerle gece ve gündüz tüketimlerindeki farklılıklar, arıza onarım çalışmalarıyla basınç değerlerinde aşırı yükselmeler olabilir. Bu tür değişimlerden termosifonunuzun, çamaşır ve bulaşık makinenizin, musluklarınızı ve kesenizin zarar görmemesi için su basınç düşürücüsü kullanmanızda yarar vardır. Evinizin tamamına kifayet edecek bir basınç düşürücü kullanılması yaklaşık %30 civarında su israfınızı da ortadan kaldıracağından yapacağınız harcamayı kısa sürede amorti edecektir.

İlginizi Çekebilir

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?

Sayfa İçindekiler Buzdolabının çalıştırıldıktan sonra durma nedenleriBuzdolabı Çalıştıktan Sonra DurmasıBuzdolabı Sorunların tanımı ve özellikleriBuzdolabı motor …

2 Yorumlar

 1. Nurten Işık

  Merhabalar…Ariston marka 50 lt lik şofbenim yukarıdan gelen bir su akıtma problemi ile karşı karşıyayım.
  Gün içinde su kesintisi yaşandı.
  Sorun ne olabilir?yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Adept

   Genelde tankın delinmesinden dolayı su damlatır, tankın revizyon yenileme mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi